Рак боїться випробувань! Про які профілактичні тести слід пам’ятати людям похилого віку?
Жовтень – місяць, коли особлива увага приділяється профілактиці раку. Всесвітній день онкології відзначається 4 жовтня, а протягом місяця організуються освітні та профілактичні кампанії по боротьбі з раком молочної залози. Про які тести слід пам’ятати людям похилого віку?
За статистикою, щороку від раку в Україні вмирає близько 100 000 осіб і є другою за поширеністю причиною смертності (після серцево-судинних захворювань). Швидке зростання числа випадків раку, зареєстроване в останні роки, є результатом багатьох факторів, пов’язаних з генетичними захворюваннями, широко розуміється способом життя (фізична активність, дієта, стимулятори) та повсякденним стресом. Важливо, щоб можливі ракові захворювання виявлялися на ранній стадії, коли вони повністю виліковні. Рання діагностика можлива завдяки регулярним профілактичним оглядам.
Здоров’я – жіноча справа
Найпоширенішою злоякісною пухлиною у жінок є рак молочної залози. За даними МОЗ, у 2022 році було зареєстровано понад 17 тисяч випадків, випадків нових захворювань та 6 тис. смертей, викликаних цим захворюванням. До факторів, що підвищують ризик захворювання, відносяться: надмірна вага та ожиріння, спадкові та гормональні проблеми, а також вік – найчастіше страждають жінки у віці 50 – 60 років. До тестів, що дозволяють швидко виявити можливі зміни та розпочати ефективне лікування, відносяться самообстеження молочних залоз, що проводиться один раз на місяць (його слід робити всім жінкам, незалежно від віку), а також УЗД молочних залоз та мамографія. Завдяки республіканській профілактичній програмі, що фінансується з державного бюджету, жінки віком 50 – 60 років мають право на безкоштовну мамографію один раз на два роки. Список центрів, які проводять тести, можна знайти за адресою: на сайті НФЗ.
Жінкам похилого віку також не слід забувати про регулярні гінекологічні огляди, які необхідно проводити не рідше одного разу на рік. Безболісна та малоінвазивна цитологія дозволяє виявити можливий рак шийки матки.
Звертайтеся до лікаря без сорому!
Чоловіки віком від 50 років також мають підвищений ризик розвитку раку. Після перевищення цього віку чоловікам слід звернутися до уролога та пройти ректальне дослідження простати (через задній прохід) – це збільшує ризик змін передміхурової залози. Хоча огляд, можливо, і не найприємніший, пам’ятати про нього необхідно. Ще раз варто наголосити, що рак, виявлений на ранній стадії, в більшості випадків виліковується, і пацієнт після терапії може повернутися до нормального життя! Профілактичні візити необхідно повторювати приблизно раз на два роки.
Профілактичні огляди для всіх
Профілактика раку товстої кишки дуже важлива для всіх людей похилого віку, незалежно від статі. Тому після 50 років слід проходити колоноскопію кожні 5 – 10 років (залежно від рекомендацій лікаря). Це дослідження дозволяє провести ретельне обстеження нижніх відділів шлунково-кишкового тракту, виявити можливі зміни та зібрати зразки для гістопатологічного дослідження. Не слід відкладати колоноскопію, якщо людина похилого віку відчуває біль у животі, діарею або помічає кров у калі.
Літнім людям слід не забувати стежити за станом своєї шкіри – меланома – один із найнебезпечніших видів раку. Якщо у вас є родимки на тілі, вам слід уважно стежити за ними, щоб побачити, чи не змінюють вони форму, колір або розмір. Для впевненості можна щорічно відвідувати дерматолога чи хірурга – онколога у профілактичних цілях.
Нарешті, основи – про більшість тривожних змін, що відбуваються в організмі, сигналізують найпростіші аналізи крові та сечі. Тому варто звертатися до свого сімейного лікаря за направленням хоча б раз на рік.
Будинок престарілих Життя в радість спеціалізується по догляду, оздоровленню і реабілітацією за літніми людьми і за лежачими хворими. Так само, ми надаємо послуги медичного транспортування з України і за кордоном, пишіть нам на електронну пошту або дзвоніть.
uarenamed@gmail.com – для клієнтів