Перейти до вмісту

Меланома – симптоми та діагностика

Меланома – симптоми, діагностика, профілактика

Нові методи лікування меланоми шкіри.
Меланома зустрічається рідше, ніж інші види раку шкіри, такі як базально-клітинна карцинома, але більш сприйнятлива до зростання та поширення. Якщо вдається виявити його на ранній стадії, прогноз для пацієнта є дуже сприятливим. На жаль, проблема в тому, що пацієнти з підозрілими ураженнями повідомляють фахівця надто пізно. Як розпізнати меланому? Які фактори ризику?

Що таке злоякісна меланома? Симптоми меланоми

Меланома – злоякісна пухлина, яка може з’явитися в будь-якому місці шкіри, розвивається в меланін-продукуючих клітинах – меланоцитах. Він часто зустрічається на шиї, обличчі, грудях чи спині. Інші форми включають меланоми слизових оболонок очного яблука, рота та прямої кишки. Вони також можуть виникати у таких областях, як підошви ніг чи рук, а також на шкірі голови чи геніталіях.

Ракові пухлини, як правило, коричневого або чорного кольору, тому що більшість їх клітин все ще виробляють меланін. Деякі не виробляють цей барвник і можуть здаватися рожевими, світло-коричневими або білими. Причиною для занепокоєння може бути поява виразки, сверблячки, кровотечі або почервоніння навколо існуючої рідної плями або розвиток нової наросту, що незвичайно виглядає на шкірі.

Меланома – діагностика

Після постановки діагнозу проводяться й інші аналізи, такі як аналіз крові, печінкові проби, рентген грудної клітки, а також УЗД черевної порожнини та лімфатичних вузлів.

Тест ABCDE

Тест ABCDE допомагає виявити меланому. Якщо ураження шкіри відповідає будь-якому з критеріїв, слід звернутися до фахівця, який оцінить ураження та виключить наявність раку.

Важливими факторами, які слід враховувати при аналізі змін на шкірі, є:

A – асиметрія – неправильна форма, меланома асиметрична у всіх напрямках,
B – берега кордон – у разі ракової поразки вони, як правило, нерівномірні, нерегулярні.
C – колір – меланома зазвичай не набуває рівномірного забарвлення;
D – діаметр – зазвичай він відносно великий, зазвичай перевищує 6 мм,
E – еволюція – зміни кольору, розміру, текстури.

Меланома – фактори ризику

Більшість випадків захворювання викликані ультрафіолетовим (УФ) випромінюванням, що сприяє утворенню мутацій. Пошкодження ДНК у клітинах шкіри може ініціювати їх неконтрольоване зростання та розвиток раку шкіри.

Існує безліч факторів, що підвищують ризик розвитку меланоми. До них належать:

надмірна дія ультрафіолетового випромінювання від сонячних променів або ламп для засмаги,
світлий колір обличчя, колір очей та волосся,
схильність до утворення ластовиння;
сонячні опіки у дитячому та підлітковому віці;
діагностика меланоми у близького родича,
старість ослаблення імунної системи,
численні родимки та родимі плями, які є великими, незвичайними.

Лікування меланоми

Терапія меланоми складається насамперед із видалення вогнища ураження. Ділянка пухлини висікається разом із невеликою кількістю нормальної тканини по краях.

Якщо меланома встигла метастазувати зі шкіри до інших органів, малоймовірно, що пухлину можна вилікувати хірургічним шляхом. Під час постановки діагнозу на запущеній стадії захворювання реалізується індивідуальна (персоналізована) таргетна терапія. Пацієнт може пройти хіміотерапію, радіотерапію та імунотерапію.

Таргетні терапевтичні препарати

Таргетні препарати можуть зменшити або сповільнити ріст пухлин у деяких людей. Таргетні терапевтичні препарати працюють тільки на ракових клітинах, опускаючи правильні. Вони можуть бути використані для лікування меланоми, яка поширилася або не може бути повністю видалена.

Майже половина всіх меланом мають мутації в гені BRAF, який включає виробництво зміненого білка BRAF, який допомагає їм рости. Деякі препарати орієнтовані на цей і пов’язаний з ним білок. Застосування їх інгібіторів сприяє гнобленню проліферації клітин меланоми. терапевтична програма «Лікування меланом шкіри або слизової оболонки», що діє в Україні, гарантує пацієнтам доступ до трьох сучасних комбінацій препаратів цього типу.

Хіміотерапія для лікування меланоми шкіри

Хіміотерапія використовується для лікування прогресуючої меланоми після спроби інших методів лікування. Ліки приймаються перорально або вводяться внутрішньовенно. Рухаючись разом із кровотоком, вони досягають всіх частин тіла та атакують ракові клітини, які поширилися за межі шкіри. Хіміотерапія проводиться циклами, після кожного періоду лікування є період спокою, щоб дати організму можливість регенерувати.

Променева терапія для лікування меланоми

Променева терапія може бути варіантом лікування меланоми на ранній стадії, якщо з якихось причин операція не може бути виконана. Радіація також може бути використана після операції для рідкісного типу десмопластичної меланоми або лікування меланоми, яка повернулася в шкіру або лімфатичні вузли. Стереотаксична променева терапія часто використовується для полегшення симптомів, викликаних поширенням меланоми на головний мозок (стереотаксична променева терапія SRS, гамма-ніж) та інші частини тіла (стереотаксична променева терапія SBRT).

Меланома – профілактика

Найкращими способами профілактики меланоми є:

перебування в тіні, коли сонячні промені найінтенсивніші;
носіння сонцезахисних окулярів, головних уборів та одягу, що захищає шкіру від сонця,
використання сонцезахисний крем з широким спектром дії, що захищає від UVA та UVB випромінювання та з SPF не менше 30,
відмова від прийняття сонячних ванн у солярії,
профілактична консультація з фахівцем – дерматологом,
регулярне самообстеження шкіри.

Будинок престарілих Життя в радість спеціалізується по догляду, оздоровленню і реабілітацією за літніми людьми і за лежачими хворими. Так само, ми надаємо послуги медичного транспортування з України і за кордоном, пишіть нам на електронну пошту або дзвоніть.

uarenamed@gmail.com – для клієнтів

+380988866469

Додати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.Обов’язкові поля позначені *