Що таке хвороба Паркінсона і який її перебіг?
Робота доглядальниць по догляду за людьми похилого віку в будинку для людей похилого віку – надзвичайно відповідальна професія, що вимагає знань у багатьох областях. Кожна людина, яка надає допомогу, повинна знати основні питання щодо найбільш поширених захворювань, з якими стикаються підопічні. На жаль, весь світ бореться із хворобою Паркінсона.
Що таке хвороба Паркінсона?
Цей стан, також званий тремор, є набутим або вродженим нейродегенеративним захворюванням. Це з прогресуючою втратою нервових клітин. Вони, у свою чергу, відповідають за вироблення дофаміну – нейромедіатора у центральній нервовій системі. На хворобу Паркінсона хворіють все більше і більше людей.
Причини та симптоми хвороби Паркінсона у людей похилого віку. Як виявляється хвороба Паркінсона?
Причина, через яку ми страждаємо від хвороби Паркінсона – це втрата нейротрансмітерів у чорній субстанції нашого мозку, де вивільняється дофамін. Інша причина – внутрішньоклітинне накопичення тілець Леві.
Важливо розуміти, що люди з хворобою Паркінсона починають відчувати симптоми лише на пізніших стадіях захворювання, оскільки значна кількість нейронів чорної субстанції вже втрачена або ослаблена. Це робить початок захворювання важким, або навіть неможливим виявити до появи перших симптомів. Більше того, люди, які помічають ці сигнали, часто помилково діагностують їх як старість.
Перші симптоми хвороби Паркінсона:
- рухова незграбність (ригідність м’язів),
- фізична та розумова повільність (брадикінезія),
- проблеми з ходою та рівновагою.
У деяких людей також виникають проблеми з листом – літери стають менш розбірливими та дрібними. На цьому етапі дуже важко сказати, що ви маєте справу з таким захворюванням, як хвороба Паркінсона. Перші симптоми часто плутають із ревматизмом.
Вібрації різних частин тіла і навіть обличчя – один із основних симптомів хвороби Паркінсона. За статистикою, найчастіше воно починається з тремтіння рук через яке стає важко утримувати дрібніші предмети, наприклад, ручку. Також можуть виникнути болі та загальна слабкість.
Людей, які страждають на хворобу Паркінсона, можна дізнатися також по характерній згорбленій позі, а також відстороненій особі, яка не виражає особливих емоцій. Рухи хворих дуже повільні, кроки роблять дуже маленькими.
️
Симптоми, які також можуть вказувати на хворобу Паркінсона у ваших пацієнтів, включають:
- депресія,
- проблеми з дефекацією, метеоризм та запори,
- себорейний дерматит,
- розлади нюху,
- надмірне потовиділення,
- поколювання та оніміння кінцівок,
- слиновиділення.
Хвороба Паркінсона – течія
Симптоми зазвичай розвиваються повільно протягом багатьох років. Їх прогресування часто трохи відрізняється від людини до людини через різноманітність захворювання. Лікування цього захворювання – дуже тривалий процес. Його складно виявити та визначити, наскільки швидко він збільшуватиметься. Зазвичай хвороба Паркінсона триває дуже довго, а симптоми Паркінсона дуже турбують як пацієнтів, так і осіб, які доглядають. Хвороба Паркінсона сама по собі не смертельна, але її ускладнення (наприклад, пневмонія) є найбільш поширеною причиною смерті серед людей похилого віку.
Паркінсон – перебіг хвороби та лікування
Причина БП залишається значною мірою невідомою. Хоча лікування не існує, варіанти лікування різняться і включають ліки та хірургічне втручання. Хвороба Паркінсона має кілька різновидів, які необхідно розрізняти, щоб ефективно адаптувати медикаментозне лікування та реабілітацію.
Ми можемо відрізнити:
- лікарський паркінсонізм,
- токсичний паркінсонізм,
- післязапальний паркінсонізм,
- судинний паркінсонізм,
- посттравматичний паркінсонізм,
У нашому пансіонаті пацієнтів із хворобою Паркінсона найчастіше лікують реабілітацією. Залежно від симптомів люди із цим захворюванням можуть відвідувати заняття з плавання, логопеда, масажу і навіть музичної терапії. Якщо ми доглядаємо людину з БП, також важливий постійний рух, наприклад, прогулянки. Це покращує стан та працездатність пацієнта.
У разі медикаментозної терапії, що віддає перебіг захворювання, найчастіше застосовують L – допу. Це амінокислота, яка після проникнення з кровотоку в мозок перетворюється на дофамін. Однак, прийом цього препарату пов’язаний з можливими ускладненнями, такими як психічні розлади або гіпокінезія.
Іншим методом лікування є хірургічне втручання, глибока стимуляція мозку або експериментальний метод, такий як стереотаксична трансплантація тканини чорної субстанції.
Дієта при хворобі Паркінсона
У літніх людей, які страждають на хворобу Паркінсона, часто виникають проблеми зі шлунком. Дуже важливо, щоб страви, що подаються їм, вживалися регулярно (4 – 5 разів на день) і містили необхідні поживні речовини. Також важливо їсти та жувати повільно, щоб знизити ризик задухи. То що слід їсти людині з хворобою Паркінсона?
- продукти, багаті на кислоти Омега – 3, наприклад риба,
багато клітковини, яку можна знайти в зернових продуктах (хліб зі спельти, крупи, каші, бурий рис, крупи – ячна, гречана),
овочі та фрукти; - вітаміни А, Е, С, D, К, В6, В12, фолієва кислота.
Хвороба Паркінсона – безсмертне, але дуже неприємне захворювання, запобігти якому практично неможливо. Основою боротьби з хворобою Паркінсона є тривала та систематична реабілітація, яка покращить стан та вправляє розум хворого. Намагаючись зібрати якомога більше інформації про захворювання, від якого страждають наші пацієнти або їх близькі, ми часто використовуємо пошукову систему в Інтернеті та вводимо «що таке хвороба Паркінсона?» Це важкий час, коли ми хапаємось за будь-яку можливість знайти додаткову інформацію, яка дозволить нам зрозуміти хворобу, з якою ми боремося. Однак варто використовувати ці знання з розумом. Довіртеся перевіреним авторитетам у галузі медицини – фахівцям, які щодня лікують та діагностують людей із хворобою Паркінсона. Якщо вам потрібна допомога чи підтримка, в Україні є організації для людей із цим захворюванням.
Ми закликаємо вас читати наш блог на постійній основі, щоб отримувати достовірну та змістовну інформацію, а також відвідувати наш сайт Життя у Радість, де ми повідомляємо вам про всі останні новини!
Будинок престарілих Життя в радість спеціалізується по догляду, оздоровленню і реабілітацією за літніми людьми і за лежачими хворими. Так само, ми надаємо послуги медичного транспортування з України і за кордоном, пишіть нам на електронну пошту або дзвоніть.
uarenamed@gmail.com – для клієнтів