Перейти до вмісту

Вікова деменція і які причини деменції?

ВІКОВА ДЕМЕНЦІЯ – ЯК ДІЗНАТИСЯ І ЯКІ ЕТАПИ?

Старе недоумство – поширена проблема з рядом вкрай тривожних психологічних симптомів. У минулому ці зміни називалися змінами когнітивного функціонування, які вважалися природним старінням мозку. Деменція найбільш поширена серед людей похилого віку, але через генетичні та біологічні фактори медицина також повідомляла про випадки деменції серед молодих людей. Що таке деменція? Чи можна допомогти людині з деменцією?

ЩО ТАКЕ ЗАХВОРЮВАННЯ ДЕМЕНЦІЯ?

Старе недоумство – це захворювання, що знижує ефективність когнітивних функцій, таких як увага, пам’ять, мислення та виконавчі функції. Ця інвалідність послаблює ефективність мозку на багатьох рівнях і по-різному – на пізніх стадіях пацієнт втрачає незалежність і змушений вдаватися до допомоги інших.

Захворювання названо на честь популярних теорій у тому, що деменція – це природний процес старіння мозку. Проте нині ці погляди змінилися – навіть зазначається, що деменція який завжди пов’язані з старістю. Існує навіть таке поняття, як «цифрове недоумство» – термін, що використовується південнокорейськими лікарями в минулому для опису комплексу симптомів хвороби, що виникають внаслідок неконтрольованого використання електронних пристроїв. У наші дні це те, що називають деменцією у ранньому віці.

ЯКІ ПРИЧИНИ ДЕМЕНЦІЇ?

Деменція може мати багато причин. Причини деменції можуть бути знайдені у нейродегенеративних захворюваннях, особливо у хворобі Альцгеймера та Паркінсона. У багатьох випадках деменція також може бути викликана захворюваннями та ушкодженнями головного мозку, такими як пухлини, які в міру зростання чинять тиск на структури мозку, що призводить до численних дисфункцій. З іншого боку, судинна деменція може виявлятися як наслідок перенесених травм через зловживання алкоголем або хронічного стресу високої інтенсивності.

ЩО ТАКЕ ДЕМЕНЦІЯ?

Симптоми деменції – один із найпопулярніших пошукових запитів, пов’язаних з деменцією головного мозку. Не дивно – у разі сумнівів ми хочемо знати, як розпізнати перші ознаки деменції та, за необхідності, допомогти найближчим людям зупинити прогресування хвороби.

До симптомів деменції відносяться, перш за все, когнітивні порушення, такі як увага, пам’ять та мислення. Людина, у якої розвивається деменція, також може мати проблеми з мовленням і може мати загальні мовні розлади.

У запущеній стадії хвороби також помітні проблеми з орієнтацією на полі, втечею з дому.

Одна з найяскравіших ознак – емоційні проблеми. Люди з деменцією можуть поводитися як діти, засмучуючи тих, хто їх доглядає. Часто ролі змінюються, тому що про людину, яка страждає на деменцію, потрібно піклуватися так само, як про немовля (допомога з гігієною, перевдягання). У них також є проблеми з причинно-наслідковим мисленням та оцінкою ситуацій.

ЯКІ ЕТАПИ ДЕМЕНЦІЇ?

Стадії деменції розрізняють фахівці, тому варто ознайомитись із перебігом хвороби. Деменцію зазвичай ділять на 3 основні стадії.

Стадія I – легке недоумство
На першій стадії хвороби симптоми недоумства зазвичай непомітні, але тут помітні порушення пам’яті. Пацієнту може бути важко швидко згадати імена родичів і згадати про відвідування та повсякденні обов’язки.

Тут також можна побачити проблеми із промовою. Ви можете забути певні слова чи їх значення. На першій стадії хвороби пацієнт починає уникати контактів із родичами. Також характерна мінливість настроїв, але на цьому етапі проблем, пов’язаних із зорово-моторною координацією, не спостерігається.

Однак ліки від деменції можуть допомогти зупинити прогрес хвороби за умови, що перші симптоми будуть швидко помічені і діагноз поставлений правильно.

Стадія II – помірковане недоумство
На цій стадії хвороби дедалі більше наростають порушення пам’яті. Проблема з проголошенням речень та з визначенням часу пацієнтом стає дедалі помітнішою. Словниковий запас хворого бідний, та її поведінка може викликати занепокоєння.

На другому етапі помітні проблеми з координацією очей та рук та дисбаланс, викликаний м’язовими спазмами. Тут характерна відсутність апетиту. Хворий повинен перебувати під постійною опікою своїх опікунів.

Стадія ІІІ – Глибока деменція
Це остання та найважча стадія деменції. Тут потрібен постійний контроль та догляд, оскільки у пацієнта повністю відсутня координація очей та рук. Хворого важко зрозуміти. Він не вміє впізнавати родичів чи передавати конкретну інформацію. У багатьох випадках тут видно марення та параноя, а також нічні крики.

ЯК ЛІКУВАТИ?

Деменція стареча і смерть – нерозривний зв’язок. На жаль, такі хвороби, як деменція, такі як хвороба Альцгеймера, судинна деменція, деменція з тільцями Леві або хвороба Паркінсона, змушують людей піти з життя набагато швидше через захворювання головного мозку через прогресуючий характер патології головного мозку.

При лікуванні деменції використовується фармакологічне лікування та психотропні речовини, які уповільнюють прогресування хвороби. Ліки від деменції, що відпускаються без рецепта, можуть допомогти з прийомом ліків.

Також важливо поставити психологічний та психіатричний діагноз та провести скринінгові тести для діагностики захворювання. Наприклад, тест є найбільш часто використовується тестом на хворобу Альцгеймера. Також використовуються багатовимірні анкети для вимірювання розумової діяльності.

ЯК ЩЕ ДОПОМОГТИ?

Насамперед людині з деменцією потрібна підтримка та розуміння. Психіатричне лікування та фармакологія можуть покращити безрецептурні ліки від деменції, які покращують когнітивні функції у людей похилого віку. Не слід забувати, що у людей з деменцією теж є потреби, і потреба в близькості тут часто не береться до уваги!

У разі протестів проти прийому їжі та допомоги з миттям виявіть терпіння та спокійно поговоріть з пацієнтом. Щоб сон залишався якісним, варто давати м’які засоби, що покращують сон, на основі натуральних інгредієнтів.

Будинок престарілих Життя в радість спеціалізується по догляду, оздоровленню і реабілітацією за літніми людьми і за лежачими хворими. Так само, ми надаємо послуги медичного транспортування з України і за кордоном, пишіть нам на електронну пошту або дзвоніть.

uarenamed@gmail.com – для клієнтів

+380988866469

Додати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.Обов’язкові поля позначені *