Перейти до вмісту

Боротьба з депресією.

Депресія у людей похилого віку.

Депресія відноситься до так званих великих геріатричним синдромам, тобто хронічним проблемам зі здоров’ям, які несуть значний ризик інвалідності та захворюваність на які збільшується з віком.

Депресія у літньому віці.

Коли ми говоримо про депресію, ми маємо на увазі так звану ендогенну депресію, тобто ту, що є результатом первинних порушень функції мозку. Однак до так званих депресивних синдромів відносяться і ті, які є вторинними по відношенню до порушень метаболізму мозку, спричиненими іншими хворобливими процесами. Депресія може виникнути під час хвороби Альцгеймера, хвороби Паркінсона або після інсульту. Часто супроводжує ішемічну хворобу серця, цукровий діабет, захворювання щитовидної залози, у пацієнтів з діагнозом рак та з хронічними больовими синдромами. Депресія у людей похилого віку часто є реакцією на порушення незалежності та інвалідність або загрозу життю. Крім того, він може бути спровокований або посилений використовуваними препаратами.

Симптоми депресії у похилому віці.

Погіршення настрою є найбільш типовим симптомом депресії незалежно від віку. Тривалий смуток, особливо невиправданий смуток, має бути приводом для занепокоєння. Іншим типовим симптомом є втрата інтересів та небажання брати участь у заходах, які досі були приємними (наприклад, людина, яка досі брала активну участь у діяльності, раптово перестає їм цікавитися, а на запитання друзів каже, що вважає за краще залишатися вдома, тому що дуже втомився). Варто пам’ятати, адже такі люди похилого віку починають ізолювати себе від навколишнього середовища і йти з життя, а це призводить до наростання депресії. Пацієнт не повідомлятиме про свої симптоми лікаря, тому саме оточуючі його люди повинні розуміти, що відбувається щось погане. Залишення такої людини у спокої («якщо вона нічого не хоче робити») призведе до наростання депресії та погіршення клінічного стану.

Безсоння та порушення сну.

Ситуація може ускладнюватися поширеними в ході депресії порушеннями сну – проблемами із засинанням, раннім пробудженням або неглибоким уривчастим сном. Тоді хворі пояснюють втому від недосипання і цим виправдовують небажання до всіх занять. Однак варто пам’ятати, що іноді може спостерігатися надмірна сонливість – і протягом дня. Крім того, для депресії цілком характерно, що погіршення самопочуття та велика виразність симптомів зазвичай настає вранці, у другій половині дня помітне явне покращення. Тому під час зустрічі з літньою людиною у другій половині дня ви можете не помітити проблему.

Що ще має викликати занепокоєння?

Інші симптоми, які можуть вказувати на наявність депресії у людей похилого віку, включають проблеми з концентрацією уваги або погіршення пам’яті (наприклад, проблема з оповіданням змісту переглянутого відео або прочитаної статті з преси). Цей стан, щоб відрізнити його від деменції, називається псевдодеменцією (або оборотною деменцією), що наголошує на можливості його ефективного лікування, якщо продемонстровано його зв’язок з депресією. Одним із симптомів, що вказують на можливість псевдодеменції (а не справжньої деменції), є факт рівномірного забування як фактів з далекого минулого, так і подій миті тому. Крім того, людина з депресією часто просить щось зробити, відповідає «Я не знаю» або «Я не можу», не виявляючи інтересу до будь-яких дій.

Відсутність мотивації – тривожний сигнал.

Депресія також може виявлятися в інвалідності, яку ми не можемо виправдати іншими захворюваннями. Ця форма інвалідності виникає раптово. Варто розуміти, що виконання всіх видів діяльності, включаючи найпростіші (прийом їжі, одяг, туалет), вимагає мотивації. Таким чином, відсутність бажання виконувати будь-яку діяльність, характерну для депресії, може стати причиною значного ступеня інвалідності у пацієнтів із депресією. Таких хворих людей не можна залишати без допомоги. Правильне втручання та ефективне лікування дозволяють значно покращити їх незалежність та якість життя. Часто не лише вони, а й сім’ї.

Під час депресії можуть з’являтися маячні ідеї, у тяжких випадках вони стосуються провини та пов’язані з негативною самооцінкою, що може призвести до суїциду.

Лікування депресії: що варто знати.

Як було представлено вище, картина депресії у похилому віці часто буває незвичайною. Зазвичай це відбувається із соматичними захворюваннями (хворобами організму), що спричиняє великі діагностичні та терапевтичні труднощі.

Пацієнти з переважанням соматичних недуг, у разі нездатності діагностувати депресію, тривалий час приймають медикаментозне лікування, основним завданням якого є усунення больових відчуттів.

Будинок престарілих Життя в радість спеціалізується по догляду, оздоровленню і реабілітацією за літніми людьми і за лежачими хворими. Так само, ми надаємо послуги медичного транспортування з України і за кордоном, пишіть нам на електронну пошту або дзвоніть.

uarenamed@gmail.com – для клієнтів

+380988866469

Додати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.Обов’язкові поля позначені *