Сестринський догляд за хворим на цукровий діабет, у будинку для літніх людей у Дніпрі
Діабет є хронічним метаболічним захворюванням, яке потребує постійного спостереження та контролю. Догляд за хворим на цукровий діабет – це не лише медична допомога, а й робота всього колективу. Надзвичайно важливу роль відіграє навчання пацієнта та допомога у самодіагностиці. Це завдання чудово виконує медсестра.
Освіта та інформування пацієнта про можливі симптоми, часто не пов’язані діабетиками з діабетом та діабетичною нейропатією, є складним, але дуже важливим завданням. Тільки завдяки цьому можна розпочати лікування ускладнень цукрового діабету на ранній стадії. Роль медсестри має вирішальне значення для пацієнта, щоб правильно читати сигнали, що посилаються його тілом, та повідомляти про тривожні симптоми.
На жаль, пацієнти досі пов’язують щоденний самоконтроль тільки з виконанням тесту на глікемічний рівень, а обов’язковим елементом також має бути спостереження інших симптомів, які можуть свідчити про ускладнення цукрового діабету. Найбільш часто спостерігається і раннім ускладненням цього захворювання є діабетична нейропатія.
Виразливі виразки у стопі часто призводять до ампутації та інвалідності діабетиків. Завдяки ранній діагностиці та лікуванню цукрового діабету ми запобігаємо появі факторів ризику діабетичної нейропатії, а систематичні дослідження в цьому напрямку запобігають або відкладають виникнення віддаленого ускладнення – синдрому діабетичної стопи.
Ризик ампутації стопи підвищується:
• цукровий діабет тривалістю понад 10 років, особливо у чоловіків
• периферична нейропатія із втратою чутливості;
• серцево-судинні ускладнення, що виникають, ретинопатія
• деформації кісток стоп
• зміни периферичних судин (ослаблення або скасування ЧСС на стопі);
Для того, щоб діагностувати діабетичну нейропатію та включити правильне лікування, необхідно провести бесіду з пацієнтом, щоб отримати інформацію, чи обстежили колись ноги пацієнта з моменту встановлення діагнозу діабет? Чи є у нього тривожні симптоми у ногах чи руках? У вас колись були виразки на ногах?
Також важливо знати, чи є у пацієнта такі симптоми, як:
• почуття оніміння, печіння, поколювання, печіння, посмикування,
• відчуття жару чи холоду,
• спонтанні болі, колючі болі,
• гіперестезія шкіри;
• м’язові спазми, переважно в області стоп та гомілок.
При диференціальній діагностиці необхідно враховувати той факт, що недуги, що виникають внаслідок виникнення діабетичної нейропатії, посилюються ночами, симптоми зберігаються протягом декількох місяців, а фізичні навантаження не викликають і не посилюють недугу.
Не менш важливим, ніж співбесіда є огляд стоп, оцінка функції нервових волокон: тонких (відчуття болю і температури) і густих (відчуття вібрацій). При оцінці важливо визначити, чи є порушення чутливості, відсутність чутливості (так звані «негативні симптоми») або аномальні відчуття, гіперестезії (так звані «позитивні симптоми»).
Під час обстеження пацієнта ми оцінюємо:
• відчуття дотику
• вимірювання температури
• больові відчуття
• вібраційне відчуття
Згідно з рекомендаціями Української діабетичної асоціації, перше обстеження на нейропатію має відбутися:
• при цукровому діабеті 1 типу – через 5 років з моменту розвитку захворювання, якщо немає симптомів, що свідчать про виникнення нейропатії;
• при цукровому діабеті 2 типи – на момент встановлення діагнозу захворювання;
Згодом моніторинг симптомів діабетичної нейропатії повинен проходити не рідше одного разу на рік.
Ще одним дуже важливим завданням медсестри є надання пацієнтові результатів обстеження та навчання тому, як діяти, щоб уникнути або сповільнити виникнення ускладнень цукрового діабету.
Основна інформація, яка має бути надана пацієнтові:
– використання правильної дієти для підтримання нормального рівня глікемічного індексу
– щоденний глікемічний контроль
– правильний догляд за ногами для запобігання синдрому діабетичної стопи
– підтримання рекомендованого рівня ліпідів у крові та нормального артеріального тиску
– відмова від куріння та вживання алкоголю
– систематичні помірні фізичні навантаження
– застосування призначеного лікування у разі встановлення діагнозу діабетичною нейропатією.
У нашому Пансіонаті догляд за клієнтами / пацієнтами 24//7
Будинок престарілих Життя в радість спеціалізується по догляду, оздоровленню і реабілітацією за літніми людьми і за лежачими хворими. Так само, ми надаємо послуги медичного транспортування з України і за кордоном, пишіть нам на електронну пошту або дзвоніть.
uarenamed@gmail.com – для клієнтів