Догляд за літньою людиною зі стомою – практичні поради
Стома є хірургічно створеною сполукою між частиною кишечника і поверхнею тіла. Необхідність виконання операції на її вибір може бути викликана багатьма факторами. Найчастіше це наслідок колоректального раку, запальних захворювань, колоректального поліпозу чи хвороби Крона. При порушенні функції органу хірург вирізує хвору частину та створює новий шлях дефекації на черевній стінці. З цього моменту через стому, що з’явилася, відбувається дефекація і газовиділення. Через опущення сфінктера, що закриває кишковий отвір, не вдається контролювати дефекацію і газовиділення, тому хворий повинен користуватися спеціальним калоприймачем.
Стомічний мішок прикріплюють безпосередньо до кишки, що виходить через черевну стінку. Цей мішок збирає фекалії або сечу, які виділяють підопічні. Тому людям зі стомою дуже важливо очищати мішок для утоми та рану на животі.
Навіщо робиться стома?
Стома – це процедура, що дозволяє зберегти безперервність травного тракту. Виконується після видалення частини чи всієї товстої кишки. Апарати для стоми бувають двох видів: вони можуть бути цільними та складатися із двох частин. Перший складається з клейкої стрічки, яка безпосередньо прикріплена до сумки. Другий має дві взаємопов’язані частини – пластину, яка кріпиться до шкіри, та мішок, прикріплений до пластини.
3 види стоми
Розрізняють три види стоми залежно від патологічних змін, що спричинили її утворення:
- Ілеостома – створюється, коли необхідно видалити всю товсту кишку. Він виходить із частини тонкої кишки з правого боку живота.
- Колостома – створюється за необхідності видалення частини товстої кишки або прямої кишки. Під час операції товста кишка оголюється на поверхні живота, утворюючи стому. Заключна колостомія може бути тимчасовою, наприклад, коли відновлення безперервності товстої кишки за одне хірургічне втручання є небезпечним для хворого.
- Уростомія – створення нового способу сечовипускання в обхід сечового міхура. Необхідність операції здебільшого виникає у зв’язку з видаленням сечового міхура внаслідок захворювання чи ушкодження. Під час операції хірург імплантує сечоводи в ізольовану ділянку кишки. Один її кінець зашивають, а інший вводять на черевну поверхню, де утворюють стому. Зазвичай знаходиться на правій стороні тіла.
Належна гігієна шкіри навколо стоми
Стома – це рана, яка за визначенням ніколи не гоїться. Щоб уникнути ускладнень, пов’язаних з ранами, отвір у черевній порожнині та його околиці вимагають особливого догляду. Що ви повинні пам’ятати?
Найголовніше правило – коли ми доглядаємо шкіру навколо стоми. Найчастіше для очищення шкіри досить простої води. Якщо потрібно мило, виберіть м’яке мило, яке не містить лосьйонів або кремів, які можуть залишати на шкірі залишки або плівку, що перешкоджає прилипанню базової пластини до шкіри.
Основне правило – не наносити надто багато продуктів на шкіру
Шкіра навколо стоми не повинна бути жирною. Використовуйте лише креми та косметичні засоби, спеціально призначені для догляду за стомою, щоб забезпечити належну адгезію до апарату. Деякі продукти, такі як дитячі вологі серветки, можуть залишати сліди на шкірі. Вони містять зволожуючі олії, які ускладнюють прилипання базової пластини. Регулярно перевіряйте стан пластини. Якщо вона пошкоджена або починає відшаровуватися від шкіри – повідомте про це медсестри – її слід замінити.
Слідкуйте за тим, щоб стома та живіт були сухими після кожного купання. Протирайте шкіру дуже обережно, не тріть занадто сильно.
Відмовтеся від мила на основі олій – найкраще звернутися до спеціалізованих препаратів.
Тканина стоми. Кишечник містить дрібні кровоносні судини і може кровоточити під час очищення. Про будь-яку кровотечу, яка не зупиняється, слід повідомити лікаря. Стома не має нервових закінчень, тому вам не здається, що ви надто сильно її натираєте. Очищення шкіри стоми при зміні мішка має бути дуже дбайливим, занадто сильні рухи або навіть розтирання не рекомендуються і призводять до подразнення.
Не забувайте надягати рукавички при зміні мішка для стоми. Цю діяльність часто виконує медичний персонал, а не особа, яка здійснює догляд. Тим не менш, намагайтеся спостерігати за діями, які виконуються під час зміни мішків, ставте запитання. Якщо ви відповідаєте за зміну сумки, переконайтеся, що ви чисті. Запишіть найважливіші нотатки.
Пам’ятайте: купання та душ не є небезпечними для стоми. Мило не потрапить усередину рани, і ви можете безпечно проводити заходи щодо догляду як зі стомічним мішком, так і без нього.
Не рекомендується для догляду за шкірою навколо стоми: мило – лосьйон, креми, присипки, дитячі серветки, ізопропіловий спирт, мазь для дитячих підгузків.
Пам’ятати!!! Відсутність подразнення шкіри є стандартним Стома не є причиною того, що шкіра навколо неї червоніє, тріскається, дратується чи перетворюється на виразку. Кожна така ситуація є доказом того, що догляд за шкірою неправильний. Якщо це відбувається, обов’язково зверніться за порадою до медсестри з догляду за стомою.
Огляд шкіри навколо стоми
Дуже важливим елементом профілактики ускладнень рани стоми є її спостереження. Якщо ви, як особа, яка доглядає, несете відповідальність за дії по догляду, завжди приділяйте час ретельному огляду рани. Якщо ви помітили висипання, роздратування, пухирі або зміна кольору, негайно повідомте про це. Лікування ускладнень рани стоми може бути складним і профілактика краща, ніж лікування.
Підтримка людини зі стомою
Якщо ви доглядаєте людину зі стомою, також зверніть увагу на її психічний стан. Дуже часто після процедури пацієнти йдуть із соціального життя, замикаються у собі, впадають у депресію. При цьому якість життя зі стомою не повинна відрізнятись від того, що було до процедури.
Слідкуйте за тим, щоб літній мав фізичну активність, проводив час поза домом, не уникав світських зустрічей. Постарайтеся відкрити його для нових вражень, спонукайте його зайнятися хобі, вийти з дому на свіже повітря. Якщо ви помітили тривожні зміни у настрої та самопочутті, також повідомте про це родичів підопічного. Спробуйте знайти рішення разом.
Будинок престарілих Життя в радість спеціалізується по догляду, оздоровленню і реабілітацією за літніми людьми і за лежачими хворими. Так само, ми надаємо послуги медичного транспортування з України і за кордоном, пишіть нам на електронну пошту або дзвоніть.
uarenamed@gmail.com – для клієнтів