ЯК ДОГЛЯДАТИ ХВОРОГО ХВОРОБОЮ ПАРКІНСОНА?
ЩО ТАКЕ ХВОРОБА ПАРКІНСОНУ?
Хвороба Паркінсона – це розлад, який уражає нервову систему. Порушуються функції головного та спинного мозку хворої людини. Це призводить до поступового наростання дисфункції та інвалідності. Це захворювання дуже відрізняється від хвороби Альцгеймера, з якою його іноді плутають. У разі пацієнтів із хворобою Альцгеймера клітини мозку ушкоджуються відкладенням білків та специфічних відкладень, що утворюються у клітинах мозку.
ХВОРОБА ПАРКІНСОНУ – ЯКІ ПРИЧИНИ.
Хвороба Паркінсона
спричиняє загибель клітин мозку, які виробляють хімічний дофамін. Така атрофія клітин мозку може мати кілька причин. Причиною можуть бути специфічні генні мутації, що підвищують сприйнятливість клітин мозку до руйнування. Іншою причиною можуть бути фактори довкілля. Серед них можна виділити контакт із хімічними речовинами, такими як пестициди або засоби захисту рослин. При догляді за людиною похилого віку варто звернути увагу на їжу, яку йому дають. Найкраще вибирати сертифіковані органічні продукти.
ЯКІ СИМПТОМИ ХВОРОБИ ПАРКІНСОНУ?
Кожен опікун має бути особливо чутливим до перших симптомів хвороби Паркінсона та її перебігу. Це найчастіше делікатні неврологічні розлади. Серед них можна виділити порушення нюху та смаку, неправильний колірний зір, занепокоєння, депресію. Пам’ятайте, однак, що одним із основних прогностичних симптомів є нюх. Воно погіршується в міру прогресування захворювання протягом усіх років його тривалості.
Набагато легким симптомом хвороби Паркінсона є м’язовий тремор, особливо у стані спокою. Особа, яка здійснює догляд, може спостерігати таку ситуацію, коли пацієнт хоче вказати на щось пальцем або зробити певний рух, наприклад, підняти руку. Тремор через якийсь час може зменшуватися або вщухати. Тремор може супроводжуватися сутулою та жорсткою поставою тіла. Зміна також можна спостерігати у конкретному русі. Захворювання також впливає на міміку та жести пацієнта. Особа стає своєрідною, невиразною маскою. Інші симптоми можуть включати слиновиділення, надмірно жирну шкіру та підвищене потовиділення. Пацієнт скаржиться на порушення концентрації уваги, проблеми з пам’яттю та м’язової скутості.
ДОХОЖУВАТИ ЗА ЛЮДИНИ З ХВОРОБИ ПАРКІНСОНА?
Передусім, особа, яка здійснює догляд, повинна пам’ятати про прогресуючий характер розладу. Вже розроблені препарати, які повинні звернути назад протягом хвороби; але, на жаль, вони завжди працюють. Поки що просте гальмування прогресування захворювання або уповільнення його розвитку є значним досягненням.
Догляд за літніми людьми, які страждають на хворобу Паркінсона, повинні ґрунтуватися на наданні їм максимально можливого комфорту в повсякденному житті. У пацієнтів у першій фазі захворювання дуже важливою є фізична активність. Чинить позитивний вплив на обмінні процеси організму. На ранній стадії захворювання він також дозволяє полегшити або позбавитися надокучливого м’язового тремору. Особи, що здійснюють догляд, повинні забезпечувати пацієнтів якомога більшою фізичною активністю. Серед них можна запропонувати прогулянку на свіжому повітрі, легку ранкову аеробіку, фізичні вправи у воді.
ДОПОМОГА ЛІТНІЙ ЛЮДИНІ.
Оскільки порушення руху та активності пацієнта погіршуються з часом, сім’я має надати літній людині засоби для полегшення руху. Це можуть бути ортопедичні засоби, такі як милиці, тростини або ходунки. Квартира літньої людини з хворобою Паркінсона вона також має бути модернізована та оснащена ручками та поручнями. Завдяки їм літня людина зможе підтримати себе у кризовій ситуації та уникнути падіння. Падіння літньої людини може бути дуже небезпечним. У літньому віці кістки вже не такі стійкі до переломів і часто відбувається перелом шийки стегна. Така травма може призвести до постійної іммобілізації людини похилого віку.
ЯК НЯНЯ МОЖЕ ДОПОМОГТИ ЛІТНІЙ ЛЮДИНІ?
Щоб підтримувати розумову активність людини похилого віку, варто надати їй безліч можливостей для спілкування. У разі хвороби Паркінсона порушується здатність слухати та говорити, тому пацієнт має схильність до мовчання. На ранній стадії захворювання розмовні вправи можуть бути ініційовані логопедом. Пізніше їх може проводити няня в домашніх умовах. При лікуванні проблем зі шлунком та безсоння, які є дуже поширеними симптомами хвороби Паркінсона, слід проконсультуватися з лікарем. Догляд за людиною з хворобою Паркінсона не буде обтяжливим, якщо опікун подбає про те, щоб літня людина була максимально активною. Використання зазначених вище заходів неодмінно допоможе доглядати людей похилого віку.
Будинок престарілих Життя в радість спеціалізується по догляду, оздоровленню і реабілітацією за літніми людьми і за лежачими хворими. Так само, ми надаємо послуги медичного транспортування з України і за кордоном, пишіть нам на електронну пошту або дзвоніть.
uarenamed@gmail.com – для клієнтів