Перейти до вмісту

Перші симптоми порушення пам’яті

Як піклуватися про пам’ять літньої людини?

За результатами дослідження, проведеного в рамках програми охорони здоров’я на 2019 – 2023 роки, для 90% респондентів найбільшою цінністю є здоров’я, а для 70% – незалежність. Тим часом близько 15,8% людей старше 60 років скаржаться на деменцію, яка є основною причиною відсутності самостійності у літніх людей. Ось чому профілактика така важлива – як для тіла, так і для розуму. Як запобігти втраті пам’яті у людей похилого віку, які розумові вправи слід включити в розпорядок дня, щоб якомога довше зберігати інтелектуальну форму?

Порушення пам’яті у людей похилого віку – причини

Порушення пам’яті у людей похилого віку можуть мати різні причини та ступінь виразності – від незначних порушень короткочасної пам’яті, легких когнітивних розладів до деменції.

Легкі форми проблем із пам’яттю можуть бути пов’язані зі зниженням інтелектуальної активності після виходу на пенсію. У той час як організм потребує відпочинку після багатьох років функціонування з максимальною ефективністю у професійній та сімейній сферах, інтелект робить прямо протилежне. Пам’ять подібна до м’яза: чим більше ми її тренуємо, тим сильнішим він стає. Наукові дослідження показали, що нейрогенез, або процес створення нових нервових клітин – нейронів, продовжується протягом усього життя. Однак для стимуляції цього процесу необхідні інтелектуальні зусилля, наприклад: побудова відносин з близькими, знайомство з новими людьми, набуття нових навичок та психологічне тренування.

Висока частота втрати пам’яті у людей похилого віку виникає внаслідок атеросклерозу (раніше широко відомого як склероз), хвороби Альцгеймера, а також може супроводжувати діабет.

Які перші симптоми порушення пам’яті у людей похилого віку?

  • нездатність згадати, що сталося вчора, при хорошій довготривалій пам’яті;
  • оповідання одного і того ж анекдоту або жарту кілька разів – повторення;
  • забуття окремих слів у людей похилого віку, проблеми зі швидкістю мови;
  • проблеми з пошуком предметів повсякденного побуту, наприклад окуляри, ключі, годинники;
  • проблеми з відтворенням інформації, почутої від іншої людини або в повідомленнях ЗМІ;
  • серйозні проблеми у придбанні нових навичок, наприклад експлуатація електронного пристрою;
  • забуття деталей у людей похилого віку (наприклад, рекомендацій лікаря) або труднощі з нагадуванням раніше відомих імен;

Вправи на згадку для людей похилого віку

Стимулювання мозку за допомогою регулярних вправ дозволить йому довше залишатися ефективним та гнучким, тобто відкритим для нових інтелектуальних завдань. Аспекти, які слід практикувати щодня для покращення пам’яті:

  • запам’ятовування (наприклад, новини, почуті в ЗМІ),
  • концентрація (наприклад, читання книги протягом 0,5 годин на день),
  • креативність (наприклад, заняття творчим хобі, створення страв з оригінальних ідей),
  • координація (наприклад, прості фізичні вправи),
  • усвідомленість (наприклад, споглядання природи, музики тощо).

Варто пам’ятати, що вправи на розвиток пам’яті для людей похилого віку повинні бути максимально комплексними і різноманітними, а також відповідати особистим уподобанням. Зрештою, суть у тому, щоб люди похилого віку були готові займатися якоюсь діяльністю, ставлячись до неї як до розваги, а не як до неприємного обов’язку. Це допоможе вам підтримувати регулярні та цілеспрямовані заняття спортом.

Конкретні приклади вправ для покращення пам’яті у людей похилого віку

Вправи на згадку – запам’ятовування невеликих фрагментів тексту, наприклад, фрагменти вірша, цитати з улюбленої книги, список покупок, номери телефонів.
Підтримка відносин із близькими, спілкування. Слухання, обробка інформації, роздуми і формулювання тверджень – всі перелічені види діяльності стимулюють кілька областей мозку одночасно. Тому зустрічі з близькими та нові знайомства дуже корисні для підтримки інтелектуальної форми.

Усний рахунок – хоча калькулятор, як одна з функцій мобільного телефону, завжди під рукою, варто виконувати невеликі розрахунки самостійно, наприклад: сума здачі, що належить за покупки в булочній, сума щомісячних рахунків і т. д. Це хороший спосіб тренування пам’яті для людей похилого віку – усний рахунок сприяє концентрації.

Головоломки – рішення кросвордів, судоку, гра в скраби та інші настільні ігри – також сприяють розвитку когнітивних навичок.

Читання книг – найкраще, якщо це заняття увійде у ваше повсякденне життя, оскільки це не тільки спосіб покращити пам’ять, а й розширити кругозір.

Всупереч поширеній думці, використання культурних заходів також є гарною вправою для покращення пам’яті у людей похилого віку.
Порушення рутини – спонтанні відступи від звичок значно стимулюють мозок працювати більш інтенсивно і створювати нові зв’язки між нейронами.
Навчання – запам’ятовування кількох нових слів іноземною мовою щодня, відкриття нового хобі, вивчення того, як користуватися електронним пристроєм – все це допомагає підтримувати мозок у хорошому стані.
Ментальне тренування (MTA) – це комплекс вправ на пам’ять для людей похилого віку, який активує всі області мозку.

Короткий зміст

Тренування пам’яті для літніх людей має стати частиною їхнього повсякденного життя. Використовуючи такі практики, можна зменшити проблему втрати пам’яті, а також покращити самопочуття пацієнта. Також варто пам’ятати, що збалансоване харчування, засноване на продуктах, багатих міддю, цинком, залізом, вітамінами C і D, а також вітамінами групи B, має важливе значення для здоров’я мозку.

Будинок престарілих Життя в радість спеціалізується по догляду, оздоровленню і реабілітацією за літніми людьми і за лежачими хворими. Так само, ми надаємо послуги медичного транспортування з України і за кордоном, пишіть нам на електронну пошту або дзвоніть.

uarenamed@gmail.com – для клієнтів

+380988866469

Додати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.Обов’язкові поля позначені *