Перейти до вмісту

Поширені хвороби людей похилого віку

Поширені хвороби людей похилого віку

Наслідком старіння організму є підвищений ризик захворювань. Це пов’язано з тим, що з віком клітини та органи втрачають здатність до регенерації. Знижуються також обмін речовин та функції нервової системи, з’являються порушення ендокринної системи, знижується швидкість проведення нервових імпульсів. Що кожен опікун має знати про старість? Дізнайтеся про найпоширеніші захворювання людей похилого віку.

Соматичні та психічні захворювання

На жаль, хвороби, що вражають людей похилого віку, включають не тільки хвороби, пов’язані з фізичним здоров’ям. В результаті змін у процесі старіння літні люди також можуть страждати на депресію та деменцію. Крім того, внаслідок зниження м’язової сили та рухливості літні люди зазнають більшого ризику падінь та пов’язаних з ними переломів та ускладнень.

Це не кінець поганих новин. Як людина, яка здійснює догляд за людьми похилого віку, ви повинні пам’ятати, що старечі хвороби найчастіше невиліковні. Багато хто з них є прогресуючими, а це означає, що їхні симптоми з часом розвиваються та погіршуються.

Які захворювання найчастіше зустрічаються у людей похилого віку?

Уявимо деякі з них.

Остеопороз

З віком кісткова маса зменшується, і наслідком цього є остеопороз. Його виникнення також може бути зумовлене генетичними факторами, але найпоширенішими факторами ризику є дефіцит кальцію, білка та вітаміну D у раціоні, а також прийом стероїдних препаратів.

При остеопорозі, насамперед, важлива дієта, а також висока обережність – потрібно за будь-яку ціну уникати падінь та переломів. Це не означає, що ви повинні унеможливити фізичну активність. Навпаки, регулярні заняття спортом допоможуть зміцнити тіло та покращити його рухливість. Зрозуміло, вони мають бути адаптовані до можливостей та стану здоров’я пацієнта.

Гіпертонія

Про гіпертонію говорять, коли значення під час виміру вище 140 мм рт.ст. систолічного та 90 мм рт.ст. діастолічного. Його виникненню можуть сприяти ожиріння, відсутність фізичної активності, неправильне харчування та надмірне споживання солі. Це також може бути спричинене іншими захворюваннями, такими як хронічне захворювання нирок, захворювання ниркової артерії та синдром Кушинга.

Як підтримати літню людину з гіпертонією? Надзвичайно важливо дотримуватись здорової дієти і регулярно приймати ліки від артеріального тиску, призначені лікарем. Лікування також підкріплюється регулярними фізичними навантаженнями, наприклад у вигляді прогулянок.

Атеросклероз

Атеросклероз вражає великі та середні артерії, викликаючи хронічне запалення. Це не хвороба, яка нападає раптово – вона розвивається роками внаслідок відкладення ліпідів у стінках судин. Атеросклероз дуже небезпечний для людей похилого віку. Це може призвести до інсульту та інфаркту і, як наслідок, до смерті.

У групу ризику входять опасисті люди з високим рівнем холестерину ЛПНГ та гомоцистеїну. Ризик також збільшується через харчування, багате тваринними жирами і простими цукрами, куріння та відсутність фізичної активності.

Лікування атеросклерозу багатоетапне. Він поєднує споживання еквівалента ліків, пов’язаних із захворюванням, а також із супутніми захворюваннями, такими як діабет, гіпертонія або гіперхолестеринемія. Вихователь повинен пам’ятати про здорове харчування та включення фізичної активності до порядку денного.

Діабет

Найбільш поширеним типом діабету у людей похилого віку є діабет 2 типу, при якому високий рівень цукру в крові обумовлений не недоліком інсуліну, а його неправильною дією. Їй схильні люди похилого віку з ожирінням, підвищеним рівнем холестерину, неправильним харчуванням у поєднанні з нестачею фізичної активності.

У догляді за літньою людиною, що страждає на діабет, найбільш важливими є три елементи: регулярний прийом ліків, дотримання здорової дієти та турбота про фізичну активність. Якщо ви знаєте, що ваш підопічний хворіє на цукровий діабет, запитайте у координатора, чи він під наглядом медичного працівника і які точні свідчення дав лікар сім’ї старшого.

Ревматизм

Біль у суглобах і набряк кінцівок – дуже болючі та неприємні недуги. Ревматизм може бути запальним чи незапальним, дегенеративним. Його основа найчастіше аутоімунна, а отже, його важко діагностувати.

При догляді за літньою людиною, яка страждає на ревматичні болі, важливо виключити такі фактори, як: занадто висока вологість навколишнього середовища, надмірне навантаження на суглоби, замерзання тіла. Запальні захворювання також не можна недооцінювати. Дуже важливим є здорове харчування, що зміцнює суглоби і м’язи, а також використовує природні способи полегшення болю.

Хвороба Альцгеймера

Хвороба Альцгеймера відноситься до групи деменційних захворювань, які дуже часто супроводжують людей похилого віку. Виявляється втратою пам’яті, здатності міркувати, орієнтування, може викликати глибоку фрустрацію та навіть агресію з боку підопічного.

Хоча хвороба Альцгеймера невиліковна та її симптоми з часом можуть погіршитися, завдання особи, яка здійснює догляд, полягає у тому, щоб уповільнити її прогресування. Це можливо завдяки правильним вправам, іграм та активності. Якщо ви знаєте, що йдете до людини похилого віку з деменцією, уважно ознайомтеся з природою цього виду захворювання. Крім того, дізнайтеся, на якому етапі знаходиться літня людина, і, перш за все, переконайтеся, що у вас достатньо терпіння та співчуття, щоб подбати про літню людину, яка бореться з цим захворюванням.

Хвороба Паркінсона

Захворювання проявляється тремтінням кінцівок та порушенням мови. Це захворювання нервової системи, спричинене дегенерацією анатомічних структур головного мозку. Його симптоми можуть проявлятися за багато років до постановки діагнозу хвороби – це пов’язано з тим, що вони не дуже специфічні і можуть бути віднесені до інших захворювань. Вони включають, наприклад, втрату нюху, порушення сну, запори.

Захворювання може супроводжуватися депресією, а це означає, що догляд за літньою людиною, яка страждає на це захворювання, дуже складний. На додаток до фармакологічної терапії та реабілітації необхідна велика підтримка з боку особи, яка здійснює догляд, і хоча б базові знання про депресію.

Депресія

Щоб розпізнати людину з депресією і потім допомогти їй, потрібна велика чуйність. Це захворювання вражає велику кількість людей похилого віку і може бути наслідком інших захворювань. На жаль, його впізнаваність досі дуже низька. Про це можуть свідчити розлади настрою, безсоння, апатія, а також небажання займатися діяльністю, проблеми з концентрацією уваги та прийняттям рішень.

Під час догляду за літньою людиною з депресією дуже уважно ознайомтеся з рекомендаціями лікаря та поспостерігайте за його поведінкою. Про будь-які тривожні симптоми слід повідомляти сім’ї підопічного, лікаря чи координатора. Також дізнайтеся, чого слід уникати при догляді за людиною з депресією і як активувати літню людину та вплинути на її настрій.

Будинок престарілих Життя в радість спеціалізується по догляду, оздоровленню і реабілітацією за літніми людьми і за лежачими хворими. Так само, ми надаємо послуги медичного транспортування з України і за кордоном, пишіть нам на електронну пошту або дзвоніть.

uarenamed@gmail.com – для клієнтів

+380988866469

Додати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.Обов’язкові поля позначені *