Перейти до вмісту

Причини безсоння у людей похилого віку?

Безсоння у людей похилого віку. Як допомогти клієнту?

Сон відіграє важливу роль для організму людини – він дозволяє клітинам регенеруватися, робить їх більш працездатними та стійкими до процесів старіння. На жаль, з віком, часто як побічний ефект різних захворювань чи занепокоєння, виникає проблема безсоння. Люди похилого віку або взагалі не можуть заснути, або засинають, але після пробудження вночі, наприклад, щоб сходити в туалет, у них знову виникає проблема із засипанням. Що робити, коли безсоння у людини похилого віку не дозволяє використовувати терапевтичні можливості сну? Є кілька рішень.

Безсоння та порушення сну у людей похилого віку

Підраховано, що порушення сну зачіпають близько 50% людей віком від 50 років. Хронічна форма цих розладів, тобто безсоння, може спостерігатися у 20% людей похилого віку. Варто пам’ятати, що недостатня кількість сну або його погана якість можуть суттєво вплинути на ваше здоров’я. Крім того, у людей похилого віку порушення сну можуть мати різні джерела, не тільки пов’язані зі здоров’ям. Під час догляду за літнім варто пам’ятати про це та подбати про спосіб життя, який допоможе покращити якість сну.

Чому варто боротися з безсонням? Тому що, крім регенеративних властивостей, сон впливає ще й на психіку. Невиліковані порушення сну можуть призвести до гіпертонії, тривоги та навіть депресії.

Причини безсоння у людей похилого віку

Але, перш ніж ми заглибимося в подробиці, давайте спочатку розглянемо найпоширеніші причини хронічних порушень сну у людей похилого віку. Вони можуть бути пов’язані із захворюваннями, коли нестерпні болі в спині не дають прийняти правильне положення і спокійно заснути. Те саме відбувається при проблемах із сечовипусканням або диханням. Старший часто прокидається, що порушує цикл сну. Порушення циклу викликається також необхідністю прийому ліків, що може ще більше погіршити якість відпочинку вночі, особливо при великій кількості ліків.

Менший вплив на причини хвороб має опікун літньої людини. Проте він може підтримувати підопічних, щодня забезпечуючи їм відповідні умови. Поширеними причинами безсоння є погана гігієна сну, відсутність фізичної активності та неправильне харчування. Невідповідні години прийому їжі або пиття рідини також сприяють порушенню циклу – вживання води або чаю безпосередньо перед сном змушує часто вставати вночі, щоб сходити до туалету.

Третя група причин, що викликають порушення сну – психологічна. Труднощі із засипанням можуть бути пов’язані з занепокоєнням, стресом та депресією. Тому варто спостерігати за підопічним і повідомляти про будь-які тривожні симптоми його родичів.

Як покращити якість сну в похилому віці?

Що ви можете зробити як опікун літньої людини, щоб покращити якість сну вашого підопічного? Ось кілька способів:

Використання здорового харчування

Відповідні віку страви, що подаються у певний час – добрий спосіб усунути проблеми зі сном. Добре підійдуть продукти, багаті на триптофан, природний снодійний. Виникає в молочних продуктах, нежирному м’ясі, рибі, бобових, яйцях, гарбузовому насінні. Про те, яким має бути раціон підопічного, ми писали у статті: Раціон літньої людини – які страви приготувати літній людині.

Запровадження фізичної активності

Рух і свіже повітря необхідні кожному організму, зокрема й хворому. Обмеження на пересування не обов’язково означають відмову від діяльності. Однак вправи мають бути адаптовані до здібностей підопічного. Іноді досить щоденної, тридцятихвилинної прогулянки, іноді активність літньої людини потрібно обмежити лише повсякденними справами, пов’язаними з доглядом чи легкими домашніми обов’язками. Однак важливо не відмовлятися від них повністю та спонукати старшого до зусиль. Легка гімнастика у ліжку також є формою вправ.

Відстеження режиму дня

Організація режиму дня та чітке дотримання встановленого режиму дозволить організму старшого «знайти свій ритм». Тому, коли настане час відпочивати, підопічний зрештою відчує втому приблизно цієї години. Переконайтеся, що розклад дня складено відповідно до потреб підопічного, і слідкуйте за тим, щоб він дотримувався. Звичайно, певна гнучкість необхідна, але тільки у виняткових випадках (відвідання лікаря, приїзд сім’ї тощо).

Зайнятися хобі

Професійна діяльність допомагає молодим людям регулювати свій сон. У людей похилого віку дні можуть бути довгими, а нудьга може викликати зниження потреби уві сні. Не кажучи вже про самопочуття, яке може погіршитись у цій ситуації. Саме тому варто подбати про те, щоб у старшого були свої захоплення та заняття, якими міг би займатися із задоволенням. Це може включати спілкування з іншими людьми похилого віку, ігри вдома, гімнастику або рукоділля. Найголовніше – не дозволяти старшому проводити вільний час перед телевізором або спостерігати за світом із балкона.

Обмеження сну протягом дня

Якщо підопічний не може спати вночі, а вдень доводиться спати, від них слід відмовитися. Спочатку буде складно, але згодом старшому доведеться «надолужувати» час денного сну вночі.

Відповідне освітлення

На хворого також може впливати природне освітлення, особливо влітку. Якщо схід сонця змушує промені падати в кімнату, він може розбудити сплячу літню людину. Так само і ввечері – коли на вулиці ясно, підопічний може важко заснути. Тому слідкуйте за тим, щоб у кімнаті пацієнта було темно в години сну і тільки після пробудження відкривайте штори або вимикайте лампу. Регулярний час відходу до сну та час пробудження є надзвичайно важливими для підтримання гарного сну.

Зручний матрац

Ми не завжди про це замислюємося, але причиною порушень сну може бути невідповідний матрац. Для людей похилого віку, які борються з різними видами фізичного болю, вибір ліжка, яке розвантажить суглоби та забезпечить правильну температуру (без перегріву або замерзання), є запорукою покращення якості сну. На даний момент найкращим рішенням є матраци з піною з ефектом пам’яті, а також ті, які наповнені, наприклад, гречаним лушпинням. Якщо ви підозрюєте, що ліжко мешканця незручне, повідомте про це його родичів і вмовте їх купити новий матрац.

Безсоння у літніх та фармакотерапія

Звернення до ліків при лікуванні безсоння – це крайній захід, про який варто подумати, коли зміна навичок не приносить бажаних результатів. Однак це не завжди буде найкращим рішенням для людини похилого віку, адже ефективність ліків залежить від причин безсоння. Тут вкрай важлива ваша роль – усі свої спостереження та висновки передати близьким, щоб вони могли надати повну інформацію лікарю, який проводить діагностику. Також не варто відмовлятися від введених змін – незалежно від того, приймає підопічний ліки чи ні, правильний спосіб життя підтримає їхню дію.

Будинок престарілих Життя в радість спеціалізується по догляду, оздоровленню і реабілітацією за літніми людьми і за лежачими хворими. Так само, ми надаємо послуги медичного транспортування з України і за кордоном, пишіть нам на електронну пошту або дзвоніть.

uarenamed@gmail.com – для клієнтів

+380988866469

Додати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.Обов’язкові поля позначені *