Ревматоїдний артрит
Що це таке і які причини?
Ревматоїдний артрит (РА, ревматоїдний артрит, колишня назва: хронічно прогресуючий ревматоїдний артрит) – хронічне запальне захворювання, що вражає суглоби та різні органи. Найбільш характерним симптомом є біль, скутість та набряк суглобів рук та ніг, але запалення може торкнутися й інших суглобів. Неліковане захворювання найчастіше призводить до руйнування суглобів та тяжкої інвалідності, а також до пошкодження багатьох органів та передчасної смерті. Раннє застосування ефективного лікування гальмує прогресування захворювання, запобігає його ускладненням і дозволяє нормально функціонувати.
Причини РА
Сутність захворювання полягає в запальному процесі, який починається всередині суглоба. Невідомий фактор стимулює синовіальну мембрану, що вистилає суглоб, до запальної реакції. Він збільшується у розмірах та руйнує сусідні структури (хрящі, кістки, зв’язки, сухожилля). Проявами цього є спочатку біль та набряк, потім незворотне руйнування та втрата рухливості суглоба. Пошкодження хряща та інших структур суглоба запальним процесом сприяє утворенню вторинних дегенеративних змін.
Причини РА до кінця не вивчені. Швидше за все, для розвитку захворювання потрібне співіснування багатьох факторів. Найбільш важливими є:
Спадковий тягар — схильність до РА у близьких людей, але сам генетичний фактор не викликає захворювання — тому наявність РА у батька не означає, що захворювання виникне у дітей, але ризик його виникнення у них у 2-5 разів вищий.
дефект імунної системи – призводить до помилкового визнання власних тканин та вироблення аутоантитіл, спрямованих на їх знищення; було ідентифіковано кілька генів, відповідальних за цей процес (генів гістосумісності HLA DRB1)
жінки хворіють приблизно в 3 рази частіше, ніж чоловіки
інфекція – підозрюється роль деяких бактерій та вірусів в ініціювання запальної реакції.
Куріння – збільшує ризик захворіти і викликає його більш тяжкий перебіг у деяких пацієнтів захворювання починається після переживання сильного стресу.
Наскільки поширений ревматоїдний артрит?
У розвинених країнах на ревматоїдний артрит страждає приблизно 1 зі 100 осіб, утричі більше жінок, ніж чоловіків. Захворювання, як правило, проявляється між 30 і 50 роками у жінок (хоча рано чи пізно може виникнути і те, й інше), тоді як у чоловіків його захворюваність збільшується з віком.
Як проявляється ревматоїдний артрит?
У більшості пацієнтів РА розвивається підступно. Може знадобитися кілька тижнів або навіть місяців, щоб хвороби стали настільки прикрими, що вони спонукають вас звернутися за медичною допомогою. Рідше ми маємо справу з раптовим розвитком хвороби протягом декількох днів. Спочатку часто виникають «загальні» грипоподібні симптоми, такі як почуття слабкості, субфебрильний стан, біль у м’язах, втрата апетиту і втрата ваги. Вони можуть передбачати чи супроводжувати «суглобові» симптоми. Під час захворювання можуть виникати симптоми залучення інших органів.
Характерні симптоми РА
Хвороба зазвичай вражає ті самі місця з обох боків тіла. Спочатку це невеликі суглоби рук та ніг, а в міру прогресування захворювання та багато інших суглобів. Незвичайним (але можливим) початком захворювання є запалення одного великого суглоба (наприклад, коліна або плеча) або блукання хвороби по багатьох суглобах. Симптомами артриту є:
біль і скутість – найбільш неприємні після пробудження або після періоду неруху суглоба, коли відбувається скупчення запальної рідини та набряк тканин; характерна ранкова скутість, яка при РА зазвичай триває понад годину;
набряк — результат зростання синовіальної оболонки, що утворює так званий лускатий, він може супроводжуватися ексудатом, викликаним надвиробництвом запальної синовіальної рідини;
болючість суглоба до тиску – характерним, наприклад, є болісне рукостискання при рукостисканні з хворим на РА;
обмеження рухливості – уражений суглоб втрачає здатність виконувати весь діапазон рухів; а якщо відбувається пошкодження структур суглоба внаслідок запалення та вторинних дегенеративних змін, порушення функції суглоба стає незворотнім;
деформація суглобів є наслідком тривалого захворювання.
Що робити при симптомах РА?
Якщо ви відчуваєте біль та набряк у суглобах, негайно зверніться до лікаря. Люди з підозрою на РА повинні бути під наглядом ревматолога. Своєчасна діагностика визначає ефективність лікування, а якщо його розпочати досить рано, є навіть шанс на стійке скасування захворювання.
Під час РА можуть виникнути ускладнення, що вимагають термінового медичного втручання. Найчастіше їх можна запобігти та ефективно лікувати. Ознайомтеся із симптомами, які вказують на виникнення ускладнень РА (див. вище).
Будинок престарілих Життя в радість спеціалізується по догляду, оздоровленню і реабілітацією за літніми людьми і за лежачими хворими. Так само, ми надаємо послуги медичного транспортування з України і за кордоном, пишіть нам на електронну пошту або дзвоніть.
uarenamed@gmail.com – для клієнтів