Перейти до вмісту

Симптоми та лікування раку гортані та глотки

РАК ГОРТАНІ, РАК ГОРЛА: СИМПТОМИ І ЛІКУВАННЯ

Рак гортані

Гортань є найбільш поширеною локалізацією злоякісних новоутворень області голови та шиї. В Україні рак гортані та горлянки становить 4% усіх видів раку у чоловіків та 0,5% ракових захворювань у жінок. Усередині голосової щілини зазвичай зустрічаються високо або помірно диференційовані карциноми (GI-II), у верхньому дні гортані – частіше, ніж у голосовій щілині – зустрічаються карциноми з низьким ступенем диференціювання (GIII), низькі характерні симптоми яких не завжди спонукають пацієнтів до відповідної діагностики такого. небезпечного захворювання, як рак горла. Рідкісною формою плоскоклітинного раку гортані є її папіломатозна форма. Більше 90% всіх випадків раку гортані – це плоскоклітинний рак, хоча переважно гортань покрита миттєвим епітелієм. У курців епітелій піддається плоскій метаплазії, гіпертрофії та дисплазії. Прямою передраковою поразкою, яка може перерости в пухлину горла, що часто дає неспецифічні симптоми, є так звана дисплазія високого ступеня. Залежно від розташування в гортані, рак горла варіюється за частотою, симптомами та лікуванням. Пік захворюваності на рак гортані та горла припадає на шосте десятиліття життя.

Рак горла

Найважливішим етіологічним фактором, що сприяє розвитку раку горла, вважається куріння. Рак горла дуже рідко зустрічається у некурців. Інші фактори, які збільшують ризик розвитку цього раку, включають зловживання алкоголем. Ще одним довгостроковим фактором ризику цього підступного захворювання, яким є рак горла, є гастроезофагеальний рефлюкс, який дратує слизову оболонку нижньої глотки та гортані шлунковим вмістом. Тривалий вплив дратівливих хімічних речовин, пари кислоти, клеї, фарби, розчинники, пил та важкі метали також може впливати на розвиток раку гортані.

Види раку гортані та горлянки

Рак голосової щілини на його частку припадає трохи більше половини всіх випадків раку гортані. Цей тип раку горла характеризується низькою динамікою росту та пізнім метастазом до навколишніх лімфатичних вузлів. Симптоми раку голосової щілини насамперед пов’язані з порушеннями мови (від захриплості до афонії), які виникають досить рано і задишкою. Рак гортані надгортанної області (найчастіше епіглоттит) зустрічається майже в 1/3 всіх хворих. Характеризується високою динамікою росту та ранніми метастазами в навколишні лімфатичні вузли. Першим симптомом раку горла надгортаної області є роздратування у горлі та відчуття обструкції при ковтанні. Рак гортані підочноямкової області належить до найрідкісніших локалізацій цього раку. Цей вид раку горла характеризується малою динамікою та тривалий час протікає безсимптомно.

Симптоми раку гортані

Онкологічна діагностика раку гортані та глотки ідентична діагностиці інших областей раку, голови та шиї. Особливу роль грає непряма ларингоскопія з використанням гортанного дзеркала та пряма. Діагноз раку горла визначається як характерними симптомами і симптомами, а й передусім гістопатологічне дослідження зразок взятий методом секційної біопсії під час прямого дзеркала органу (дирекоскопічне чи фіброскопічне дослідження). При оцінці клінічної стадії пухлини гортані потрібні наступні томографічні тести: комп’ютерна томографія шиї, УЗД шиї з оцінкою лімфатичних вузлів та преепіглотичного простору, рентген грудної клітини у 2-х проекціях, комп’ютерна томографія грудної клітини (у разі масивних метаз груп шиї). Найбільш характерним симптомом і навіть симптомом раку гортані та горла є хрипота. Зміна тембру голосу як ранній симптом раку гортані стосується лише рівня голосової щілини та змін, розташованих усередині голосових складок. Симптоми, що виникають у ході раку горла, часто мають характер, що передбачає наявність хронічного захворювання дихальних шляхів і тому залишаються нехтованим як пацієнтами, так і лікарями протягом тривалого часу. Ранні симптоми раку гортані залежать від первинного розташування пухлини та різні для окремих рівнів гортані.

Симптоми раку гортані та глотки

Симптоми раку голосової щілини — симптоми раку горла спостерігаються вже на ранніх стадіях клінічної стадії пухлини у вигляді порушення голосу, спочатку із зміною кольору, слабкістю, відсутністю звучності, стомлюваністю та періодичною захриплістю змінної інтенсивності, яка посилюється після вокальних вправ. Ці симптоми можуть свідчити про застуду, але з проходять при протизапальному лікуванні. У міру розвитку пухлини можуть з’являтися й інші симптоми, що свідчать про рак горла: у вигляді задишки, постійної захриплості та хрипів гортані. Симптоми раку гортані надгірчастої області – Ці види раку характеризуються потайливою і незвичайною течією, що дає симптоми і нездужання, що передбачають наявність хронічного запалення горла протягом тривалого часу. На початковій стадії захворювання пацієнт повідомляє про дискомфорт, пов’язаний з відчуттям обструкції в горлі, сухістю, розчісуванням та роздратуванням. У випадках більш запущеного раку горла, при великому обсязі пухлини спостерігається дисфагія, пов’язана із залученням сусідніх структур, кровохаркання та виразки та неприємний запах із рота. Симптоми субглоттичного раку горла – одним з перших симптомів раку гортані такого типу може бути дискретна зміна голосу, викликана прогресуючою іммобілізацією. У деяких випадках цей вид раку горла розвивається безсимптомно протягом тривалого часу, повільно збільшуючись в обсязі та викликаючи поступове звуження повітряного проходу. У випадках більш занедбаного раку з’являється задишка, спочатку напружена. Якщо пухлина розпадається, то у людини, яка страждає на цей вид раку горла, розвивається симптом у вигляді кровохаркання.

Лікування раку гортані

Лікування раку гортані залежить від локалізації пухлини та її клінічної стадії (система ТНМ розрізняє окремі класифікації для надгортанних, підглаготних та голосових областей). При виборі методу лікування раку горла завжди слід враховувати можливість щадного горла. На ранніх стадіях лікування вибору для пацієнтів з діагнозом рак горла є радикальною променевою терапією або видаленням пухлини лазерною технікою. Альтернативою є гортанно – щадна хірургія. Хірургічні процедури при раку горла виконуються екстраорально або з відкритого доступу. Методика залежить від локалізації та тяжкості раку гортані. Ухвалення рішення про можливість часткового видалення гортані є складним процесом і залежить від симптомів захворювання, ступеня підготовленості пацієнта, стадії раку та досвіду хірурга. При просуванні Т3 найчастіше проводиться тотальна ларингектомія, доповнена опроміненням. Іншим методом лікування у людей з діагнозом рак горла є радикальна променева терапія або супутня хіміопроменева терапія; Цей метод дозволяє зберегти горло більш ніж у половини пацієнтів. Ларингектомія потім виконується тільки в тому випадку, якщо рак не вилікуваний або є рецидив. На стадії Т4 відбувається комбіноване лікування раку горла (найчастіше з хірургічним втручанням або променевою терапією та хіміотерапією).

Будинок престарілих Життя в радість спеціалізується по догляду, оздоровленню і реабілітацією за літніми людьми і за лежачими хворими. Так само, ми надаємо послуги медичного транспортування з України і за кордоном, пишіть нам на електронну пошту або дзвоніть.

uarenamed@gmail.com – для клієнтів

+380988866469

Додати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.Обов’язкові поля позначені *