Тахікардія – чим вона проявляється і як лікується?
Прискорене серцебиття є природним явищем і не повинно турбувати нас. Частота серцевих скорочень збільшується у різних ситуаціях – після тренування, внаслідок стресу. Але що робити, коли серце починає бурхливо битися без особливих причин?
Що таке тахікардія і чи завжди вона означає хворобу?
Тахікардія класифікується як аритмія. На відміну від аритмії, у цьому випадку вимірюється серцебиття, але темп роботи виразно занадто швидкий. У здорової людини серце виконує від 60 до 100 ударів за хвилину. Можна говорити про тахікардію, коли серце виконує понад 100 ударів за хвилину.
Швидше серцебиття не повинно означати хворобу відразу. Це фізіологічне явище, що виникає як природна реакція на фізичні навантаження, сильні емоції або тимчасове зневоднення організму. Тахікардія також може бути спричинена надмірним вживанням алкоголю, кофеїну (у вигляді кави або енергетичних напоїв) та деяких лікарських препаратів. Однак, якщо епізоди тахікардії трапляються з нами без конкретної причини, така ситуація вимагає консультації з кардіологом.
Різні види тахікардії
Виділяють кілька видів тахікардії, залежно від того, де формується імпульс до скорочення.
Синусова тахікардія
При цій формі тахікардії серцевий ритм передається синусовим вузлом, тобто природним кардіостимулятором серцевого м’яза. Робота серця фізіологічна та є природною реакцією організму.
Суправентрикулярна тахікардія
У цьому випадку імпульс до скорочення м’яза виникає у передсердях серця, внаслідок чого виникає нескоординований тремор передсердних м’язів, що у свою чергу призводить до прискореного серцебиття. Цей вид тахікардії включає мерехтіння та тріпотіння передсердь. Мерехтіння хаотичний, імпульс передається з частотою від 350 до навіть 600 ударів на хвилину. При тріпотінні серцевий ритм більш розмірений і становить близько 300 ударів на хвилину.
Шлуночкова тахікардія
Якщо джерелом імпульсу є шлуночки серця, можна говорити про шлуночкову тахікардію. Небезпечним для здоров’я варіантом цієї тахікардії є фібриляція шлуночків, яка проявляється дуже швидкою та нескоординованою роботою серця, до 600 ударів на хвилину.
Які причини тахікардії?
Як уже говорилося раніше, тахікардія може бути природним явищем і не потребує втручання лікаря. Це відбувається під час інтенсивних фізичних навантажень або дуже захоплюючих ситуацій, коли метаболічна потреба організму збільшується, що призводить до підвищення тиску та прискорення частоти серцевих скорочень. Це також може бути результатом вживання великої кількості кави або алкоголю, а також курінням сигарет. У ситуаціях, коли організм зневоднений, також спостерігається швидше серцебиття.
Серцеві аритмії часто є наслідком супутніх захворювань, у тому числі: гіпертонії, гіпертиреозу, ішемічної хвороби серця або серцево-судинної недостатності. Це також поширений симптом у діабетиків у станах гіпоглікемії, під час харчового отруєння чи грипу. Якщо ми перебуваємо у процесі фармакологічного лікування, обов’язково прочитайте листівки ліків, які ми приймаємо. Може виявитися, що фармацевтичні препарати, що використовуються, викликають тахікардію.
У цей момент варто згадати про так званий серцевий невроз, тобто. тахікардії, яка не є результатом патологічних змін у функціонуванні серцевого м’яза Цей тип тахікардії викликаний тривогою та хронічним стресом.
Тахікардія та її симптоми
Переважним симптомом тахікардії є прискорене серцебиття, яке позначається пацієнтами як відчуття серцебиття, яке може супроводжуватися іншими симптомами, такими як:
проблеми з одержанням повітря,
задишка,
біль у грудях,
запаморочення,
приступоподібний кашель,
почуття слабкості.
Ці недуги не характерні і часто плутають з іншими захворюваннями. Однак, якщо прискорене серцебиття зберігається понад п’ять хвилин, а решта симптомів погіршується, слід негайно звернутися до лікаря.
Чи лікується тахікардія?
Симптоми тахікардії не можна недооцінювати, вони потребують лікарської консультації. Щоб діагностувати джерело проблеми, кардіолог може виконати ЕКГ (електрокардіографію) та холтерівську ЕКГ. Іноді ситуація потребує електрофізіологічного обстеження, під час якого індукуються епізоди тахікардії або пацієнту імплантується петлевий реєстратор, який контролює роботу серця протягом тривалого періоду.
У стандартній комплектації лікування тахікардії ґрунтується на фармакологічній терапії. Кардіолог може порекомендувати застосування бета-адреноблокаторів, дигоксину, блокаторів кальцієвих каналів або інших антиаритмічних препаратів. Ці препарати знижують частоту та тяжкість серцевих порушень, що у багатьох випадках є достатнім. Однак може статися так, що, незважаючи на медикаментозне лікування, тахікардія зберігається, тоді може знадобитися стаціонарне лікування. Часто виконуваною процедурою є електрична кардіоверсія, яка за допомогою короткочасних електричних розрядів уповільнює частоту серцевих скорочень. Якщо це не дає результатів, рекомендується процедура термічної абляції, під час якої руйнується джерело імпульсів, які відповідають за прискорення серцевого ритму.
Будинок престарілих Життя в радість спеціалізується по догляду, оздоровленню і реабілітацією за літніми людьми і за лежачими хворими. Так само, ми надаємо послуги медичного транспортування з України і за кордоном, пишіть нам на електронну пошту або дзвоніть.
uarenamed@gmail.com – для клієнтів