Рак горла – симптоми, причини, лікування та прогноз. Хто особливо схильний до ризику раку горла?
Рак горла часто дає симптоми, схожі на інфекції верхніх дихальних шляхів. Тому першими симптомами іноді нехтують, що затягує виявлення захворювання, а значить і здійснення необхідного лікування.
Рак горла – найважливіша інформація та види раку горла
Рак горла відноситься до групи раків голови та шиї, що виникають у верхніх дихальних та травних системах. Рак горла може бути доброякісним чи злоякісним. Доброякісні новоутворення горла, інакше відомі як папіломи, мають форму доброякісних ракових поразок і найчастіше розташовуються у передній частині рота. Цей вид раку горла рідко стає злоякісним, але схильний до рецидивів. З іншого боку злоякісні новоутворення горла, він розвивається в результаті зростання аномальних клітин і може розташовуватися в межах носоглоткової, ротової та гортанної порожнин.
Рак горла – симптоми. Як розпізнати рак горла?
Симптоми раку горла вони залежать насамперед від розташування ракових уражень.
Рак носоглотки він утворюється у частині горла, розташованої відразу за носом. Злоякісне новоутворення горла в носоглотковій частині може давати такі симптоми:
одностороння втрата слуху,
збільшення утруднення носового дихання,
зміна тембру голосу,
неприємний запах з рота та носа,
іноді носові кровотечі.
Рак ротоглотки може розвиватися на основі язика, мигдаликів, піднебінних дуг, м’якого піднебіння або задньої стінки глотки. Злоякісна пухлина горла у ротовій частині може давати такі симптоми, як:
пухлина в кольорі навколишніх тканин, згодом вона може стати твердою і рухливою або перетворитися на виразку;
неприємний запах з рота,
труднощі з промовою та диханням.
Рак гортанного відділу глотки з’являється між ротом та верхньою частиною стравоходу. Симптоми, що супроводжують злоякісне новоутворення горлянки в гортанному відділі, залежать від його точного розташування:
рак голосової щілини – проявляється в основному в захриплості голосу, яка триває більше двох тижнів, незважаючи на лікування. Інші симптоми включають відчуття задишки; Дисфагія та біль при ковтанні. Рак голосової щілини зачіпає голосові зв’язки;
Надгортанний рак – характерне відчуття, ніби щось застрягло у горлі. Крім того, виникають труднощі та болі при ковтанні, а в запущеній стадії захворювання також хронічний кашель, захриплість голосу, задишка та втрата ваги. Рак виникає у верхній частині гортані;
надгортанний рак – проявляється болем у горлі, задишкою та захриплістю. Рак підгортанника розвивається нижче за голосові зв’язки.
Рак горла – причини. Хто ризикує раком горла?
Злоякісні новоутворення горла викликані зростанням аномальних клітин. Серед факторів, що підвищують ризик розвитку раку горла, згадуються такі:
велике куріння,
інфекція ВПЛ (вірус папіломи людини),
жувальний тютюн,
надмірне вживання алкоголю,
шкідливі харчові звички – дієта з низьким вмістом вітамінів, фруктів та овочів.
Вони також схильні до розвитку раку горла. Літні люди – рак найчастіше вражають після 65 років – особливо чоловіків. До групи ризику також входять люди, які мають частий контакт із шкідливими хімічними речовинами, включаючи азбест або пари сірчаної кислоти.
Діагностика раку горла. Як виявляється рак горла?
Незамінним елементом у діагностиці раку горла є точність історії хвороби, що стосується перебігу недуг, медикаментів, залежностей та супутніх захворювань. Тоді ларингологічне дослідження покриття порожнини носа, гортані, рота та всіх елементів горла. Якщо спалах виявлено, по можливості, спалах повинен бути взятий: Відділ слизової оболонки, який підлягає мікроскопічній оцінці. Тест дозволяє визначити, чи містить матеріал ракові клітини, і якщо так, то якого характеру. В рамках діагностики раку горла візуальні тести як:
комп’ютерна томографія,
ПЕТ-дослідження, тобто. позитронно-емісійна томографія,
магнітно-резонансна томографія.
Рак горла – лікування
У лікування раку горла використовується кілька методик – хірургічний метод, хіміотерапія, променева терапія та таргетна терапія. Хірургія застосовується у пацієнтів із різними стадіями захворювання. У разі невеликих уражень вони часто виявляються малоінвазивними, лазерними або ендоскопічними процедурами. Їхньою перевагою є той факт, що вони дозволяють підтримувати правильні фізіологічні функції горла.
Рак горла на пізнішій стадії вимагає більшої операції, а іноді навіть висічення гортані та голосових зв’язок. Наслідком операції то, можливо трахеотомія, тобто. утворення отвору в шиї, що веде до трахеї і дає можливість дихати. Якщо ми маємо справу з метастазами в лімфатичні вузли, найчастіше необхідно видалити їх.
Радіотерапія використовує високоенергетичне випромінювання, яке знищує ракові клітини. У пацієнтів з низькорозвиненим раком горла іноді можливе лікування, що включає лише опромінення. Цей метод також використовується як основний метод, коли йдеться про рак частини носоглотки. Однак у людей, у яких пухлина розташована у гортанному відділі, вона доповнює хірургічну процедуру. Хіміотерапія зазвичай використовується як підтримуюче лікування після операції та опромінення. З іншого боку, келованська терапія полягає в прийомі засобів, що знищують виключно ракові клітини.
Рак горла – якої дієти дотримуватися?
Дієта завжди має бути невід’ємною частиною лікування раку горла. Правильно збалансоване меню пацієнтів, які страждають на рак горла, повинно містити більше овочів та фруктів та забезпечувати достатній запас білка, енергії та антиоксидантів. Крім того, страви мають бути легкозасвоюваними. У ході раку горла можуть виникнути труднощі і біль при ковтанні. Ці недуги можуть спричинити втрату апетиту і, як наслідок, втрату ваги, недоїдання і навіть ракову кахексію.
У такій ситуації рекомендується, щоб страви були напіврідкими або рідкими. Хорошим рішенням є пероральні харчові добавки у вигляді рідин, які забезпечують організм необхідними поживними речовинами. До асортименту таких препаратів входять, серед інших: Підтримуючий НАПІЙ, який містить велику кількість білка та енергії та омега-3 жирних кислот, що підвищують ефективність хіміотерапії. У періоді періоду вони також рекомендуються.
Рак горла – прогноз
Прогноз при раку горла залежить, перш за все, від розташування ракових уражень та стадії захворювання. Що стосується носоглоткової частини, то п’ятирічне виживання зазвичай становить не більше 60%. П’ятирічне виживання пацієнтів із раком ротоглотки варіюється від 25 до 50%. Найгірший прогноз дає рак гортанної частини горла – близько 20% пацієнтів виживають.
Рак горла часто проявляється аналогічно до інфекцій верхніх дихальних шляхів, тому їх ігнорують або нехтують. Неспецифічні симптоми затримують виявлення захворювання на ранній стадії та початок необхідного лікування. Тому будь-які тривожні симптоми слід проконсультуватися з фахівцем – як і при всіх ракових захворюваннях, чим раніше буде виявлено рак горла, тим більше шансів на одужання.
Будинок престарілих Життя в радість спеціалізується по догляду, оздоровленню і реабілітацією за літніми людьми і за лежачими хворими. Так само, ми надаємо послуги медичного транспортування з України і за кордоном, пишіть нам на електронну пошту або дзвоніть.
uarenamed@gmail.com – для клієнтів