Діабет – не вирок!
Статистика не залишає сумнівів – діабет зараз вважається хворобою способу життя, і його виникнення особливо схильні до людей похилого віку. Хоча початкова реакція на діагноз може бути різною, а діабет, безперечно, є довічним захворюванням, з ним ви все одно можете нормально функціонувати.
Діабет – це метаболічне захворювання, яке викликає стрибки рівня цукру в крові через неправильну дію або дефіцит інсуліну. При діабеті 1 – типу клітини, що виробляють інсулін, пошкоджуються, у результаті його вироблення повністю припиняється. Це захворювання притаманно молодих людей. У свою чергу, люди похилого віку частіше страждають на діабет 2 – типу, при якому інсулін виробляється організмом, але не працює належним чином. Факторами ризику розвитку діабету 2 – типу є неправильне харчування, нестача фізичної активності, надмірна вага та ожиріння, гіпертонія та високий рівень холестерину.
Як жити з діабетом?
Хоча на перший погляд може здатися, що діабет – це свого роду смертний вирок, слід усвідомлювати, що з цим захворюванням можна жити – звичайно, діабетики мають певні обмеження, вони також повинні перебувати під постійним наглядом лікарів, але діабет не означає відразу інвалідність або прикутість до ліжка.
Одним із найважливіших правил, яким повинні дотримуватись літні люди з діагнозом діабет, є здорове, збалансоване харчування. Воно має включати, серед іншого: продукти, що містять складні вуглеводи, тобто ті, що довго перетравлюються організмом і забезпечують йому постійний запас енергії. Це насамперед цільнозернові продукти (макарони, крупи), цільнозерновий хліб, насіння гарбуза та соняшника, а також овочі. Вам слід уникати простих вуглеводів, у тому числі: у солодощах, тістечках, меді та білому цукрі, які швидко засвоюються та викликають раптове та швидке підвищення рівня глюкози.
Діабет у людей похилого віку не виключає фізичної активності – навпаки, це відмінний спосіб природним чином регулювати рівень цукру в крові. Звичайно слід пам’ятати, що воно має бути адаптоване до загального стану здоров’я та фізичних можливостей людей похилого віку. Комусь буде достатньо щоденних прогулянок (їх також люблять жителі нашого будинку для людей похилого віку), інші воліють заняття скандинавською ходьбою, гімнастикою для людей похилого віку або заняття в басейні. Вибір справді величезний.
Похилого віку з діагнозом цукровий діабет – для їхнього блага – повинні бути чутливі до різних типів симптомів, які можуть вказувати на дуже низький або високий рівень цукру в крові (сонливість, підвищена спрага, запаморочення), і перебувати під постійним наглядом діабетолога та інших спеціалістів (кардіолога), офтальмолога, нефролога). Тоді, незважаючи на хворобу, вони зможуть радіти життю.