Що таке закислення організму та як його розкислити?
Здорове харчування – це не тільки вибір органічних та легкозасвоюваних продуктів. Також він дбає про правильний баланс раціону, завдяки якому не відбувається закислення організму. Закислення організму є наслідком кислотно-лужного дисбалансу. Це відбувається, коли в раціоні надто багато кислих продуктів. Їх надлишок призводить до того, що організм не в змозі нейтралізувати лужну реакцію, що призводить до підкислення.
Що означає закислення організму?
Неможливо чи навіть доцільніше повністю відмовитися від кислотоутворюючих продуктів. Вони необхідні в будь-якій дієті, тому що вони забезпечують сполуки та мінерали, необхідні для правильного функціонування організму. При цьому слід мати на увазі, чи не використовуються вони в надлишку. Це важливо тому, що іноді важко розпізнати симптоми підкислення. Причини нездужання шукають і в інших джерелах, при цьому багато хвороб можна вилікувати тільки завдяки розкисленню організму.
Рівень підкислення найпростіше виміряти лакмусовим папером, який здатний зчитувати рівень рН. Завдяки цьому можна дізнатися, що втома, нестача енергії, темні кола під очима, надмірна вага, целюліт, зниження ясності розуму, дратівливість, біль у суглобах, інфекції, а також вічне позбавлення сну є результатом закислення організму, а не прогресуючого віку. Саме тому так важливо контролювати раціон не лише з точки зору кількості споживаних калорій, але насамперед впливу продуктів на організм.
Що підкислює організм?
Будь-яке, навіть найкраще складене меню може призвести до закислення організму. У разі кислотоутворюючих продуктів вирішальне значення має кількість калорій, цукрів чи вуглеводів, які ацидогенність. Тому прихильники темного хліба або цільнозернових макаронів можуть бути сильно розчаровані, адже хоча ці продукти підкислюють організм меншою мірою, ніж «білий» аналоги, їх надмірне вживання все ж таки призводить до порушення кислотно-лужного балансу. Тому не стільки самі продукти підкислюють організм, скільки погано збалансоване харчування та відсутність у раціоні продуктів, що розкислюють, які є противагою кислотоутворюючим продуктам.
Не тільки продукти, а й спосіб життя призводить до закислення організму. Одним із факторів кислотно-лужного дисбалансу є надмірний стрес. Організм зосереджується на підготовці організму до втечі, тому не приділяє достатньої уваги нейтралізації кислотної реакції. Так само працює надмірна фізична активність. Вправи та будь-який вид фізичної активності повинні виконуватися зі здоровим глуздом.
Які продукти підкислюють організм?
Більшість людей не усвідомлюють, що протягом дня вони споживають багато продуктів, що підкислюють організм. Одними з найпотужніших і водночас найбільш споживаних, адже хоча б раз, а часто й кілька разів на день, каву та чорний чай. Однак список продуктів, що підкислюють, на цьому не закінчується, хоча його можна розділити на дві підгрупи: висококислотоутворюючі і середньокислотоутворюючі продукти.
Особливо сильними продуктами, що підкислюють, є:
м’ясо та м’ясне асорті, з особливим акцентом на свинину,
підсолоджувачі, тобто. цукор (і продукти, що його містять) та штучні підсолоджувачі,
жовті сири,
білий рис,
шоколад та какао,
сіль.
Підкислювальні продукти, хоч і меншою мірою, включають:
Яйця,
житній хліб,
злаки,
цільнозернові макаронні вироби,
риба,
коричневий рис,
пиво.
Якщо ви хочете усунути їх повністю, буде важко знайти аналоги, які забезпечують аналогічну харчову цінність хоча б у приблизних кількостях.
Що засмічує організм?
Найосновнішим способом підтримки кислотно-лужного балансу є збалансоване харчування. Найбільш правильний повинен складатися на 80% із лужних продуктів і лише на 20% із кислотоутворюючих продуктів. Лужні продукти нейтралізують надлишок кислот, тому варто вводити велику кількість у щоденні прийоми їжі:
крупа, просо та гречка,
оливкова олія,
горіхи,
свіжі овочі та фрукти (особливо кабачки, броколі, помідори, цитрусові, полуниця, кавун, ківі, банани).
Зелені овочі особливо цінні в дієті, тому бажано вживати шпинат, руколу, капусту, різні сорти салату (крім морозива), цибулю. Також інші зелені овочі допоможуть відновити лужно-кислотний баланс. Йдеться про: авокадо, перце, зелений горошок, огірки.
Для пиття рекомендується зелений чай та злакова кава, як замінники їх кислотоутворюючих аналогів. Ті, хто знає, неодмінно оцінять воду, випиту з лимонного або яблучного оцту вранці, але останній не рекомендується в занадто великих кількостях.
Більшість децидифікуючих продуктів – це ті, з яких можна створювати цікаві страви та дуже різноманітне меню. Для оздоровлення та відновлення енергії варто докласти мінімум зусиль, які полягають у зміні харчових звичок та приведенні до відновлення лужно-кислотного балансу в організмі.
Будинок престарілих Життя в радість спеціалізується по догляду, оздоровленню і реабілітацією за літніми людьми і за лежачими хворими. Так само, ми надаємо послуги медичного транспортування з України і за кордоном, пишіть нам на електронну пошту або дзвоніть.
uarenamed@gmail.com – для клієнтів