Перейти до вмісту

Запор у людей похилого віку – що це таке?

Запор у людей похилого віку – як з ним боротися?

Запор – неприємний стан, від якого страждають багато людей похилого віку. З віком робота нашої системи травлення сповільнюється, і можуть виникнути проблеми з травленням. Крім того, ризик їх виникнення збільшує неправильне харчування, відсутність фізичних вправ і прийом деяких ліків.

Тривалі та неліковані запори не тільки завдають незручностей та погіршують якість життя людей похилого віку, але й можуть призвести до серйозних ускладнень, захворювань прямої кишки або навіть непрохідності товстої кишки.

Які найпоширеніші причини запорів? Як людина, яка доглядає літню людину, може допомогти своєму близькому, що страждає від цього захворювання? Які домашні засоби можуть бути ефективними при запорах і коли слід звернутися до лікаря?

Запор у людей похилого віку – що це таке?

Запор або обстипація – одне з порушень роботи травної системи. Кишковий вміст тривалий час залишається у травному тракті та рідко виводиться з організму. Крім того, стілець часто буває твердим, кумедним і сухим. Щоб його вигнати, потрібні додаткові зусилля. Це також може супроводжуватись болем або почуттям неповного спорожнення кишечника.

Яка має бути нормальна кількість дефекацій у людей похилого віку? Щоб відповісти на це питання, слід пам’ятати, що зменшення кількості дефекацій з віком є ​​абсолютно нормальним процесом. Здорова людина повинна випорожнюватися не рідше одного разу на три дні. Якщо у вашого пацієнта стілець трапляється рідше двох разів на тиждень, можливо, у нас запор.

Запор у людей похилого віку може також супроводжуватися іншими неприємними симптомами з боку травної системи та за її межами, такими як здуття живота, почуття переповнення, гази, постійна відрижка, неприємний присмак у роті і навіть головний біль.

Частота запорів значно збільшується після 65 років. Запори також частіше зустрічаються у жінок, ніж у чоловіків.

Що викликає запори у людей похилого віку?

Причини запорів у людей похилого віку різні. Вони можуть бути наслідком способу життя або харчування людини похилого віку або мати приховане захворювання, що вимагає консультації лікаря.

Погана дієта

Однією з найпоширеніших причин запорів у людей похилого віку є неправильне харчування – вживання занадто малої або занадто великої кількості їжі, занадто малої кількості клітковини в їжі та недостатнє вживання рідини.

Відсутність фізичної активності

Недостатня фізична активність та малорухливий спосіб життя сприяють виникненню запорів. Розлади травлення також часто виникають у людей похилого віку, яким доводиться тривалий час залишатися в ліжку.

Психічний стан

Наш розум дуже впливає на наше фізичне здоров’я. Хронічний стрес, тривожні розлади, депресія чи старече недоумство є дуже поширеними причинами шлунково-кишкових проблем. Вони можуть викликати діарею або запор.

Захворювання

Запори у людей похилого віку часто можуть бути викликані різними захворюваннями, якими страждають люди похилого віку. Серед них:

  • захворювання травної системи – коліт, рак товстої кишки, стеноз кишечника, що виникає при хворобі Крона, анальна тріщина або стеноз, дивертикулярна хвороба товстої кишки,
  • захворювання нервової системи – хвороба Паркінсона, розсіяний склероз, інсульт, травми спинного мозку,
  • системні захворювання – гіпотиреоз, гіперпаратиреоз, муковісцидоз, хронічна хвороба нирок, діабет,
  • міопатії, тобто. захворювання м’язів – дерматоміозит, поліміозит, м’язова дистрофія.

Ліки, що приймаються

Запор у людей похилого віку також може бути викликаний прийомом деяких ліків. До них відносяться, зокрема, седативні засоби, протиепілептичні препарати, нестероїдні протизапальні препарати (парацетамол, ібупрофен, кетонал), препарати кальцію та заліза, ліки, що застосовуються при хворобі Паркінсона, і навіть проносні, що застосовуються у надмірних кількостях.

Наслідки нелікованої запору

Нелікована запор може призвести до запалення та інших неприємних симптомів, таких як біль у животі, здуття живота, гази, проблеми зі шкірою, загальна втома та слабкість.

Тривалий запор також може стати причиною калових мас, а токсини, що містяться в калі, можуть призвести до отруєння. Часті запори також сприяють розвитку геморою та ерозій, а також збільшують ризик багатьох інших захворювань, включаючи рак.

Запор у людей похилого віку – як допомогти домашніми засобами?

Коли у нашого пацієнта виникає запор, варто скуштувати домашні засоби. Перший крок – звернути увагу на раціон харчування літньої людини. Іноді для ефективного вирішення проблеми достатньо навіть незначних змін.

Клітковина в раціоні

Старим людям, які страждають на запори, слід збільшити кількість харчових волокон у своєму раціоні.

Клітковина – це група речовин рослинного походження, які не перетравлюються та проходять через організм людини у незміненому вигляді. Однак вони відіграють ключову роль у правильному функціонуванні травної системи. Окрім іншого, клітковина допомагає виводити залишки їжі та захищає їх від застрягання в кишечнику. Вона також розріджує калові маси, тому проблем із дефекацією не виникає.

Продукти з високим вмістом клітковини, які слід включити до раціону літньої людини, включають:

  • овочі – петрушка, морква, баклажани, брюссельська капуста, артишоки, кольрабі, цибуля, китайська капуста, селера,
  • свіжі фрукти – смородина, малина, яблука, груші, аґрус, авокадо, грейпфрути, ожина, чорниця,
  • сухофрукти – сливи, абрикоси, персики, родзинки,
  • цільнозернові продукти – житній хліб, пшеничні та вівсяні висівки, вівсяні, ячмінні, гречані, житні та інші пластівці, бурий рис, дикий рис, гречана, ячмінна та просяна крупи,
  • насіння та зерна – лляне насіння, насіння соняшнику, насіння гарбуза, кунжут, горіхи.

Даючи пацієнтові продукти з клітковиною, пам’ятайте, що збільшувати її кількість у раціоні слід поступово. Занадто велике споживання клітковини за один раз може бути шкідливим. Особливо це стосується літніх людей, які страждають на деякі хронічні захворювання травної системи або приймають певні ліки. Якщо у вас є якісь сумніви, зверніться до лікаря.

Вживання достатньої кількості рідини

Старі люди відчувають менше спраги, тому людині, яка доглядає за ними, слід частіше нагадувати їм про необхідність пити рідину, особливо якщо літня людина їсть більше продуктів, що містять клітковину. Потім йому слід випивати щонайменше 1,5 – 2 літрів води на день.

Найкраще підійде негазована мінеральна вода, але ви також можете вибрати овочеві соки (морквяний, томатний, буряковий), фруктові пюре (яблучний, полуничний, апельсиновий) та легкі чаї (зелений, фруктовий).

При захворюваннях травної системи також гарні ніжні настої та трав’яні чаї, особливо ефективний настій лляного насіння. Зволожує слизову оболонку кишечника, полегшуючи дефекацію і тим самим запобігаючи запорам.

Що ще слід змінити в раціоні літньої людини, яка страждає на запори?

Оливкову олію слід ввести до раціону літньої людини, яка страждає на запори. Його регулярне вживання покращує обмін речовин та ефективно запобігає запорам.

Якщо немає протипоказань, людям похилого віку варто давати продукти, що містять пробіотичні бактерії. Їх можна знайти у кисломолочних продуктах, таких як натуральний йогурт, кефір, пахта, а також у квашеній капусті. Пробіотики полегшують процес травлення і позитивно впливають на перистальтику кишечника.

Що не можна давати літній людині, яка страждає на запори?

Старій людині, яка страждає на запори, не можна давати овочі, що викликають метеоризм – квасолю, горох, капусту, цибулю. Також не рекомендується їсти банани.

Вам також слід скоротити споживання солодощів, випічки, білого хліба, жирних сирів, великої кількості тваринних жирів та продуктів з високим ступенем переробки в цілому.

При приготуванні їжі уникайте смаження. Найкраще давати вашому пацієнтові їжу, приготовлену на пару або запечену у фользі.

Регулярне харчування

Особа, яка здійснює догляд за літньою людиною, повинна забезпечити подачу їжі у певний час дня через регулярні проміжки часу. Переважно 5 невеликих прийомів їжі кожні 3 – 4 години. Це сприяє правильному функціонуванню травної системи та запобігає затримці їжі в шлунку.

Збільшення фізичної активності

Якщо наш клієнт перебуває у хорошій формі, ми повинні заохочувати його до фізичної активності. Це може бути повільна прогулянка на свіжому повітрі, їзда на велосипеді (класичному або нерухомому), скандинавська ходьба, плавання, фітнес. Навіть невеликі щоденні вправи підтримують правильне функціонування травного тракту.

На жаль, деякі люди похилого віку лежать у ліжку на тривалий час. Якщо у нього запор, ви можете спробувати допомогти йому, масажуючи живіт і прикладаючи теплі компреси, які стимулюватимуть роботу кишечника.

Правильне становище під час дефекації

Нарешті, варто згадати ще один простий домашній засіб від запорів у людей похилого віку: правильне положення під час дефекації.

Зазвичай це сидяче положення, коли тіло та ноги знаходяться під кутом 90 градусів. Варто змінити положення на присідання, щоб верхня поверхня стегон прилягала до черевної порожнини. Це вплине на товсту кишку і кишечник. Товста кишка набуде форми прямої лінії, що прискорить і полегшить проходження стільця. Щоб допомогти літній людині прийняти це положення, поставте під унітаз низький табурет, на який він або вона зможе поставити ноги.

Запори, що повторюються, у людей похилого віку – що робити?

Якщо всі природні методи лікування запору у літньої людини не допомагають і стан не покращується, вам обов’язково слід звернутися до лікаря, який може порекомендувати медикаментозне лікування.

Пам’ятайте, що не можна давати людям похилого віку проносні з аптеки без консультації з лікарем. Особливо, якщо наш пацієнт страждає на регулярні закрепи. При тривалому застосуванні ці препарати можуть завдати літній людині більше шкоди, ніж користі. Товстий кишечник звикає до них і може стати лінивим, що може лише посилити проблему.

Нарешті, варто зазначити, що проблеми з дефекацією є незручною ситуацією для багатьох людей похилого віку, про яку вони можуть неохоче говорити. Ось чому так важливо, щоб особа, яка здійснює догляд, виявляла м’якість та розуміння, розмовляючи з підопічним про його здоров’я. Тоді літня людина знатиме, що вона або вона може розповісти своєму опікуну навіть про найнезручніші фізіологічні проблеми. Це дозволить швидко відреагувати і може позбавити літню людину від багатьох страждань, пов’язаних із цим захворюванням.

Будинок престарілих Життя в радість спеціалізується по догляду, оздоровленню і реабілітацією за літніми людьми і за лежачими хворими. Так само, ми надаємо послуги медичного транспортування з України і за кордоном, пишіть нам на електронну пошту або дзвоніть.

uarenamed@gmail.com – для клієнтів

+380988866469

Додати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.Обов’язкові поля позначені *