Перейти до вмісту

Дієта для людей похилого віку з нирковою недостатністю

Дієта для людей похилого віку з нирковою недостатністю

Підраховано, що тільки в Україні близько 35% людей віком від 65 років страждають від хронічної ниркової недостатності. Недарма називають хворобою сучасної цивілізації. Дуже важливим елементом у боротьбі з цією недугою є правильно збалансоване харчування. Яка найкраща дієта для людей похилого віку з нирковою недостатністю? Ось кілька перевірених порад для нянь.

Що така ниркова недостатність?

Щодня нирки фільтрують близько 189 літрів крові. Таким чином вони допомагають підтримувати хороше здоров’я. Коли ми маємо справу із хворобливим станом, ці органи втрачають здатність виконувати свої основні завдання. Це відбувається поступово і спричиняє низку небезпечних наслідків. Щоб зрозуміти, що таке ниркова недостатність, важливо ознайомитися з функціями, які вони виконують в організмі здорової людини. Це:

  • позбавлення зайвої рідини та продуктів обміну речовин;
  • балансуючі рідини та деякі хімічні речовини організму, такі як калій, натрій, кальцій та фосфор;
  • виведення ліків та токсинів;
  • вивільнення важливих гормонів, які допомагають регулювати кров’яний тиск, формують еритроцити та підтримують здоров’я кісток.

Найпоширенішими причинами хронічної ниркової недостатності є діабет або високий кров’яний тиск. Протягом хвороби в крові людини похилого віку можуть накопичуватися продукти метаболізму. Це призводить, у тому числі, до загальної слабкості організму, гіпертонії, анемії, нездужання. При цьому зростає ймовірність розвитку, зокрема, захворювань серця та судин.

Тому здоров’я літньої людини може поступово погіршуватися протягом тривалого часу. Своєчасна реакція запобігатиме небезпечному розвитку хвороби. Дуже важливо не тільки дотримуватися положень дієти для людей похилого віку з нирковою недостатністю та проходити регулярні обстеження, але й змінити несприятливі звички – кинути палити, максимально обмежити кількість безрецептурних знеболювальних та виключити алкогольні напої.

Роль білка в нирковій дієті

Ніркова дієта – це низькобілкова дієта. Хоча загальна рекомендація полягає в тому, щоб споживати близько 40 – 50 г на день (або 0,6 – 0,7 г на кожен кілограм ваги тіла), у цих випадках найкраще підійде індивідуальний підхід. Нагадаємо, що його кількість залежить від меж переносимості білка хворим та ступеня розвитку його недуг. Його слід вибирати таким чином, щоб не призвести до руйнування організму внаслідок дефіциту або ураження нирок через надлишок цього інгредієнта. Не забувайте дотримуватись рекомендацій свого лікаря, обмежуйте, серед іншого, м’ясо, яйця, кефір, пахта або сир і забезпечують повноцінний білок. Якщо ви не знаєте, як скласти меню, зверніться за порадою до фахівця, який підкаже, як підтримувати правильний запас макро та мікроелементів.

Як скласти дієту літній людині з нирковою недостатністю?

Інші основні дієтичні рекомендації включають обмеження фосфору (тобто відмова, серед іншого, від цільнозернового хліба, волоських горіхів та мигдалю, сухих бобових, вівсяних пластівців, насіння соняшнику, субпродуктів, сиру, плавленого сиру та сиру з пліснявою, копченою риби) та обмеження білка. Як скласти меню, яке відповідатиме всім потребам людей похилого віку, які страждають на ниркову недостатність?

Рідини

Передусім переконайтеся, що ви достатньо зволожені. Протягом дня ваш підопічний має випивати близько двох літрів води. Допустимі також неміцний чорний чай, трав’яний або фруктовий чай та зернова кава. Фруктові та овочеві соки та коктейлі слід вживати в обмежених кількостях (бажано, якщо вони приготовлені вдома за натуральним рецептом та зі свіжих інгредієнтів), та повністю виключити какао, каву, газовані та підсолоджені напої, алкоголь та рідкий шоколад.

Спеції

Цікаво, що спеції, що використовуються, також мають велике значення. У деяких джерелах говориться, що бульйонні кубики, овочі та оцет, маггі, хрін та гірчиця несприятливі у харчуванні людей похилого віку з нирковою недостатністю; Звичайний перець слід замінити трав’яним перцем, а гострий перець – солодким перцем. Однак не соромтеся використовувати натуральні добавки, такі як кріп, майоран, салат, кмин, петрушка або лимонний сік.

Сіль

При складанні меню завжди варто шукати більш корисну альтернативу готовим сумішам, особливо якщо вони на сольовій основі. Це тому, що обмеження натрію має бути одним із стовпів вашої дієти. Ваш підопічний любить посолити кожну страву, а в неї завжди під рукою консерви, супи швидкого приготування, соління, жовті та блакитні сири чи копченості? Хоча спочатку може бути важко повністю відмовитися від кухонної солі, це важливий крок для тих, хто бореться із захворюванням нирок.

Десерти

Цукор слід вживати в помірних кількостях. Ваш підопічний хоче чогось солодкого? Ставте на желе з дозволених фруктів, желе та печиво. Іноді можна давати йому домашні компоти і молочні пудинги з картопляним чи пшеничним крохмалем. Однак не рекомендуються десерти з фруктів, які у великих кількостях можуть завдати шкоди людям, які страждають на захворювання нирок, а також жирні креми, тістечка з масою та солодощі на основі шоколаду або горіхів.

Фрукти та овочі

Пам’ятайте, що деякі фрукти можуть перевантажувати нирки. Фахівці з харчування підкреслюють, що особливо несприятливі незрілі, мариновані або сушені фрукти, цитрусові, фініки, груші, сливи, банани, ківі або черешня. При цьому необхідно відмовитися від солоних або смажених овочів, маринованих огірків, часнику та цибулі, ріпи, кольрабі та консервованих з оцтом солінь. У дієті для людей похилого віку з нирковою недостатністю краще зменшити кількість шпинат, спаржу, буряк і стручкову квасолю, а смажену картоплю (наприклад, картопля фрі або драніки) замінити на відварену (навіть у вигляді пюре).

Дієта для людей похилого віку з нирковою недостатністю – обіди

Ти готуєш суп? Допустимі добавки включають грінки з хліба з низьким вмістом білка, а також макарони з борошна з низьким вмістом білка або картоплі. Іноді їх можна замінити на рис або крупу. Тим не менш, зварені круто яйця або шари з горохом не рекомендуються. Не заправляйте це борошном і заправкою, тимчасово відмовтеся від супів і соусів на основі м’ясних, кісткових і грибних бульйонів, а також від страв на основі бобових.

Робіть ставку на м’які соуси (наприклад, кріп), загущені пшеничним або картопляним крохмалем. Для цього подавайте спеціальне м’ясо та рибу – обов’язково у менших, ніж зазвичай, порціях. Воно не повинно бути жирним, маринованим або просмаженим у фритюрі. Контролюючи щоденне споживання білка, ви можете вибирати між телятиною, яловичиною, індичкою, куркою, кроликом та морською рибою, такою як лосось, тунець, скумбрія чи палтус. При приготуванні їжі не забувайте виключати сало та затверділий маргарин та обмежувати вершкове масло. Рекомендується використовувати в раціоні олії холодного додавання – наприклад, лляну, рапсову або оливкову.

Які страви на обід для людей похилого віку із захворюваннями нирок?

Шукаєте зразки обідніх страв? До круп’яних, борошняних і напівм’ясних страв, що рекомендуються в раціоні людей похилого віку з нирковою недостатністю, належать: різотто з м’ясом і овочами, вареники з додаванням низькобілкового борошна, рис з яблуками, рис з овочами або силезька локшина. Іноді можна приготувати, наприклад, різні види запіканок з овочами, крупою та м’ясом або картопляно-сирні галушки з низькобілкового борошна.

Будинок престарілих Життя в радість спеціалізується по догляду, оздоровленню і реабілітацією за літніми людьми і за лежачими хворими. Так само, ми надаємо послуги медичного транспортування з України і за кордоном, пишіть нам на електронну пошту або дзвоніть.

uarenamed@gmail.com – для клієнтів

+380988866469

Додати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.Обов’язкові поля позначені *