Перейти до вмісту

Дієта лежачої людини – що потрібно знати?

Дієта лежачої людини

Старі люди з хронічними захворюваннями або тимчасово непрацездатні мають особливі потреби. Ключову роль тут відіграє правильний догляд, а також правильно підібраний раціон лежачої людини. Як його оформити та що варто пам’ятати?

Наслідки обмеженої рухливості

Лежачі люди часто борються з пролежнями, набряками чи болем. Слабкість, стомлюваність та типові захворювання травної системи, такі як запори, діарея, нудота та блювання, є основними перешкодами для повсякденного функціонування. Водночас стійка відсутність апетиту, що може призвести до порушення харчування, потребує особливих методів харчування.

Поєднання дуже обмеженої активності, малого споживання рідини та низки ліків, що приймаються, вкрай несприятливо. Зрештою, це призводить до погіршення здоров’я, втрати впевненості в собі і навіть до депресії. Лежачі хворі часто борються з тривогою, почуттям безпорадності, втратою самостійності та падінням настрою.

Складаючи їм компанію та під час їжі, няня може стежити за їхньою поведінкою, створювати дружню атмосферу та забезпечувати більший комфорт. Важлива не тільки дієта людини, що лежить, але й спосіб подачі страв, які повинні бути барвистими, різноманітними і привабливими.

Дієта лежачої людини – що варто врахувати?

Правильне харчування важливе як для профілактики пролежнів, так і для загального покращення стану хворого. Визначення зразкового раціону лежачої людини потребує індивідуального підходу. Добре, якщо няня враховуватиме не лише свої додаткові недуги, а й свої уподобання та звички, Зміни слід вносити поступово. Щоб страви приймалися охоче та доїдали, варто переконатися, що їхній смак, запах та консистенція влаштовують старшого.

З віком можливості нашого організму зменшуються. Це стосується і системи травлення. Знання джерел найпоширеніших проблем допоможе задовольнити потреби та очікування літньої людини. Які фактори слід враховувати під час складання меню?

Насамперед будь-які захворювання зубів та порожнини рота та проблеми з ковтанням. Коли жування, подрібнення або ковтання утруднене, добре зосередитись на рідких стравах із правильною щільністю. Згадаймо, що вимушена малорухливість уповільнює роботу системи травлення. Також поширені втрата м’язової тканини та уповільнення метаболізму. Порції мають бути меншими, але регулярними та калорійними. Адаптоване, збалансоване харчування допоможе подолати типові недуги іммобілізованих людей, а також позитивно вплине на їх емоційний та психічний стан.

Дієта лежачої людини – рекомендації

Вас цікавить, як слідкувати за харчуванням лежачої людини? Можливо корисний спеціальний щоденник. Записуйте в нього не лише кількість прийомів їжі та час сервірування, а й харчову поведінку підопічного. Чи достатньо він з’їв? Він регулярно п’є? Там же можна планувати меню на найближчі дні, аналізуючи його потреби та уподобання. Ось кілька правил, які слід ретельно дотримуватися:

  • Старі люди повинні випивати не менше 2 літрів рідини на день. Рекомендуються різноманітні овочеві соки, вода, ніжні трав’яні чаї, що покращують травлення, та натуральна пахта. Настій із однієї столової ложки лляного насіння благотворно впливає на перистальтику кишечника.
  • Найкраще, якщо жири будуть рослинного походження та покриють близько 25-30% добової потреби в енергії. Ненасичені жирні кислоти допоможуть підтримувати нормальний рівень холестерину та артеріального тиску, вони також позитивно впливають на серце та систему кровообігу.
    Велике значення має нежирний білок. До раціону лежачої людини можна включати пісне м’ясо та сири.
  • Не забувайте про антиоксиданти, тобто. вітаміни, які захищають організм від впливу вільних радикалів. До них відносяться вітаміни С, Е, А та бета – каротин.
    Літні люди в лежачому положенні гірше засвоюють їжу і мають обмежений доступ до сонячного світла. Ще важливішими є вітаміни групи В та вітамін D.
  • Хорошими джерелами харчових волокон є житній хліб, пшеничні висівки, вівсяні пластівці, крупа грубого помелу та коричневий рис.
  • Що ще має бути в раціоні? Серед іншого, овочі та фрукти зі шкіркою, кефір та йогурт, а також рослинна олія, наприклад, оливкова або лляна олія.

Як годувати підопічного? Поради для няні

М’які, добре приготовлені інгредієнти та легко засвоювана, збалансована дієта є основою. Фахівці рекомендують 4 – 5 разове харчування у певний час, а не пізно ввечері. Скільки калорій потрібно приймати людині в лежачому положенні? Для жінок це значення становить 1500 – 1900 ккал, а для чоловіків 1700 – 2000.

Варто подбати про правильну температуру їжі. Вона не повинна бути ні надто гарячою, ні надто холодною. Також підлаштовуйте консистенцію під можливості підопічного. У разі значної відсутності зубів або загального дискомфорту краще вибрати рідку або напіврідку форму, дрібно нарізане м’ясо та терті овочі.

Чого краще уникати?

Нагодувати людину з обмеженою рухливістю – величезна проблема. Це вимагає великого терпіння та побудови відносин, заснованих на взаємній довірі. Правильна комунікація та уважне спостереження залишаються ключем до успіху. Таким чином, ви зможете відреагувати на можливі труднощі та внести необхідні зміни.

Основне завдання няні – зробити так, щоб старший почував себе комфортно і при цьому дотримувався рекомендацій щодо харчування. Чого краще уникати, щоб ці зусилля мали успіх?

Обмежте споживання цукру та солі, які затримують воду в організмі.
Переконайтеся, що старший їсть у зручному положенні. Лежіння під час їжі збільшує ризик задухи.
Літня людина може, є самостійно? Заохочуйте її бути незалежною, не поспішайте та не допомагайте їй. Іноді це займає набагато більше часу, але позитивно впливає на її ставлення та вселяє впевненість.
Беріть він ініціативу, коли цього вимагає ситуація. Давайте невеликими порціями, які легко ковтати, та стежте за процесом жування чи ковтання. Крім того, намагайтеся не бити столовими приладами про його зуби. Що робити, якщо вона не хоче відкривати рота? Акуратно торкніться їх кінчиком ложки, уникаючи тиску.
Якщо немає апетиту, змушувати літню людину їсти не варто. Часто це контрпродуктивно. Набагато краще спробувати визначити причину проблеми на основі розмови та спостереження. У кризових ситуаціях зверніться за допомогою до фахівця, який допоможе вибрати найкращий план дій.

Будинок престарілих Життя в радість спеціалізується по догляду, оздоровленню і реабілітацією за літніми людьми і за лежачими хворими. Так само, ми надаємо послуги медичного транспортування з України і за кордоном, пишіть нам на електронну пошту або дзвоніть.

uarenamed@gmail.com – для клієнтів

+380988866469

Додати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.Обов’язкові поля позначені *