Гіперхолестеринемія та дієтичні похибки у людей похилого віку.
Вже давно відомо, що холестерин є основним компонентом атеросклеротичних бляшок і те, що багата холестерином дієта провокує таке захворювання як атеросклероз. Атеросклероз вважається хронічним запаленням, яке відбувається у внутрішній оболонці артерій, а холестерин – фактором, що впливає на цей процес.
Як показують дослідження, тривале споживання надлишкової енергії в порівнянні з її витратою викликає виникнення ожиріння у жінок (близько 44%), а також дає високу ІМТ.
Порушення ліпідного обміну найчастіше зустрічаються у жінок з ожирінням. Тому виникає необхідність, пов’язана з виявленими дефектами харчування, давати людям похилого віку дієтичні поради,з метою оптимізації їх самопочуття.
Ожиріння є фактором ризику розвитку діабету та дисліпідемії, ішемічної хвороби серця та гіпертонії, а також недостатності кровообігу та інсульту, поряд з деякими злоякісними пухлинами, кістково-суглобовими захворюваннями та іншими.
Тому ожиріння у похилому віці підвищує ризик серцево-судинних захворювань, побічно викликаючи порушення обміну речовин, що безпосередньо впливають на розвиток Атеросклерозу.
Сімейна гіперхолестеринемія – це, згідно з класифікацією Фредріксона, тип II гіперліпопротеїнемії, при якому існує тип II a і тип II b. Тип II а характеризується селективним підвищенням концентрації ліпопротеїнів ЛПНГ, а тип II – підвищенням концентрації ліпопротеїнів і тригліцеридів ЛПНП і ЛПОНП. У більшості хворих II тип гіперліпопротеїнемії обумовлений взаємодією між декількома генами та певними факторами навколишнього середовища, найважливішим з яких є дієта. Діагнозується лабораторно. Поодинокі клінічні симптоми характерні окремих видів ліпідних порушень. До них відносяться ксантоматичні зміни на шкірі та сухожиллях і так зване кільце рогівки. Клінічні симптоми включають рецидивуючий панкреатит та пароксизмальні болі в животі, рідше периферичну нейропатію та гострий блукаючий артрит, а також симптоми так званої передчасної ішемічної хвороби серця.
Лікування гіперхолестеринемії засноване на використанні дієти та прийомі лікарських препаратів. Беручи до уваги низьку концентрацію ЛПНЩ-З здорових людей, тобто. <115 мг/дл (ммоль/л) і той факт, що ці концентрації вищі приблизно у 60% людей похилого віку, їм слід змінити своє харчування, а людям, які перебувають у групі високого ризику, потрібне застосування медикаментів.
Щоб знизити рівень холестерину ЛПНГ, потрібно замінити насичені жирні кислоти в раціоні (до складу яких входять тваринні жири, включаючи жирні молочні та м’ясні продукти) ненасиченими жирними кислотами (такими як рослинні). Споживання так званих трансжирних кислот, джерелом яких у раціоні є частково гідрогенізовані рослинні жири, що містяться в кондитерських жирах та в кондитерських та хлібопекарських виробах, має бути зведено до мінімуму.
Ефект зниження рівня холестерину ЛПНГ надає клітковина, що міститься в харчових продуктах, присутніх у насінні бобових, у фруктах та овочах та зернових продуктах, отриманих з повного помелу (наприклад, ячмінь, гречана та вівсяна крупи та темний хліб із борошна, грубого помелу). Тому у харчуванні великий акцент слід робити на споживанні перерахованих вище продуктів.
Корисними у зниженні рівня холестерину ЛПНЩ є продукти, що містять додані стерини або рослинні станоли. Лікування засноване на боротьбі з ожирінням та підвищення рухової активності, правильному харчуванні та лікуванні гіпертонії, а також ліпідних порушень.
Будинок престарілих Життя в радість спеціалізується по догляду, оздоровленню і реабілітацією за літніми людьми і за лежачими хворими. Так само, ми надаємо послуги медичного транспортування з України і за кордоном, пишіть нам на електронну пошту або дзвоніть.
uarenamed@gmail.com – для клієнтів