Перейти до вмісту

Ефективне безопераційне лікування грижі

Грижа хребта – як діагностувати та лікувати?

Зміст:

1.Що таке спинномозкова грижа?
2.Які симптоми грижі хребта?
3.Причини грижі хребта
4. Чи можна вилікувати грижу хребта без операції?
5.Хірургія грижі хребта.

Спинномозкова грижа — це серйозний стан, пов’язаний з гострим або хронічним болем, який може призвести до серйозного обмеження рухливості та неврологічним проблемам. Часто звана пролапс диска, спинномозкова грижа пов’язана з випинання пульпозного ядра міжхребцевого диска за межі міжхребцевого простору з тиском на спинний мозок або нервові коріння.

Що таке спинномозкова грижа?

Хребет людини складається із 24 хребців, розташованих один над одним. Усередині цієї анатомічної структури знаходиться хребетний канал, яким проходять спинний мозок і нерви. Між тілами хребців знаходяться міжхребцеві диски, тобто гнучкі диски — драглисте ядро, оточене фіброзним кільцем. Ці диски плоскі та круглі, і їхня роль полягає в амортизації при ходьбі або бігу. На жаль, з віком або внаслідок значних навантажень, спричинених не тільки спортом, вони втрачають еластичність та змінюють своє становище, викликаючи грижу хребта. Він полягає у видавлюванні фрагмента драглистого ядра, що знаходиться всередині диска, через тріснуте або розірване фіброзне кільце. Пацієнти часто запитують лікаря про «розрив хребетної грижі». Диск, просуваючись у бік хребетного каналу, тисне на нервові структури, що викликає біль, найчастіше в поперековому відділі – звідси грижа поперекового відділу хребта, а деяких випадках дає неврологічну симптоматику. Це, безсумнівно, позначається спосіб життя. Спинномозкові грижі можуть виникати в будь-якому відділі хребта, але найчастіше вони виникають у попереку – поперекові грижі. Грижа хребта є поширеною медичною проблемою, що найчастіше вражає людей віком від 35 до 50 років. Трохи рідше зустрічається грижа шийного відділу хребта, а також грижа грудного відділу.

Які симптоми грижі хребта?

Симптоми грижі хребта дуже характерні. Спочатку симптоми спинномозкової грижі починаються без видимих причин. Хвороби у пацієнтів можуть виникати дуже по-різному, що в основному залежить від локалізації та розміру грижі. Якщо диск не тисне на нерв, пацієнт може відчувати легкий біль у спині або взагалі не відчувати болю. При здавлюванні нерва типовим симптомом є біль, а також оніміння або слабкість у тій ділянці тіла, куди доходить нерв. Найбільш поширеним є подразнення сідничного нерва (ішіас). Тиск на один або кілька нервів викликає біль у спині, печіння, поколювання та оніміння, що часто іррадіюють через сідницю в стопу. Симптоми грижі хребта можуть посилюватися, особливо сидячи, стоячи або при ходьбі. Найчастіше недуга вражає одну сторону (праву чи ліву). Біль у попереку (поперекова грижа) часто описується хворими як дуже гостра, навіть у порівнянні з ударом струмом. Посилення болю може бути викликане сміхом чи чханням, а також неправильним положенням тіла, наприклад нахилом вперед та сутулістю при сидінні на стільці.

У разі шийного відділу хребта грижа шийного відділу хребта може викликати тупий, іноді гострий біль у шиї або між лопатками, що іррадіює по руці в кисть, ригідність потиличних м’язів. Біль може посилюватися за певних положень або рухів голови. Досить рідко грижа грудного відділу викликає біль з іррадіацією по ходу ребер, викликаючи розлади чутливості та ослаблення м’язової сили нижніх кінцівок.

Причини грижі хребта

Зміщення диска може бути результатом як тяжкої травми, так і багаторазового перенапруги хребта. Грижа хребта часто пов’язана з природною дегенерацією диска з віком, коли волокна, з яких складається диск, починають слабшати. У міру розвитку цього стану відносно невеликий деформуючий або скручує рух може призвести до розриву диска. Деякі люди можуть бути більш сприйнятливими до проблем з диском, ніж інші. Вони можуть страждати від гриж міжхребцевих дисків у кількох місцях вздовж хребта. Дослідження показали, що ви можете мати схильність до грижі хребта, коли ця проблема вже виникла в інших членів сім’ї.

Спинномозкова грижа, що часто включає грижу поперекового відділу хребта, крім болю, може викликати небезпечні неврологічні симптоми, у тому числі: оніміння, парез або параліч м’язів, а також проблеми з контролем сечовипускання та випорожнення. У цій ситуації слід якнайшвидше звернутися до лікаря, тому що в процесі лікування може знадобитися хірургічне втручання.

Фактори, які підвищують ризик розвитку грижі хребта:

вік – найчастіше вражає людей віком від 35 до 50 років,
стать – ризик виникнення вдвічі вищий у чоловіків,
ожиріння – зайва вага збільшує ймовірність утворення грижі,
фізична робота – що вимагає підйому, витягування або штовхання важких предметів,
куріння сигарет – нікотин зменшує кровообіг навколо дисків, що прискорює їх дегенерацію,
генетичні умови – спадкова схильність до дегенерації дисків.

Чи можна вилікувати грижу хребта без операції?

Лікування грижі хребта, як правило, не передбачає хірургічного втручання. Близько 90% людей, які перенесли це захворювання, можуть не відчувати симптомів або набагато менше симптомів приблизно через шість тижнів, навіть якщо вони не отримують спеціалізованої медичної допомоги. Симптоми зникають, оскільки зміна гідратації може призвести до зменшення міжхребцевого диска. Спинномозкова грижа меншого розміру знижує ризик подразнення нервових корінців. Проте жити із цим болем непросто. Тому рекомендується консультація лікаря. Обстеження має вирішальне значення для встановлення діагнозу. Зазвичай це включає спостереження за пацієнтом, перевірку діапазону рухів. При неврологічному огляді лікар шукає ознаки оніміння та зниження чутливості у нозі та стопі. Одним із типових тестів є тест Ласега, який перевіряє, чи викликає грижа поперекового відділу хребта біль. У цьому тесті пацієнт лягає на спину і лікар обережно піднімає витягнуту ногу, поки пацієнт не відчує біль. Проба вважається позитивною, якщо виникає біль при піднятті кінцівки на 50-60 градусів.

Спинномозкова грижа на першому етапі лікується зазвичай консервативно. В основі лікування захворювання лежить обмеження поточної активності від кількох днів до кількох тижнів. У ситуації, коли грижа викликає спазм м’язів нижньої частини спини, можна спробувати полегшити цей раптовий біль. Бажано відпочивати, лежачи на спині з подушкою під колінами. Іноді застосування тепла допоможе полегшити хворобливі м’язові спазми. Рекомендуються подушки з підігрівом (грілки), гарячі компреси та гаряча ванна.️ Детальніше про реабілітацію та вправи для хребтів в іншій нашій статті. Що стосується постільного режиму, то краще обмежити цей вид відпочинку одним-двома днями у разі сильного болю, особливо в області попереку. Тривале лежання може призвести до скутості та ще більшого болю. Якщо у вас помірний біль у спині, лікар може призначити вам нестероїдні протизапальні препарати, такі як ібупрофен. Також може допомогти фізіотерапевт, який покаже реабілітаційні вправи і навчить безпечно виконувати звичайні дії, наприклад, ходити або піднімати предмети із землі. Пацієнти відчувають полегшення болю від кількох днів до кількох тижнів після появи перших симптомів спинномозкової грижі.

Діагностика дуже важлива у разі грижі хребта. Найчастіше використовуваним методом є магнітно-резонансна томографія (МРТ), яка забезпечує поглиблену оцінку області поперекового відділу хребта, показуючи, де утворилася грижа та які нерви уражені. Навпаки, грижа міжхребцевого диска не видно на рентгенівському знімку. Рентген хребта проводиться для пошуку інших причин болю або непрямої оцінки простору, в якому розташовані диски.

Хірургія грижі хребта

Якщо спинномозкова грижа викликає біль та інші симптоми в ділянці нирок, які зберігаються після шести тижнів консервативного лікування, можна розглянути питання про операцію. Хірургічне втручання також рекомендується при сильному болю або онімені, коли пацієнту важко стояти і ходити незалежно від тривалості дискомфорту. Грижа поперекового відділу хребта, лікована хірургічним шляхом, має високий показник успіху. Його мета – зробити так, щоб поперекова грижа перестала тиснути і дратувати нерви, викликаючи біль. Процедура, звана дискектомією, полягає у видаленні частини грижі диска. Процедура проводиться під загальним наркозом. Хворий лежить на операційному столі обличчям униз. Хірург робить невеликий надріз на шкірі, потім відтягує м’язи від хребта. Грижа міжхребцевого диска та будь-які вільні частини видаляються, щоб вони перестали тиснути на нерв.

У переважної більшості пацієнтів після дискектомії не виникає жодних ускладнень. Проте кровотеча, інфекція чи ушкодження нерва зустрічаються рідко. Диск також може знову розірватися і викликати болючі симптоми. Після процедури пацієнти можуть швидко вставати з ліжка і деякий час ходити. Більшість із них вирушають додому протягом 24-48 годин після операції. Після виписки з лікарні протягом перших 4-6 тижнів слід уникати тривалого сидіння, нахилу вперед і, звичайно, підняття предметів із землі. Реабілітація є важливим кроком на шляху до повної фізичної форми. Слід звернутися до фізіотерапевта, який після перевірки особистих даних та виписки зі стаціонару підготує графік занять. Після операції та всієї реабілітації грижа хребта більше не повинна викликати болю.

Будинок престарілих Життя в радість спеціалізується по догляду, оздоровленню і реабілітацією за літніми людьми і за лежачими хворими. Так само, ми надаємо послуги медичного транспортування з України і за кордоном, пишіть нам на електронну пошту або дзвоніть.

uarenamed@gmail.com – для клієнтів

+380988866469

Додати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.Обов’язкові поля позначені *