Перейти до вмісту

Меланома – найнебезпечніший рак шкіри

Меланома – найнебезпечніший рак шкіри

Причиною меланоми шкіри є не лише сонячні опіки, а й мутації у наших генах. Завдяки відкриттю та застосуванню таргетної терапії шанси на виживання меланом з мутацією в гені БРАФ значно покращилися.

Меланома є найнебезпечнішим раком шкіри. Чому?

Меланома зазвичай розвивається досить швидко і якщо її вчасно не видалити, метастази виникають у лімфатичні вузли або внутрішні органи. Інші види раку шкіри, які, безумовно, більш поширені, такі як базально-клітинний або плоскоклітинний рак, розвиваються переважно локально і дуже рідко метастазують. У разі меланоми розвиток метастазів відбувається набагато частіше, і тоді ризик смерті дуже високий.

Через високий ризик метастазів час встановлення діагнозу має вирішальне значення. Чи дає раннє виявлення меланоми шанс повного лікування?
Так. В цілому, чим тонше меланома, тим більше шансів на повне лікування і тим нижчий ризик метастазування. І так у разі так званих тонких меланом (товщина менше 1 мм) 5-річне виживання досягає 90%, а у разі так званих товстих меланом (товщина більше 4 мм) або коли задіяні лімфатичні вузли, 5-річне виживання становить близько 50%. Однак якщо хвороба поширилася, 5-річне виживання не перевищує 30%. Тому будь-яку підозрілу родиму пляму слід проконсультуватися з лікарем і видалити якнайшвидше. Будь ласка, пам’ятайте, що щомісяця затримки у лікуванні ранньої меланоми призводить до збільшення ризику смерті на 5%.

Ви використовуєте термін меланома тонка, товста меланома. Звідки вона береться? Чи означає це, що рак глибоко проникає в шкіру?

Так, це пов’язано з проникненням глибоко в шкіру (так звана товщина Бреслоу), а не з діаметром ураження, яке можна побачити на шкірі. Чим товщі меланома, тобто. чим глибше вона вростає в шкіру, тим більше її просування, а значить, і ризик поширення ракового процесу більший, а прогноз гірший.

Коли перевіряти шкіру на наявність родимих плям? Які зміни повинні нас турбувати і підказує звернутися до фахівця?

Шкіру слід регулярно перевіряти протягом усього року, адже нові рідні плями з’являються не лише відразу після повернення із сонячного свята, а й через багато місяців після перебування на сонці.

Меланоми мають характеристики, які допомагають у їхній діагностиці. Ми визначаємо їх за допомогою критеріїв ABCDE. А – асиметрія, наприклад, родима пляма, що «ллється» з одного боку, В – краї; зубчасті, нерівні, з намистинами, C – червоний, чорний чи неоднорідний колір, D – великого розміру; розмір ураження вище 6-7 мм, Е – еволюція; Родима пляма змінюється, росте, починає рости, кровоточить, свербить. Все це має викликати занепокоєння та спонукати вас відвідати фахівця.

Основною причиною меланоми є опіки, спричинені ультрафіолетовим випромінюванням, а також зміни у наших генах. Як часто мутація у генах викликає меланому?

Зв’язок між впливом сонячної радіації та розвитком меланоми було виявлено ще у 50-х роках минулого століття. З великою ймовірністю можна сказати, що якщо виникне сонячний опік, то і меланома розвинеться. Що стосується мутації у гені БРАФ, половина всіх пацієнтів з меланомою мають мутацію у присутньому гені БРАФ (так звана меланома BRAF+). Меланоми з мутацією в присутньому гені БРАФ вони розвиваються в основному в місцях, які не зазнають впливу сонячної радіації.

Чи ці меланоми лікуються по-різному? Яку терапію можна запропонувати пацієнтам, які мають мутацію в гені БРАФ?

Всі меланоми спочатку лікують однаково, тобто шляхом видалення первинного ураження. Потім, залежно від товщини ураження, поля розширюються і, можливо, видаляється сторожовий вузол. Подальше перебіг залежить від того, чи сторожовий вузол є позитивним або негативним.

Однак слід підкреслити той факт, що в момент поширення ракового процесу у деяких пацієнтів з меланомою відбувається поточна мутація в гені БРАФ. Це може призвести до швидкого розвитку ракового процесу. До таргетної терапії ця група пацієнтів мала набагато гірший прогноз. Завдяки застосуванню таргетної терапії, яка діє безпосередньо на клітини, що мутували, розвиток захворювання можна дуже швидко загальмувати, що значно покращило результати лікування. Крім таргетної терапії, імунотерапія може використовуватися при BRAF+ меланомах. Завдяки цьому шанси пацієнтів із BRAF+ та BRAF-меланомами у фазі поширення раку були вирівняні.

Ця таргетна терапія для пацієнтів з прогресуючою меланомою доступна в рамках NFZ. Як це лікування впливає на їхню тривалість життя? Чи можемо ми сказати за допомогою цієї терапії, що меланома стає хронічним захворюванням?

В даний час більшість доступних у світі методів лікування меланом як таргетної терапії, так і імунотерапії проводяться в Україні. Пацієнти BRAF+, завдяки застосуванню таргетної терапії та імунотерапії, досягають тривалого виживання, досягаючи кількох або навіть кількох років. Нині ми здатні проводити системне лікування пацієнта фазі поширення ракового процесу, тобто. того, що має метастази, навіть протягом багатьох років.

Якщо пацієнти живуть все довше і довше, то їх якість життя дуже важлива, що краще завдяки сучасним методам лікування. Чи це важливим аспектом не тільки для пацієнта, але і для лікаря? Чи лікар зосереджений на порятунку життів пацієнтів?

Таргетна терапія доступна в Україні приблизно з 2014 року, тому ми маємо багаторічний досвід у проведенні цього виду лікування. В даний час в рамках таргетної терапії доступні три набори препаратів, так звані інгібітори BRAF і MEK – енкорафеніб у комбінації з бініметінібом і вемурафеніб з кобіметінібом. Що слід наголосити, є пацієнти, які продовжують лікування цими препаратами протягом дуже тривалого періоду часу. Тому ми повинні стежити, щоб замовлена нами терапія була найменш обтяжливою і суттєво не знижувала якість життя пацієнта. Отже, підбір терапії розглядається дуже індивідуально та обговорюється з пацієнтом. Варто знати, що таргетна терапія застосовується перорально і зазвичай дуже добре переноситься. Крім того, пацієнт приймає таргетні ліки вдома, що є особливо актуальним зараз в епоху пандемії.

В даний час ми боремося не тільки за продовження життя пацієнтів, але й за те, щоб воно було максимально можливим, і за те, щоб наші пацієнти могли нормально функціонувати якомога довше під час терапії. Велика група пацієнтів, які отримували таргетну терапію, здатна підтримувати постійну сімейну, соціальну та професійну активність.

Будинок престарілих Життя в радість спеціалізується по догляду, оздоровленню і реабілітацією за літніми людьми і за лежачими хворими. Так само, ми надаємо послуги медичного транспортування з України і за кордоном, пишіть нам на електронну пошту або дзвоніть.

uarenamed@gmail.com – для клієнтів

+380988866469

Додати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.Обов’язкові поля позначені *