Остеопороз – симптоми, лікування, профілактика.
Остеопороз – системне захворювання скелета, що характеризується низькою масою та зниженою якістю кісткової тканини, що призводить до підвищеної крихкості кісток. Зазвичай, це захворювання залишається безсимптомним протягом дуже тривалого часу, і його першим симптомом є низькоенергетичний або остеопоротичний перелом. Перелом відбувається під впливом невеликого зусилля, під час якого не повинен постраждати у здорової людини. Остеопороз в основному вражає жінок у постменопаузі та літніх чоловіків. Підраховано, що кожна третя жінка у світі та кожен п’ятий чоловік старше 50 років зазнають остеопоротичних переломів.
Дієтозалежними факторами є:
Дефіцит кальцію – у людей похилого віку потреба кальцію становить 1500 мг/сут. При дефіциті кальцію в раціоні організм бере його з кісток, що призводить до остеопорозу.
Дефіцит вітаміну D3 — недостатня кількість світла в осінні та зимові місяці сприяє необхідності його зовнішнього доповнення.
Дефіцит білка – недостатня кількість білка у молодих людей викликає порушення всмоктування кальцію, а у людей похилого віку збільшить втрату кісткової маси.
Стимулятори – куріння сигарет та вживання великої кількості кави збільшить виведення кальцію із сечею.
Діагностика остеопорозу.
Діагноз ставиться виходячи з заяви низькоенергетичного розлому незалежно від мінеральної щільності кістки чи підставі визначення Т-бал – тобто. відношення мінеральної щільності кісткової тканини випробуваного по відношенню до середньої щільності кісткової тканини молодої людини. Коли індикатор досягне значення Т<-2,5 – ми маємо справу з остеопорозом [у здорової людини Т-бал має бути більшим за -1 (діапазон Т-балу між -1 та -2,5 вказує на остеопенію, тобто стан на межі остеопорозу)]. За виконання обох критеріїв прогресуючий остеопороз.
Види остеопорозу.
Існує два типи остеопорозу:
Тип А — зазвичай зустрічається у людей віком близько 70 – 75 років, характеризується зниженою мінеральною щільністю кісткової тканини, а переломи найчастіше розташовуються у хребті та проксимальному відділі стегнової кістки. Завдяки антирезорбційному лікуванню частота переломів знижується приблизно на 30-50%.
Тип B – характеризується зниженою якістю кісткової тканини, при нормальній або незначно зниженій щільності кісткової тканини, зазвичай проявляється між 55 і 65 роками і нагадує постменопаузальний остеопороз. При цьому типі переломи найчастіше вражають зап’ястя та хребці. Через свою вторинність часто антирезорбційне лікування виявляється неефективним.
Лікування остеопорозу.
Лікування остеопорозу спрямоване на підвищення мінеральної щільності кісткової тканини за рахунок застосування вищезгаданих антирезорбційних препаратів та стимуляції утворення кісткової тканини, обмеження контакту з факторами ризику та уникнення падінь. Препарати першого вибору включають біфосфоняни. Вони пригнічують розсмоктування кісткової тканини остеокластами та надають доведену терапевтичну дію у профілактиці переломів. Крім того, рекомендується підтримувати високе споживання у щоденному раціоні:
Кальцій (близько 1200 мг на добу),
Білки (1,2 г/кг м/с/добу),
Магній (>300 мг на добу)
Калій (близько 3500 мг на добу).
Крім того, потрібні добавки вітамін D у високих дозах. У разі вторинного остеопорозу, важливим елементом є ефективна обробка базового блоку. Якщо пацієнт приймає препарати, які мають сильну остеопоротичну дію, рекомендується максимально обмежити їх або припинити.
Фізична активність та остеопороз.
Люди з остеопорозом чи остеопенією рекомендована фізична активність вправи з обтяженнями всіх основних групах м’язів помірної інтенсивності з поступовим прогресуванням. Важливо підтримувати працездатність за допомогою регулярного аеробного навантаження – ходьба, їзда на велосипеді або повільний та обережний біг. Задовільні результати поліпшення параметрів щільності кісткової тканини можуть бути досягнуті за допомогою регулярних практик йоги. Однак не рекомендується відсутність фізичних вправ і щадний спосіб життя, які, незважаючи на обмеження ризику падінь, сприяють вимиванню кальцію зі скелета.
Щоб уникнути остеопорозу, необхідно пам’ятати про профілактику у вигляді збалансованого харчування та фізичних вправ. Пацієнт, який страждає на остеопороз, повинен слідувати всім рекомендаціям фізіотерапевта та лікаря. Завдяки цьому можна обмежити вимивання кальцію з кісток та уникнути подальшого прогресування захворювання.
uarenamed@gmail.com – для клієнтів