Перейти до вмісту

Остеопороз та симптоми – чого побоюватися?

Остеопороз – тихий злодій кісток

Остеопороз – це захворювання, при якому відбувається прогресуюча втрата кісткової маси. Його називають «тихим викрадачом кісток», тому що він протікає потай і в початковій фазі полягає в безсимптомному вимиванні кальцію та інших мінералів із кісткової системи. У міру прогресування захворювання кістки стають слабшими, ламкими, змінюється їхня мікроархітектоніка, вони втрачають свої реконструктивні властивості. Внаслідок цього процесу переломи можуть виникати навіть внаслідок банальної травми, такої як спотикання про поріг чи кут килима, опори, кашлю або навіть спонтанно.

Хто найбільше ризикує захворіти? Які симптоми? Чи є кожний перелом симптомом остеопорозу? Як зупинити «тихого викрадача кісток»? Ми рекомендуємо прочитати статтю нижче.

Фактори ризику – перевірте, чи перебуваєте ви у групі ризику

У формуванні та розвитку остеопорозу беруть участь багато факторів:

Пол

Жінки набагато частіше страждають від нього, ніж чоловіки, і переважно це пов’язано з гормональним балансом. Особливо під час менопаузи, тобто. при припиненні функції яєчників, дефіцит гормонів, що виробляються яєчниками – естрогену та прогестерону – викликає посилення резорбції (руйнування) кісток. Всупереч поширеній думці, це захворювання вражає не тільки жінок – 1 з 10 осіб, які страждають на остеопороз – чоловіків.

Вік

Ризик остеопорозу зростає після 45 років.

Дієта

Дуже важливим фактором, що впливає на захворюваність на остеопороз, є дієта з низьким вмістом кальцію, який є основним будівельним елементом наших кісток.

Дефіцит вітаміну D

Скорочення впливу сонячного світла та дієта з низьким вмістом вітаміну D3 можуть спричинити його дефіцит. Цей вітамін дуже важливий для профілактики остеопорозу, тому що він сприяє засвоєнню та правильному використанню кальцію в кістковій системі.

Поза тіла

Худощаві люди з невеликою статурою більше схильні до ризику остеопорозу. Це пов’язано з низьким навантаженням кісток масою тіла у цих людей, а в ненавантажених кістках швидше відбуваються процеси резорбції.

Немає фізичної активності

Малорухливий спосіб життя і відсутність фізичних вправ змушують кістки, що не використовуються, швидше втрачати свою щільність. Хронічно хворі люди, яким доводиться залишатися у ліжку, втрачають 25-45% своєї кісткової маси через шість місяців. Це доводить, що навантаження є основним і найважливішим фактором костетворення.

Ліки

Деякі стероїди, сечогінні та інші препарати можуть негативно впливати на щільність кісток.

Хвороби

Остеопорозу сприяють захворювання, що призводять до втрати кісткової маси: гіпертиреоз, паратиреоз, гіперфункція надниркових залоз, діабет, алкоголізм, а також рак кістяка або метастази в кістки.

Наркотики

Люди, які палять цигарки та п’ють каву у великих кількостях, схильні до більш високого ризику розвитку остеопорозу.

Інший

Цивілізаційні зміни, генетичні фактори, забруднення навколишнього середовища.

Симптоми – чого варто побоюватися?

На ранніх стадіях остеопороз протікає безсимптомно. З роками може спостерігатись зменшення зростання. У занедбаній формі викликає болі в довгих кістках при напруженні і поява старечого горба через надмірний грудний кіфоз. Однак найдраматичнішим симптомом остеопорозу є переломи, які можуть виникати навіть за незначних травм. Найбільш схильні до переломів шийка стегна, шийка плечової кістки, хребці та дистальний епіфіз променевої кістки.

Деякі фактори, пов’язані з підвищеним ризиком розвитку остеопорозу, знаходяться поза нашим контролем, наприклад, вік, стать, генетичні фактори. Однак ми можемо значно уповільнити розвиток хвороби або запобігти її виникненню. У цьому нам допоможуть:

1. Фізична активність.

Рух та постійне навантаження на кісткову систему сприяють формуванню кісток. Ходьба, їзда на велосипеді та скандинавська ходьба роблять кістки стійкішими до переломів.

2. Дієта.

Кальцій, який найкраще засвоюється організмом людини, надходить із молока та молочних продуктів. Рибні консерви та копчена риба, особливо з кістками, також є добрим джерелом кальцію. Деякі рослинні продукти (насіння квасолі, петрушка, шпинат, горіхи) також містять значну кількість цього інгредієнта, але він не так добре засвоюється, як із молока та молочних продуктів. Низьке засвоєння кальцію з рослинних продуктів обумовлено: щавлевою кислотою, фітатами та деякими фракціями харчових волокон, що містяться в них. Мінеральна вода може бути джерелом кальцію.

Для того, щоб кальцій добре засвоювався і надовго вбудовувався в кістки, також необхідний вітамін D. Цей вітамін міститься не тільки в їжі – організм людини може виробляти його сам. Близько 15 хвилин на сонці вистачить, щоб покрити 90 відсотків. добова потреба у вітаміні D – за умови, що близько 20% тіла піддається впливу сонячних променів. Поверхня тіла, не захищена кремом з УФ-фільтрами. У нашому географічному районі вітамін D може бути отриманий таким чином лише з квітня до вересня. В інші місяці варто їсти продукти, багаті на цей вітамін. До них відносяться в першу чергу морська риба, яйця, незбиране молоко та молочні продукти, олії, печінка, дозрівають сири.

3. Харчові добавки.

Якщо ми ставимося до групи ризику, варто використовувати вітамінні препарати, які містять кальцій та вітамін D.

4. Відмова від наркотиків.

Навіть помірне вживання алкоголю пригнічує активність остеобластів, тобто. костетворних клітин, а куріння сигарет перешкоджає секреції тестостерону та всмоктування кальцію в кишечнику. Люди, які вживають ці стимулятори в надлишку, мають знижений фізичний стан, що посилює втрату кальцію з кісток через брак фізичної активності.

5. Лікувальна фізкультура та сірководневі ванни.

Фізіотерапія має профілактичну дію та підтримує лікування. Сприяє покращенню самопочуття, знеболювальному ефекту, підвищенню самостійності, зменшенню кількості переломів та постпереломних ускладнень. Найбільше значення у підвищенні мінеральної щільності кісткової тканини та попередженні переломів має вміло проведена кінезотерапія. Чим більше ви тренуєтеся, тим міцніше ваші кістки. Нестача руху викликає незворотну втрату кісткової маси.

Будинок престарілих Життя в радість спеціалізується по догляду, оздоровленню і реабілітацією за літніми людьми і за лежачими хворими. Так само, ми надаємо послуги медичного транспортування з України і за кордоном, пишіть нам на електронну пошту або дзвоніть.

uarenamed@gmail.com – для клієнтів

+380988866469

Додати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.Обов’язкові поля позначені *