Перейти до вмісту

Профілактика хвороб суглобів

Ревматизм – про що слід пам’ятати, як полегшити літню людину, коли в неї болять суглоби?

Болі в суглобах та набряки кінцівок можуть мати різне походження. Ревматизм – дуже широке поняття, що включає понад 200 різноманітних захворювань. Ми надаємо комплексний догляд за літніми людьми в будинку для літніх людей у Житомирі.

Що таке ревматизм?

У просторіччя під ревматизмом розуміють болі в суглобах або їх припухлості, що виникають найчастіше при змінах погоди, занадто великому русі або навпаки, при занадто малорухливому способі життя. Це набагато ширше поняття, яке вказує на захворювання, пов’язані з суглобами, а також з м’язами та нервами.

Ревматизм може бути запальним або незапальним Прикладом першого є досить поширені ревматоїдний артрит та анкілозуючий спондилоартрит. Незапальний ревматизм – це, наприклад, дегенерація суглобів.

Причини ревматизму

Ревматизм найчастіше має аутоімунну основу. Це означає, що організм сам ушкоджує власні тканини, тим самим захищаючи себе від загрози, яку він не може ідентифікувати. Ось чому ревматизм іноді є реакцією організму на алергію.

Хоча причини ревматизму не зрозумілі, фахівці вказують на роль генів, а також дієти, яка може суттєво сприяти розвитку захворювання. Крім того, існує кілька факторів ризику, які можуть призвести до захворювання на суглоби. До них належать:

  • висока вологість навколишнього середовища,
  • надмірне навантаження на суглоби,
  • часте замерзання тіла, а також ігнорування запальних захворювань (нелікування їх, лікування лише перших симптомів).

Для профілактики хвороб суглобів та зменшення болю при вже наявному захворюванні слід забезпечити в будинку правильний температурно – вологий рівень. Також необхідно одягатись за погодою, а також щодня харчуватися здоровою їжею.

Дієта при лікуванні ревматизму

Оскільки харчування вкрай важливе як у профілактиці, так і в лікуванні ревматизму, варто звернути увагу на те, які нутрієнти підтримують суглоби та м’язи?

Насамперед омега-3, цинк, а також вітаміни А, С, D та Е. Всі ці елементи дозволяють обмежити розвиток хвороби, полегшити біль та підтримати організм у боротьбі із запаленням.

Так що має часто з’являтися в тарілці хворого на ревматизм?

морква, петрушка, буряк, гарбуз, броколі, селера, авокадо, чорна смородина, бобові, шпинат, журавлина, а також риба, багата омега-кислотами (морська риба: лосось, тунець, тріска, скумбрія, оселедець та хек) .

Рибу людині, яка страждає на ревматизм, слід їсти 2-3 рази на тиждень. Їхня дія дозволяє зменшити біль та запалення, а також скоротити час ранкової скутості суглобів.

Варто пам’ятати, що лляна олія, ріпакова олія та оливкова олія також є джерелами жирних кислот омега-3.

Є кілька продуктів, які варто виключити з раціону людини, яка бореться з ревматизмом:

  • олія соняшникова, пшеничний хліб і макарони, міцна кава і чай, сіль і всі продукти високого ступеня переробки. Вони можуть бути запальними, посилювати дискомфорт та біль.

Ревматизм – полегшення болю

Догляд за людиною похилого віку – дієта і температура в квартирі допоможуть полегшити симптоми в довгостроковій перспективі. Однак що робити, коли остигають суглоби чи запалення виникає із сильним болем? Є кілька способів полегшити симптоми в домашніх умовах:

  • Зігрівальна ванна – найкраще діє, коли суглоби піддавалися впливу низьких температур. Іноді достатньо вітряного дня, щоби біль посилився. Тепла ванна швидко полегшить стан.
  • Компреси з листя капусти – цей спосіб, відомий ще нашим бабусям і прабабусям, дозволяє зменшити запалення. Альтернативою можуть бути обгортання з використанням препаратів, що зігрівають, часто збагачених зігрівальним камфорним маслом (не плутати з камфорним спиртом, що подразнює шкіру).
  • Масаж – зменшує скутість та напругу м’язів, покращуючи місцевий кровообіг. Розтирання суглобів (наприклад, у поєднанні з розтиранням камфорним маслом або іншим препаратом), розминання їх може принести швидке полегшення.
  • Ліки – повинен призначати лікар. Це можуть бути стероїдні препарати, які приймаються регулярно, а також препарати місцевого застосування, що використовуються при посиленні болю. Зверніть увагу, чи дотримується старший вживання відповідних доз – у жодному разі не дозволяйте йому збільшувати їх. При посиленні ревматичного болю звернутися до родичів пацієнта для запису на прийом до фахівця.

Чи можна літній людині з ревматизмом займатися спортом?

Так! Фізична активність для хворих на ревматизм надзвичайно важлива. Звичайно, комплекси вправ мають бути адаптовані до їх потреб та обмежень. Варто звернутися до лікаря чи іншого фахівця. Якщо людині похилого віку важко пересуватися самостійно, заохочуйте її до самостійності. Якщо він може сам виконувати якісь гігієнічні дії, одягатися чи допомагати по господарству, підтримайте його в цьому. Якщо ж підопічний рухливий, скористайтеся прогулянками або іншими видами активності, які не перевантажують організм, але дозволяють вийти з дому та поворухнути м’язами та суглобами.

Переконайтеся, що старший одягнений належним чином. Найкращий одяг з вовни, що захищає від холоду, а завдяки вбиранню вологи запобігають перегріванню тіла. Також можна використовувати вовну для компресів або попросити старших родичів вкластися в постільну білизну з натуральної вовни – ланолін, що міститься в ній, має протизапальні властивості і заспокоює біль, а волокна стимулюють кровообіг і зігрівають.

Хоча повністю вилікувати ревматизм неможливо, його негативні прояви можна значно зменшити, а отже, покращити якість життя літньої людини. Загалом кілька невеликих щоденних змін достатньо для досягнення більших результатів.

Будинок престарілих Життя в радість спеціалізується по догляду, оздоровленню і реабілітацією за літніми людьми і за лежачими хворими. Так само, ми надаємо послуги медичного транспортування з України і за кордоном, пишіть нам на електронну пошту або дзвоніть.

uarenamed@gmail.com – для клієнтів

+380988866469

Додати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.Обов’язкові поля позначені *