Перейти до вмісту

Рак стравоходу – що викликає?

Рак стравоходу – що його викликає? Симптоми, діагностика та лікування

У глобальному масштабі рак стравоходу займає восьме місце захворюваності і шосте за смертністю від раку. Основним фактором ризику розвитку раку стравоходу є куріння та вживання алкоголю, які в сукупності становлять 90% випадків.
Рак стравоходу є відносно рідкісним раком в Україні, але з поганим прогнозом. Це часто пов’язано з пізнім діагнозом через безсимптомний початок або наявність малоспецифічних симптомів. Перевірте, які фактори ризику його розвитку та як лікар визначає діагноз. Дізнайтеся, як лікувати рак стравоходу і дізнатися, чи можна його запобігти.

Зміст:

1. Рак стравоходу – що це за хвороба?
2. Злоякісний рак стравоходу – що викликає?
3. Які симптоми раку стравоходу?
4. Як встановлюється діагноз раку стравоходу?
5. Що таке лікування раку стравоходу?
6. Рак стравоходу – прогноз.
7. Рак стравоходу – профілактика.

Рак стравоходу – що це за хвороба?

Рак стравоходу – це злоякісна пухлина. Існує два основних типи: плоскоклітинна карцинома, отримана з плоскоклітинного епітелію, та аденокарцинома, що виникла із залозистого епітелію. Рак стравоходу – 2% усіх ракових захворювань в Україні. Найчастіше зустрічається у чоловіків, переважно після 40 років.

Злоякісний рак стравоходу – що його викликає?

Початок раку стравоходу пов’язаний з мутацією в генах (заборона неконтрольованої проліферації, тобто розмноження клітин, або підтримання генетичної стабільності клітини) такі як p16, p21, p53, p14.

Існує безліч факторів, що спричиняють розвиток раку стравоходу, у тому числі:

інфікування вірусом папіломи людини (ВПЛ-16);
куріння цигарок;
гастроезофагеальна рефлюксна хвороба;
стан після променевої терапії;
надмірне вживання алкоголю;
надлишкова маса тіла;
рак голови та шиї;
передракові стани – найбільший ризик раку стравоходу виникає за наявності стравоходу Барретта, іншими патологіями, що впливають на розвиток захворювання, є, наприклад, синдром Пламмера-Вінсона, опіки стравоходу, післязапальні стриктури, тривала ахалазія.

Які симптоми раку стравоходу?

Рак стравоходу на початковій стадії зазвичай протікає безсимптомно. Згодом з’являються такі недуги: дисфагія (важке проходження їжі з рота через стравохід до шлунка); З розвитком з’являються такі симптоми раку стравоходу, у тому числі й інші, задишка, хрипоту, гикавка, кашель, біль локалізується заднім числом, що може випромінювати у бік спини, а також збільшені лімфатичні вузли.

Як встановлюється діагноз раку стравоходу?

Як і у разі будь-якого іншого захворювання, діагностика починається з суб’єктивного та фізичного обстеження. Лікар може призначити рентгенологічне дослідження стравоходу з контрастом, який показує, серед іншого, звуження та виразка стравоходу. Цінну інформацію дає ендоскопія, що дозволяє провести біопсію – зібраний матеріал передається на гістопатологічний аналіз. Ендоскопія дозволяє, серед іншого, виявити жорсткість стінки стравоходу в результаті інфільтрації ураження, виразки, звуження стравоходу, пухлина, що виступає в просвіті стравоходу або плоске ураження його стінки.

У разі діагностичної невизначеності проводиться комп’ютерна томографія для оцінки стадії зміни та наявності метастазів. Для вивчення глибини проникнення ураження та залучення лімфовузлів проводиться ендосонографія. УЗД шиї може використовуватися при підозрі на метастази в надключичні та шийні лімфатичні вузли. В останні роки значення ПЕТ-КТ в оцінці стадії раку стравоходу та реакції на лікування зростає.

Що таке лікування раку стравоходу?

Лікування раку стравоходу визначається насамперед стадією захворювання. Лікування в основному засноване на хірургічному втручанні, (пацієнт з раком несефаводного відділу стравоходу, що резектується). При занедбаних онкологічних захворюваннях додатково застосовуються хіміотерапія та радіотерапія. Якщо немає можливості хірургічного втручання, розглядається радикальна хіміопроменева терапія. Вона також використана для людей з цервікальним або раком цервікл-грудей.

Паліативне лікування, завданням якого є полегшення симптомів раку стравоходу у людей з нехірургічною формою, включає крім хіміопроменевій терапії, в тому числі: електрокоагуляцію, фотодинамічну терапію, лазерну терапію та гастростомію.

Критерії виключення для резекції раку стравоходу включають:

поганий загальний стан та фізіологічна працездатність;
відмова від згоди на хірургічне лікування;
великі пухлини з метастазами в лімфатичні вузли в багатьох місцях у людей похилого віку або з поганим загальним функціональним статусом;
рак пищефаго-шлункового з’єднання з метастазами в надключичні лімфатичні вузли;
дистанційні метастази, у тому числі нерегіональні лімфатичні вузли.

Рак стравоходу – прогноз

Через нехарактерні та часто недооцінювані пацієнтами початкові симптоми злоякісного раку стравоходу, він зазвичай діагностується значною мірою. Таким чином, прогноз при раку стравоходу поганий – 5-річне виживання зачіпає лише близько 10% пацієнтів.

Рак стравоходу – профілактика

Для зниження ризику розвитку раку стравоходу необхідно дотримуватись рекомендацій здорового способу життя, особливо тих, які пов’язані з відмовою від куріння, вживанням алкоголю, лікування ожиріння (раціональне харчування). У випадку осіб, які належать до групи підвищеного ризику раку стравоходу, показано контрольні ендоскопічні дослідження.

Будинок престарілих Життя в радість спеціалізується по догляду, оздоровленню і реабілітацією за літніми людьми і за лежачими хворими. Так само, ми надаємо послуги медичного транспортування з України і за кордоном, пишіть нам на електронну пошту або дзвоніть.

uarenamed@gmail.com – для клієнтів

+380988866469

Додати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.Обов’язкові поля позначені *