Дієта для людей старше 60 років. Рекомендації дієтолога для літніх людей.
Люди старше 60 років вимагають особливого догляду в плані харчування
та фізичної активності. Найчастіше літні люди страждають від багатьох недуг і приймають різні ліки. Безумовно, правильні харчові звички допоможуть їм покращити своє самопочуття та підвищити комфорт. У цій статті я розповім, яка дієта найкраще підходить після 60 років і як її слід використати.
Меню для людей похилого віку старше 60 років – робіть ставку на легкозасвоювані продукти!
У літніх людей дуже поширені захворювання та нездужання травної системи, наприклад: рак шлунка та кишечника. Багато людей похилого віку також перенесли хірургічні операції (наприклад, видалення жовчного міхура) або процедури, які вимагають відповідної дієти. У свою чергу, деякі страждають від проблеми кусання та ковтання їжі, спричиненої повною або частковою відсутністю зубів.
Всі фактори, згадані вище, вимагають використання меню, яке не викликає неприємних нездужань шлунка (наприклад, нудоти, блювання, запорів, болів у животі). Найбільш підходящим для людей старше 60 років є леккостравна дієта (латвостравна), яка є модифікацією основних рекомендацій щодо харчування, підготовлених для здорових людей. Споживання літніми людьми продуктів, які легко засвоюються не навантажуватиме травний тракт, і тим самим не посилить вже наявні симптоми захворювання. Також не потрібно використовувати додаткові препарати для підтримки травлення.
Рекомендації для людей похилого віку з легкозасвоюваною дієтою.
Як я вже згадував раніше, легкозасвоювана дієта – це модифікація харчування, призначена для здорових людей. Це означає, що потреба в енергії повинна визначатися індивідуально для кожної людини похилого віку. Це можна легко зробити за допомогою калькуляторів, доступних в інтернеті, запитати лікаря чи медсестру у клініці або піти на консультацію до дієтолога. Фахівець врахує спосіб життя, заняття, харчові уподобання.
Основною відмінністю, яку слід враховувати у раціоні після 60 років, є спосіб приготування їжі. Не рекомендується смажити, додавати всілякі рулети, гриль та традиційну випічку. Варто готувати страви на пару, запікати у фользі та у разі проблем із кусанням та ковтанням – перемішувати або подрібнювати.
Важливо, щоб страви були невеликими і давалися регулярно і часто (4-5 разів протягом дня).
Ви також повинні пам’ятати про те, щоб часто пити воду та інші рідини. Найчастіше вона становить близько 1,5 – 2 літрів на добу, якщо тільки рекомендації, пов’язані із захворюванням, яким страждає літня людина, не відрізняються (наприклад, у разі хронічного захворювання нирок споживання рідини має бути суворо обмежене).
У легкозасвоюваній дієті слід уникати спецій, таких як перець та сіль. Смак солі можна успішно замінити травами.
Дієта після 60 років – дозволені та заборонені продукти.
Щоб літня людина відчувала себе добре і не страждала на неприємні недуги з боку травної системи, необхідно виключити з меню певні страви. Чого необхідно уникати, і які продукти можна успішно включити до раціону літньої людини?
Фрукти та овочі.
У раціоні літньої людини після 60 років слід використовувати очищені, безнасінні фрукти та овочі. В ідеалі їх слід відварити, тушкувати чи запікати. В обмежених кількостях можна їсти, брокколі та цвітну капусту.
Заборонено вживати в їжу:
хрестоцвіті овочі,
редис
перець
груші
сливи
цибуля
часник
а також кукурудза.
Також заборонено вживати овочі та фрукти в оцтовому розсолі, у шоколаді та сухофруктах або джемах з високим вмістом цукру.
Молоко та молочні продукти.
Не слід вживати:
жирне молоко,
сухе молоко,
блакитні та плавлені сири,
а також жирні вершки.
Замість цього можна успішно використовувати кефір, натуральний йогурт, молоко до 2% жирності, а також солодкі вершки.
Зернові продукти.
Забороняється:
весь кондитерський хліб,
солодкі каші,
коричневий рис,
темні макарони,
та ячна каша.
Можна використовувати: легкий хліб, сухарі, пшеничні рулети, ячмінь, просо, манну крупу, білий рис, дрібні макарони та вівсянки швидкого приготування та пшоно.
Продукти тваринного походження.
Заборонені продукти:
сире м’ясо,
насіння бобових,
жирне м’ясо: свинина, качка, свиняча корейка, бекон, свиняча рулька, гусак.
Можна є: яйця варені та зварені некруто, омлет, індичку та курку без шкіри, м’ясо кролика та телятину. В обмеженій кількості також можна їсти: нежирну рибу, наприклад, тріску мінтаю, а також м’ясне асорті.
Жири.
Не допускається:
сало
олії: пальмова та кокосова
та тверді маргарини.
Можна використовувати: оливкова олія, лляна, ріпак, соняшник та соя, вершкове масло та м’які маргарини. Горіхи мають бути обмежені.
Змініть свій раціон після 60 років.
З віком потреби та можливості організму змінюються. Улюблені продукти та страви слід часто замінювати інгредієнтами, які не обтяжуватимуть шлунок, кишечник або печінку. Завдяки використанню легкозасвоюваної дієти літня людина збереже здоров’я та самопочуття та звільниться від неприємних недуг, пов’язаних із травною системою. Якщо ви не знаєте, як має виглядати ваше меню, обов’язково зверніться до дієтолога Пансіонату “Життя у Радість” у Дніпрі за консультацією! Фахівець врахує ваші смакові уподобання та калорійність, адаптовану до вашого способу життя.
Будинок престарілих Життя в радість у Дніпрі спеціалізується по догляду, оздоровленню і реабілітацією за літніми людьми і за лежачими хворими. Так само, ми надаємо послуги медичного транспортування з України і за кордоном, пишіть нам на електронну пошту або дзвоніть.
uarenamed@gmail.com – для клієнтів