Перейти до вмісту

Сучасне лікування меланоми

Сучасне лікування продовжує життя пацієнтам із прогресуючою меланомою

В Україні щорічно діагностується до 4000 нових випадків меланоми. Здебільшого ці види раку можна лікувати хірургічним шляхом. Коли пацієнт не має можливості на операцію, він може розраховувати на ефективне системне лікування, яке продовжує життя до кількох років.

Що впливає на розвиток меланоми, чи всі типи шкіри схильні до ризику її виникнення?

Меланома шкіри може розвинутись у будь-якого, незалежно від того, який фототип шкіри. Полюси через світлий колір обличчя і шкіри з фототипом 1 або 2, дуже схильні до ризику меланоми. Також хотілося б підкреслити, що ризик розвитку меланоми зростає у людей з блідою шкірою, рудим і світлим волоссям, блакитними очима та численними ластовинням. Особливої обережності також слід дотримуватись людей, які спостерігають велику кількість пігментованих родимих плям на своєму тілі, а також родимих плям, що виникають у місцях подразнення. Крім того, люди, які знаходяться на сонці тривалий час, більше години на день – це в першу чергу люди, які працюють на відкритому повітрі: фермери, садівники, будівельники або бджолярі.

Як проявляється меланома і як її можна правильно діагностувати?

Кожна нова та тривожна зміна на нашому тілі має направляти нас до кабінету дерматолога. Що стосується класичних меланом йдеться про про критеріях ABCDE. Літера А означає асиметричне зміна, буква У – зубчасті, нерівні краю, буква З – червоний, чорний, нерівний колір, буква D – великий розмір, буква Е – еволюція, тобто. прогресивні зміни (і це найважливіша особливість зміни, підозрюваного у раку шкіри). Пам’ятайте, що не всі меланоми відповідають критеріям ABCDE, і ми також розпізнаємо папульозні ураження білого кольору або невеликі ураження, наприклад, 4 мм, які при дермоскопічному дослідженні також є меланомами. Тому, щоб вчасно та правильно діагностувати меланому, слід насамперед регулярно, бажано раз на місяць, стежити за своїм організмом. Пам’ятайте, що меланоми можуть виникати в місцях, що практично не схильні до впливу сонячної радіації, наприклад, на статевих губах або сідницях.

Причиною меланоми часто є опіки, викликані ультрафіолетовим випромінюванням, але як часто мутація в генах викликає меланому?

Багато генів відповідають за успадкування меланоми. Досі не вдалося виявити всі можливі мутації, які можуть бути відповідальні за сімейне виникнення цього раку. Одним із найвідоміших з них, що привертає до меланоми, є ген CDKN2A. Підраховано, що в Україні експресія цього гена відповідає приблизно за 5% діагностованих меланом.

Яка ситуація пацієнтів, які мають мутація в гені? БРАФ, яка терапія може бути запропонована цим пацієнтам?

Мутація BRAF не є мутацією, виявленою в клітинах організму, вона утворюється в основному в ракових клітинах і допомагає розмножуватися раку. Методи лікування, які ми використовуємо у пацієнтів з меланомою з підтвердженими мутаціями BRAF, залежать від багатьох факторів. Насамперед зі стадії захворювання – якщо ми виявляємо меланому на ранній стадії і цю зміну, яку можна видалити хірургічним шляхом повністю із запасом здорових тканин, незалежно від виявлених мутацій, ми завжди використовуємо хірургічне лікування. Якщо після такого лікування пацієнт має високий ризик рецидиву захворювання (обумовлений кількома факторами) та кваліфікований для лікування, ми можемо використовувати молекулярно-таргетну або імунотерапію.
Пацієнти з прогресуючими ураженнями можуть також отримувати молекулярно-таргетну терапію або імунотерапію, хоча послідовність терапії важлива.

Який варіант терапії (молекулярно-таргетна або імунотерапія) пацієнт отримає знову, залежить від багатьох факторів. Насамперед, важливим є стан пацієнта, динаміка розвитку захворювання, супутні захворювання, а також переваги пацієнта, пов’язані, наприклад, з необхідністю госпіталізації під час обраної терапії або характером потенційних побічних ефектів.

Чи впливає використання цієї таргетної терапії на тривалість життя пацієнта?

Усі системні методи лікування, що використовуються в даний час, у пацієнтів з прогресуючою меланомою значно продовжують життя. Якщо раніше пацієнти з діагнозом меланома жили максимум 6 місяців, сьогодні під наглядом нашого центру перебувають пацієнти, яким вдалося досягти 5-річної та тривалішої виживання.

Як розвиток цієї терапії впливає на якість життя пацієнта?

Чи може виникнути спокуса сказати, що завдяки сучасному лікуванню пацієнт може функціонувати у дуже добрій формі протягом тривалого часу?
Не можна сказати, що молекулярно-таргетне лікування чи імунотерапія позбавлені побічних ефектів. Однак слід зазначити, що побічні ефекти, що виникають при таргетній терапії, зазвичай є оборотними. Значна частина побічних ефектів молекулярно-таргетного лікування суттєво не знижує якість життя хворих на меланому. Багато пацієнтів, незважаючи на лікування, залишаються професійно активними, виконують домашні обов’язки. Меланома є для них хронічним захворюванням, з яким вони живуть багато років.

Будинок престарілих Життя в радість спеціалізується по догляду, оздоровленню і реабілітацією за літніми людьми і за лежачими хворими. Так само, ми надаємо послуги медичного транспортування з України і за кордоном, пишіть нам на електронну пошту або дзвоніть.

uarenamed@gmail.com – для клієнтів

+380988866469

Додати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.Обов’язкові поля позначені *