Яких вітамінів ваше серце потребує найбільше?
Організм людини не може синтезувати певні поживні речовини, у тому числі більшість вітамінів, і тому вони повинні поставлятися з їжею в необхідних кількостях та пропорціях. Деякі їх відіграють важливу роль у профілактиці цивілізаційних захворювань, у тому числі серцево-судинних. До них належать антиоксиданти, тобто. вітаміни С, Е та β-каротин (провітамін А), а також вітаміни групи В6, В12 та фолієва кислота. Нещодавно з’ясувалося, що у патогенезі серцевих захворювань бере участь і вітамін D, який виробляється у шкірі внаслідок впливу ультрафіолетових променів.
Вітаміни – антиоксиданти.
Недостатнє споживання антиоксидантних вітамінів може збільшити ризик серцево – судинних захворювань. Це пов’язано з тим, що вітаміни С, Е і β-каротин, як і поліфеноли, мають антиоксидантну дію і підтримують організм у виведенні надлишку вільних радикалів. Вільні радикали не лише ініціюють пошкодження на клітинному рівні, але й відіграють важливу роль в утворенні окислювально модифікованих ЛПНГ, речовин із сильними проатерогенними властивостями, що сприяють утворенню атеросклерозу.
Багато досліджень, проведених у Європі та США, показало, що високе надходження антиоксидантних вітамінів з їжі та їх висока концентрація у сироватці крові знижує ймовірність серцевих захворювань. Однак, користь від прийому цих вітамінів у вигляді добавок вже виявилася непереконливою, і навіть у деяких проектах були виявлені шкідливі наслідки великих доз цих вітамінів.
Слід також додати, що вітаміни С, Е та β-каротин, крім антиоксидантних властивостей, виконують в організмі безліч інших важливих функцій.
Вітамін С
- бере участь у виробленні колагену, сполуки, важливої підтримки належного стану шкіри, сухожиль і кровоносних судин;
- полегшує всмоктування заліза, тим самим запобігаючи анемії;
- підвищує стійкість організму до бактеріальних та вірусних захворювань;
- необхідний для вироблення гормонів щитовидної залози та надниркових залоз.
Ве-гемін
- має протиракові та антикоагулянтні властивості;
- регулює репродуктивні процеси жінок і чоловіків;
- відіграє захисну роль щодо ненасичених жирних кислот та β-каротин.
- необхідний правильного зору;
- є захисним фактором для епітелію шкіри та слизових оболонок;
- зміцнює імунітет, бере участь у жировому обміні;
- має антипроліферативну та протизапальну дію.
- необхідний для правильного функціонування нервової та кровотворної систем;
- відіграє значну роль у формуванні гемоглобіну;
- бере участь у численних обмінних процесах, особливо у білкових;
- бере участь у освіті антитіл, тим самим підвищуючи імунітет організму.
- бере участь у трансформації білків, жирів та вуглеводів, а також у виробленні еритроцитів у кістковому мозку;
- його недоліки є причиною перніціозної анемії та дегенерації нервової системи;
- сприяє зниженню концентрації загального холестерину та фракції ЛПНЩ-холестерину;
- відіграє роль в утворенні серотоніну та норадреналіну, тому покращує самопочуття та позитивно впливає на сон.
- необхідні для правильного функціонування кровотворної та нервової систем та для розвитку всіх клітин організму;
- брати участь у метаболізмі білків та ДНК;
- недостатнє споживання вагітними жінками посилює виникнення вроджених дефектів нервової трубки.
- дає можливість засвоєння кальцію та фосфору, тому необхідно підтримувати правильну структуру кісткової системи;
- опосередковано благотворно впливає на нервову систему та м’язові спазми;
- зменшує та знімає запалення шкіри;
- регулює секрецію інсуліну.
Вітамін А
Вітаміни групи В6, В12 та фолієва кислота
Епідеміологічні дослідження показують, що високий рівень гомоцистеїну є незалежним фактором ризику розвитку ішемічної хвороби серця та інсульту. Метаболізм цієї амінокислоти є прикладом генетично-екологічних взаємодій, та її концентрація залежить як від мутацій генів, що беруть участь у шляху трансформації гомоцистеїну (в основному MTHFR), так і від споживання вітамінів, таких як B6 (піридоксину), B12 (ціанокобаламін) та фолати. Тому гіпергомоцистеїнемія часто пов’язана з дефіцитом цих вітамінів, спричиненим, наприклад, неправильною або веганською дієтою (вітамін В12) присутня лише у продуктах тваринного походження).
Вищезгадані вітаміни групи В все ще мають багато інших завдань в організмі
Вітамін B 6
Вітамін B12
Фолати (фолієва кислота)
Вітамін D
На відміну від інших вітамінів, вітамін D може вироблятися у шкірі, і відбувається це під впливом сонячних променів. На жаль, у нашій країні більшу частину року кут падіння сонячних променів занизький, щоб отримати достатній рівень цього вітаміну. Оптимальний синтез шкіри вимагає: 15 хвилин перебування на сонці з 10 ранку до 3 години дня, при цьому 18% тіла піддається впливу, без УФ-фільтрів і хмарності або смогу. Вітамін D також можна приймати з їжею, але він міститься в деяких продуктах, насамперед у жирній морській рибі та в невеликій кількості в яйцях, м’яких маргаринах та молочних продуктах. Підтверджені дефіцити цього вітаміну у всіх вікових групах є показанням для його прийому у вигляді добавок.
Вітамін D також вивчається в контексті його зв’язку із серцевими захворюваннями. Вважається, що, зменшує запальні процеси, регулює згортання крові та покращує роботу ренін-ангіотензин-альдостеронової системи. Також підвищує рівень окислювального стресу у всій серцево-судинній системі, збільшуючи концентрацію оксиду азоту, що збільшує кровообіг і допоможе захистити кровоносні судини.
Вітамін D також:
Зверніть увагу
Дефіцит усіх вітамінів (не лише перелічених у цій статті), особливо якщо вони виникають протягом тривалого часу, надають несприятливий вплив на здоров’я людини. Загалом слід прагнути до того, щоб основним джерелом вітамінів була правильно збалансована дієта. Винятком є вітамін D, для якого рекомендуються добавки і у всіх вікових групах.
Будинок престарілих Життя в радість спеціалізується по догляду, оздоровленню і реабілітацією за літніми людьми і за лежачими хворими. Так само, ми надаємо послуги медичного транспортування з України і за кордоном, пишіть нам на електронну пошту або дзвоніть.
uarenamed@gmail.com – для клієнтів