Відсутність апетиту у людей похилого віку – як з цим боротися?
Погіршення психічного стану, недоїдання, проблеми зі здоров’ям. Тривала відсутність апетиту у людей похилого віку загрожує серйозними наслідками. Які його найпоширеніші причини? Що може зробити опікун, щоб допомогти літній людині, яка не хоче їсти?
Наслідки втрати апетиту у людей похилого віку
У вашого підопічного набагато менше бажання їсти? Чи стає все важче переконати його навіть з’їсти ті страви, які він раніше дуже любив? Втрату апетиту у людей похилого віку не можна недооцінювати. Це складна проблема, яка призводить до багатьох ускладнень. Погіршує загальне функціонування організму та самопочуття.
Особливо небезпечна ситуація, коли небажання вживати їжу зберігається надто довго. Це справжнє випробування для няньки. Дефіцит вітамінів та мінералів, на жаль, викликає тяжкі симптоми. Ми можемо включити серед іншого:
- недоїдання,
- нездужання та апатія,
- млявість, нестача енергії,
- головний біль та запаморочення,
- втрата ваги,
- анемія,
- зниження імунітету,
- зниження толерантності до ліків,
- зниження ефективності.
На щастя, є кілька перевірених способів стимулювати апетит літньої людини. Варто переконатись у відсутності додаткових факторів, відповідальних за його стан. Перш ніж робити якісь дії, дуже важливо з’ясувати можливі причини. Ми проаналізуємо деякі з них.
Відсутність апетиту у людей похилого віку – причини
Що найчастіше є причиною відсутності апетиту у людей похилого віку? Насамперед, природне уповільнення обміну речовин. Тим гірше, якщо це узгоджується з гіподинамією. Тому заохочуйте свого підопічного докладати зусиль. Відновиться прагнення корисної їжі, наприклад, регулярними прогулянками на свіжому повітрі або спільним приготуванням їжі.
Відсутні зуби, запалені ясна, неправильно підібрані зубні протези. Проблеми з ротовою порожниною викликають дискомфорт і ускладнюють прийом їжі. Можуть допомогти продукти, які легко жувати та розщеплювати. Деякі зміни в меню також будуть корисні у разі погіршення смаку та запаху.
Ваш підопічний може страждати на хронічні захворювання, такі як рак, недоумство або ниркова недостатність. Також подивіться побічні ефекти ліків, які ви приймаєте. Чи викликають вони нудоту, діарею чи запор? А можливо, їм потрібно заповнити недоліки?
Якщо ви маєте справу з постійними помилками в харчуванні або порушеннями сну, зосередьтеся на здоровому способі життя, правильному харчуванні та регулярному прийомі їжі. Інші проблеми, такі як пригнічений настрій та депресія, часто пов’язані та потребують особливої уваги.
Як боротися з відсутністю апетиту у людей похилого віку?
Починати варто з невеликих легкозасвоюваних порцій, що складаються зі свіжих необроблених продуктів. Давайте їх регулярно, кожні 3 чи 4 години. Інтенсивніші та різноманітніші приправи підвищать апетит, тому частіше використовуйте базилік, коріандр, хрін, майоран або паприку.
Між прийомами їжі підійдуть легкі закуски та калорійні напої. Також можна спробувати ніжні трав’яні збори або чаї, які покращать травлення та апетит – популярні, наприклад, м’ята, кріп, цикорій чи аніс. Також важливе правильне зволоження.
Страви повинні бути барвистими, смачними та привабливими. Коли вам важко ковтати або жувати, віддавайте перевагу каші та супам, а також нарізаним овочам та фруктам.
Не змушуйте літню людину є те, що їй не подобається. Однак пам’ятайте, що до раціону повинні входити правильні інгредієнти, риба або нежирне м’ясо. Обмежте цукор та сіль.
Якщо ваш розпорядок дня дозволяє, спробуйте сісти за стіл зі своїм підопічним. Іноді все, що йому потрібно, це компанія та увага. Перевірте, що зробило йому найбільше задоволення. Ви подбаєте про правильну атмосферу, якщо не напружуватимете, розслаблятимете або поспішатимете його. Ви також можете запропонувати підопічному приготувати кілька страв разом.
Ви повинні пам’ятати про це!
Будь-які зміни, які вносяться опікуном, мають бути пристосовані до стану здоров’я людини похилого віку. Наприклад, людям похилого віку з діабетом потрібна спеціальна дієта.
Іноді необхідне втручання лікаря. Це дозволить виключити захворювання, які можуть бути причиною відсутності апетиту у людини похилого віку. Також він підкаже, завдяки яким няня визначить, які продукти не можна пропускати в раціоні підопічного, а що йому нашкодить.
Розлади харчової поведінки у людей похилого віку? Можливо!
Ми часто забуваємо, що розлади харчової поведінки, такі як анорексія та булімія, також можуть вражати людей похилого віку. Їм сприяють природні процеси, що супроводжують старіння та типові захворювання.
Приступи переїдання, такі як нервова анорексія, важко піддаються лікуванню. Необхідне відповідне лікування та психологічна підтримка, яку може забезпечити опікун. За такими розладами може бути цілий комплекс проблем. Варто уважно спостерігати за поведінкою людей похилого віку. Якщо саме ліки викликають труднощі з прийомом їжі та травленням, обов’язково відведіть хворого до фахівця.
Будинок престарілих Життя в радість спеціалізується по догляду, оздоровленню і реабілітацією за літніми людьми і за лежачими хворими. Так само, ми надаємо послуги медичного транспортування з України і за кордоном, пишіть нам на електронну пошту або дзвоніть.
uarenamed@gmail.com – для клієнтів