Перейти до вмісту

Види зневоднення у людей похилого віку

Зневоднення у людей похилого віку

Зневоднення – це відбувається, коли організм не отримує потрібної кількості води та поживних речовин. Зневоднення не можна ігнорувати, оскільки воно становить серйозну загрозу здоров’ю та життю.

Види зневоднення

Зневоднення пов’язане не лише з недостатнім вживанням рідини. Не всі знають, що зневоднення буває трьох видів:

  • гіпертонічний,
  • гіпотонічний,
  • ізотонічний.

Перше означає надто мало води, друге – електролітів. При третьому типі зневоднення рівень води такий самий низький, як і рівень електроліту. У людей похилого віку найчастіше зустрічається перший тип, т. е. гіпертонічна дегідратація. Це викликано вживанням дуже малої кількості рідини, а також іншими факторами, такими як діарея або блювання, діабет або інші захворювання, що призводять до надмірного діурезу.

Пам’ятайте: деякі ліки також сприяють зниженню рівня води в організмі. Постарайтеся проконсультуватися з лікарем про можливі побічні ефекти ліків, які ви приймаєте, і завжди слідкуйте за тим, щоб літня людина випивала потрібну кількість рідини.

Причини зневоднення у людей похилого віку

З віком ризик зневоднення збільшується через фізіологічні зміни в організмі. У людей похилого віку кількість води в організмі зменшується. Механізм почуття спраги також слабшає, а разом із ним порушуються терморегуляторні процеси. В результаті літня людина не відчуває потреби пити воду і може не усвідомлювати, що її організм бореться із зневодненням.

Вищезазначені препарати (у тому числі сечогінні, проносні або препарати, що застосовуються при хворобі Паркінсона) також можуть знижувати вміст води в організмі, як і самі захворювання: цукровий діабет, серцево-судинні захворювання, захворювання нирок.

Як запобігти зневодненню у людей похилого віку?

Щоб уникнути зневоднення, звичайно ж, слід подбати про потрібну кількість рідини – не обов’язково води. Найкраще, коли людина похилого віку п’є рідини в меншій кількості, але частіше. Кількість споживаної води залежить від потреб літньої людини, стану її здоров’я і, у тому числі, від ліків, що приймаються. Намагайтеся, щоб підопічний випивав протягом дня не менше рекомендованих 2 літрів води, а у разі блювання або діареї збільште цю порцію, давши старшому саморобний ізотонічний напій (вода з лимоном, чайна ложка меду та щіпка солі).

Якщо хворому не подобається вода сама по собі, ви можете додати м’яти, меду або лимона, щоб надати рідині трохи аромату. Також підійдуть трав’яні чаї, бажано натуральні, несолодкий компот або свіжі фруктові соки.

Пам’ятайте: уникайте давати людям похилого віку рідини з зневоднюючим ефектом. До них належать кава, міцний чай та алкоголь.

Щоденний раціон надзвичайно важливий для запобігання зневодненню. Він має бути багатий овочами та фруктами, збалансований та різноманітний. Обмежте кількість споживаної солі та оброблених харчових продуктів. Намагайтеся наголошувати на свіжих або заморожених продуктах.

Як розпізнати зневоднення?

Зневоднення може бути важко розпізнати, тому що деякі симптоми не викликають занепокоєння. Незважаючи на це, особливо в майбутній літній період, варто спостерігати за підопічним і зреагувати в ситуації, коли одна з них з’явиться.

Як розпізнати зневоднення? Ось найпоширеніші симптоми:

  • потріскані губи,
  • відчуття сухості у роті,
  • головний біль,
  • запаморочення,
  • сухість шкіри та втрата її еластичності,
  • прискорений серцевий ритм,
  • падіння артеріального тиску.
  • загальна слабкість,
  • запор,
  • зменшення кількості сечовипускань,
  • часті інфекції сечовивідних шляхів,
  • порушення свідомості.

Серед симптомів зневоднення також можуть бути надмірне збудження та нервозність чи сонливість. Літні люди можуть відчувати труднощі з концентрацією уваги та пересуванням.

Якщо ви спостерігаєте ці симптоми, обов’язково повідомте про це родичам похилого віку, медичному працівнику або лікарю. Пам’ятайте, що зневоднення – це хвороба і у літньої людини її лікування не завжди зводиться до збільшення кількості рідини, що споживається. Іноді для усунення його наслідків потрібно набагато більше часу, а різке збільшення кількості води, що споживається, може мати ефект, зворотний очікуваному.

Будинок престарілих Життя в радість спеціалізується по догляду, оздоровленню і реабілітацією за літніми людьми і за лежачими хворими. Так само, ми надаємо послуги медичного транспортування з України і за кордоном, пишіть нам на електронну пошту або дзвоніть.

uarenamed@gmail.com – для клієнтів

+380988866469

Додати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.Обов’язкові поля позначені *