Остеоартроз
Остеоартроз призводить до погіршення якості життя та рухових навичок. Він може торкнутися будь-якого суглоба, але найчастіше він вражає коліна, стегна, хребет та суглоби пальців рук та ніг.
Остеоартроз розвивається внаслідок порушення якості та кількості суглобового хряща. Суглобовий хрящ відповідає за амортизацію суглобових рухів та дозволяє суглобовим поверхням рухатися. Порушення його роботи призводить до подальшого пошкодження: кісток під суглобовим хрящем, суглобової капсули та зв’язок, сухожиль і м’язів, що оточують суглоб. Результатом є біль та скутість суглоба з подальшим спотворенням його обрисів та обмеженням рухливості.
Остеоартрит може бути викликаний конкретною причиною, наприклад травмою, інфекцією, іншими захворюваннями суглобів, порушеннями будови та іншими захворюваннями. Він також може мати невідому причину – тоді ми маємо справу з так званим первинним захворюванням.
Фактори, що провокують захворювання
Захворювання найчастіше вражає людей похилого віку, ризик його виникнення збільшується з віком. Жінки трохи частіше хворіють, ніж чоловіки, а тяжкі форми захворювання зазвичай вражають жінок. Захворюваність на остеоартроз вища серед людей, які вже мали сімейну історію захворювання.
Серед факторів, які можуть вплинути на розвиток захворювання, також ожиріння, поганий фізичний стан, професійні фактори (наприклад, важка фізична робота, що обтяжує суглоби, вплив вібрацій), спорт, що призводить до надмірного навантаження та травм суглобів та порушень побудови суглобів (наприклад, вроджена дисплазія кульшового суглоба, нестабільність суглобів після травми).
Симптоми остеоартриту?
Перші симптоми захворювання найпоширеніші серед пацієнтів віком близько 40-60 років. Вони зазвичай пов’язані з одним суглобом, рідше зачіпають кілька. Спочатку симптоми даються взнаки лише під час фізичної активності, але в міру розвитку захворювання вони можуть відчуватися і в стані спокою.
До найбільш характерних симптомів захворювання належать:
біль – найчастіше відчувається в ураженому суглобі, виникає при його рухах і зникає у стані спокою, може посилюватися наприкінці дня;
Запальний біль – запальний біль виникає як під час активності, так і у стані спокою. Посилюється вночі та вранці, часто пов’язаний з ексудатом у суглобі (через стінки судин проникають рідкі компоненти плазми та накопичуються у тканинах). Він свідчить про загострення захворювання;
Скутість – виникає після періоду нерухомості, зазвичай зникає за кілька хвилин. Найчастіше вона виникає вранці (ранкова скутість), іноді протягом доби після періоду відпочинку;
обмеження рухливості – хворі суглоби поступово втрачають повний діапазон руху (виникає проблема з абдуктуванням, випрямленням та згинанням). Також може спостерігатися раптове блокування руху в суглобі фрагментами хряща, що відшарувався, або кістковими наростами. Розвиток захворювання призводить до атрофії навколишніх м’язів та інвалідності;
потріскування – відчувається під час рухів суглоба через тертя нерівних суглобових поверхонь один про одного;
спотворення та розширення обрисів – результат зміни положення суглоба, утворення кісткових наростів та стійкого ексудату.
Протягом хвороби
Остеоартроз може мати різні стадії:
періоди стабілізації – коли симптоми мають постійну вираженість і виникають тільки під час руху;
періоди загострення – коли симптоми посилюються (посилення болю та скутості суглобів, виникнення болю у стані спокою, розширення обрисів суглоба).
Коли звертатися до лікаря?
Що раніше, то краще. Рання діагностика та лікування остеоартриту відіграє ключову роль у здоров’ї та фізичній формі пацієнта. Лікар визначає діагноз захворювання на підставі симптомів та характерних змін, які можна побачити на рентгенологічних знімках. Крім того, проводяться ультразвукові дослідження суглобів, комп’ютерна томографія та магнітно-резонансна томографія, а також пункції суглобів (у разі пацієнтів із витоком синовіальної рідини).
Якщо є підозра, що пацієнт страждає на інше ревматологічне захворювання, то необхідні додаткові лабораторні аналізи.
Люди, які страждають на дегенеративний артрит, повинні знаходитися під постійним лікарським наглядом, крім того, захворювання вимагає термінового медичного втручання у разі появи сильних симптомів у пацієнтів (загострення захворювання) та:
пункція суглоба з подальшим значним посиленням болю, набряклістю та посиленням прогрівання суглоба або лихоманкою (це можуть бути ознаки інфекції суглобів);
поява тривожних симптомів: наприклад, біль у багатьох суглобах, слабкість, лихоманка, невиправдана втрата ваги. Це може бути спричинене іншими захворюваннями суглобів – вони можуть вказувати на інше захворювання суглобів (наприклад, РА).
виникнення больових відчуттів у підколінній ділянці чи ікрі – може бути результатом розриву кісти підколінної ямки чи тромбофлебіту.
Як лікувати?
Метою лікування є полегшення або усунення недуг та ведення активного способу життя. Правильне управління: реабілітація та підтримання належного фізичного стану часто запобігає прогресуючій інвалідності. Це вкрай важливо, адже досі не розроблено жодного препарату, який гальмував би процес руйнування суглобового хряща.
Для медикаментозного лікування переважно використовуються анальгетики та протизапальні препарати. Найчастіше використовуються парацетамол, нестероїдні протизапальні препарати (введені перорально, внутрішньом’язово) та опіоїди.
У деяких випадках ліки, такі як сульфат глюкозамін і сульфат хондроїтину, можуть бути ефективними, що може зменшити дискомфорт, пов’язаний з дегенеративним захворюванням.
Якщо симптоми значно погіршуються, лікар може запропонувати пункцію суглоба та введення препарату безпосередньо всередину нього, що може зменшити симптоми захворювання на триваліший період.
Дегенеративний артрит також лікується хірургічним шляхом. У разі остеоартрозу колінного або кульшового суглоба хворий суглоб найчастіше замінюють штучним протезом. Рідше інші методи лікування виконуються для покращення структури суглоба, такі як видалення надколінка або частини кістки. Що стосується дуже сильних змін і сильних болів проводиться так званий артродез, тобто. жорсткість суглоба, яка усуває біль, але й повністю скасовує рухливість суглоба (це стосується в основному променево-зап’ясткового, гомілковостопного суглобів та суглобів пальців).
При менш запущеному дегенеративному захворюванні проводяться артроскопічні процедури, які дозволяють своєчасно виявити пошкодження суглобового хряща, видалення вільних фрагментів хряща або кісткових наростів, відновлення пошкодженого меніска або зв’язок, видалення синовіальної мембрани, що розрослася.
Будинок престарілих Життя в радість спеціалізується по догляду, оздоровленню і реабілітацією за літніми людьми і за лежачими хворими. Так само, ми надаємо послуги медичного транспортування з України і за кордоном, пишіть нам на електронну пошту або дзвоніть.
uarenamed@gmail.com – для клієнтів