Перейти до вмісту

Спілкування з людиною із хворобою Альцгеймера.

Як ефективно спілкуватися з людиною з хворобою Альцгеймера?

Спілкування з людиною з хворобою Альцгеймера може бути важким для його близьких. Варто пам’ятати, що наша мова має бути спокійною та ясною. Давайте уникати зменшувальних виразів, виявимо повагу та терпіння до хворої людини. Давайте використовувати жести, вказувати на те, про що ми говоримо, і підштовхувати пацієнта до розмови.

Хвороба Альцгеймера є нейродегенеративним захворюванням та прогресує з роками. Початок захворювання часто протікає безсимптомно і зазвичай вражає людей старше 65 років (іноді зустрічаються також хвороби серед молодших людей). Через виразність симптомів та тяжкості захворювання можна виділити три послідовні стадії:

Легка деменція.

Вона триває від 2 до 4 років. Характеризується виникненням синдромів
дефіциту уваги та проблем із поточною пам’яттю. Пацієнт зазнає труднощів із засвоєнням нової інформації, але добре запам’ятовує події з минулого. У ньому не виявляються серйозні проблеми з комунікацією, але може заплутати слова. На цьому етапі пацієнт ще незалежний і потребує лише тимчасової підтримки.

Помірна деменція.

Вона триває від 5 до 8 років. Характеризується наростаючими порушеннями короткочасної та довготривалої пам’яті та інших когнітивних функцій. Проблеми спілкування стають дуже вираженими. Хвора людина не пам’ятає імен близьких і перестає їх впізнавати. Він забуває або плутає слова, яке висловлювання бідні і непослідовні. Вона вимагає постійного догляду та допомоги під час повсякденної діяльності.

Прогресуюча деменція.

Вона триває від 1 до 3 років. Хворий втрачає контакт із реальністю і здатність нормально спілкуватися з навколишнім середовищем (каже тарабарщину або зовсім перестає говорити). Виникають проблеми з рухом, ковтанням. Він стає нездатним до самостійного існування і вимагає цілодобового догляду та допомоги з боку інших людей.

Порушення комунікативних навичок.

Порушення комунікативних навичок є одним із симптомів хвороби Альцгеймера. У міру прогресування захворювання вони погіршуються поступово та необоротно. Найчастіше вони протікають як:

проблеми з формулюванням і вираженням думок, розумінням висловлювань інших людей або відповідями на питання, що задаються;

забуття або заплутування назв об’єктів, місць, видів діяльності, назв;

повторюватися або ставити ті самі питання;

неможливість придумати тему розмови або приєднатися до неї;

втрата нитки розмови.

Способи спілкування з хворою людиною.

Спілкування з людиною із хворобою Альцгеймера викликає багато труднощів
у його родичів та опікунів. Вони насамперед відповідають за розробку ефективної стратегії спілкування із пацієнтом. Цей метод має бути адаптований до стану здоров’я. Знання перебігу хвороби та використання наступних порад може покращити спілкування та зробити його трохи простіше та ефективніше.

Звертаючись до хворої людини, використовуйте як її, так і своє ім’я якнайчастіше. Також нагадайте про міру спорідненості, яка вас поєднує.

Говоріть спокійно, повільно та ясно. Не кричіть. Використовуйте короткі, прості та зрозумілі пропозиції.
Звертаючись до хворої людини, встаньте з ним віч-на-віч і постарайтеся встановити з ним зоровий контакт – це дозволить йому спостерігати за вашими жестами та мімікою.

Хвора людина відчуває труднощі з передачею своїх думок та потреб. Зверніть увагу на повідомлення, які він надсилає, які допоможуть вам її зрозуміти.

Уникайте ставити відкриті запитання (наприклад, «Що б ви хотіли з’їсти?»). Натомість використовуйте прості запитання, на які можна відповісти «так» або «ні» (наприклад, «Хотіли б ви з’їсти бутерброд?»), запропонуйте два варіанти на вибір (наприклад, «Ви хочете з’їсти бутерброд із шинкою чи сиром?») або зробіть конкретні пропозиції (наприклад, “Давайте вип’ємо чашку чаю”).

Подбайте про зручні умови спілкування. Зменшіть шум і зайві подразники (наприклад, відтворення телевізора або радіо), які можуть відвернути пацієнта та відвернути його від теми розмови.
При необхідності тонко згадайте тему розмови або повторіть висловлювання. Дотримуйтесь однієї теми та обмежте кількість людей у ​​розмові.
Уникайте використання метафор, метафор чи іронії.
Виявляйте повагу до хворої людини. Не позбавляйте його права говорити. Не використовуйте мову дитини і не використовуйте зменшувальні слова. Пам’ятайте, що ви розмовляєте із дорослим.

Людина з хворобою Альцгеймера часто робить помилки і дає неправильні версії подій. Чи не виправляйте його силою. Зосередьтеся на тому, що пам’ятає, а не на тому, що він забув. За необхідності відповідайте ухильно і намагайтеся перевернути його увагу на іншу тему.

Будьте терплячими і не поспішайте хворої людини. Не намагайтеся вгадати, що він хоче сказати і дозвольте йому закінчити пропозицію самостійно.
Стимулюючи мовну активність пацієнта, щоб якнайдовше зберігати його комунікативні здібності. Назвіть об’єкти або дії навколо нього та намагайтеся стимулювати розмову.

Уникайте коментарів, які можуть викликати гнів і розчарування у пацієнта (наприклад, «Хіба ти не пам’ятаєш це?», «Скільки разів я повинен повторювати те саме?», «Ви вже сказали це»).

Все-таки багато людей вважають, що проблеми з пам’яттю та спілкуванням є природним наслідком старіння і не вимагають консультації з лікарем. повсякденному функціонуванні людей похилого віку. Пам’ятайте! Якщо проблеми з пам’яттю, концентрацією уваги та спілкуванням поглиблюються і починають заважати повсякденному функціонуванню вас чи ваших близьких, це ознака того, що варто звернутися за консультацією до фахівця. Пансіонат Життя у Радість, у Дніпрі надасть консультацію на безоплатній основі. Наші консультанти працюють 24/7.

Будинок престарілих Життя в радість спеціалізується по догляду, оздоровленню і реабілітацією за літніми людьми і за лежачими хворими. Так само, ми надаємо послуги медичного транспортування з України і за кордоном, пишіть нам на електронну пошту або дзвоніть.

uarenamed@gmail.com – для клієнтів

+380988866469

Додати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.Обов’язкові поля позначені *